Kannattaako metsäalalle hakea?

Hei! Olen siis ihan juuri valmistumassa lukiosta ja metsäala on jotenkin vaan ruvennut kiinnostamaan tässä nyt lukion aikana. Mietin onko kannattavaa hakea metsäalalle esimerkiksi metsäkoneen kuljettajaksi tai metsätalousinsinööriksi. Vai onko järkevämpää vain unohtaa tämä haaveeni kokonaan. Kertokaa hyvät ihmiset mitä hyviä ja huonoja puolia on metsäalalla ja onko siellä töitä tarjolla. Jos ei kannata mennä metsäalalle niin mihin alalle nyt kannattaisi.

5

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko sulla lahjakkuutta metsään? Harrastatko metsästystä? Siitä on hyöytyä. Osaatko suunnistaa hyvin? Metsätalousinsinööritkin viettää paljon koulupäiviä metsässä. Kuinka paljon vietät aikaa metsässä vuoden aikana? Olisiko metsään joutuminen edessä vasta koulussa? Ekan vuoden metsätalousinsinöörin opintoihin kuuluu suunnistusta pimeällä. Itse hukkuisin metsään jo siinä vaiheessa.

      Metsäkoneenkuljettajan homma on vaativa. Kuuluu paljon koneen huoltoa metsässä ja siirtelyjä. Useimmat metsäkonefirmat on pienyrittäjiä, joilla ei paljon työpaikkoja jaossa yrittäjän lisäksi. Käsittääkseni ensimmäinen vuosi on normi metsurinopintoja, ja myöhemmin erikoistutaan metsäkoneelle. Voin sanoa, että talvipakkasilla (-25 astetta) lähtö metsään koulupäivän ajaksi, kenttäeväillä voi olla shokki monelle tottumattomalle.

      Toki en halua käänyttää sua. Kyllä monet menee metsäalalle, ilman aiempaa kokemusta - insinööriksi tai metsuriksi. Moni löytää paikkansa koulun jälkeen.

      • Olen siis hieman syrjemmästä kotoisin ja olen tottunut usein liikkumaan metsässä ja tykkään liikkua ulkona talvellakin kovilla pakkasilla ja tehdä muutenkin ulkoilla metsässä esimerkiksi sienestys ja marjastus. Metsästystä ei ole tullut harrastettua, mutta olisi kiinnostavaa. Mietin vaan että mitenkähän metsäalalla olisi töitä ja onko sinne järkevä lähteä


      • Anonyymi
        SenKunTietäis kirjoitti:

        Olen siis hieman syrjemmästä kotoisin ja olen tottunut usein liikkumaan metsässä ja tykkään liikkua ulkona talvellakin kovilla pakkasilla ja tehdä muutenkin ulkoilla metsässä esimerkiksi sienestys ja marjastus. Metsästystä ei ole tullut harrastettua, mutta olisi kiinnostavaa. Mietin vaan että mitenkähän metsäalalla olisi töitä ja onko sinne järkevä lähteä

        Joo, anna mennä vaan. Ei tuo metsästys ole mikään pääsyvaatimus, mutta usein metsäalan opiskelijat (insinööritkin) on aika erä- ja metsähenkisiä. Ei toki kaikki. Ei siis ole mikään ehto.

        - Metsätalouden koulutusohjelma (insinööri). Jos haluat kunnolla metsään, ja metsässä tapahtuvaa opetusta.

        - Metsä- ja puutalouden markkinoinnin koulutusohjelma (insinööri). Jos haluat siistimpiin sisähommiin ja luokkaopetukseen. Mahdollisuus monipuoliseen työskentelyyn.

        Työpaikat selviää koulun jälkeen, eikä niitä voi kukaan ennustaa. Se tulee itsellekkin yllätyksenä, joten älä mieti sitä ennalta. Kaikki hyvät miehet työllistyy, kunhan on joku koulu käyty alle.


    • Anonyymi

      Metsä- ja puutalouden markkinoinnin koulutusohjelma on huomattavasti siistimpi, ja tapahtuu vain sisätiloissa.. Jos sellaista haluaisit.

    • Anonyymi

      Jos olet sosiaalinen ja joviaali ihminen, sekä pidetty ihmisten keskuudessa. Metsä- ja puutaloden markkinoinnin koulutuksen jälkeen pitäisi aueta hyviä väylöjä. Se on sellainen yleispätevä ala, joka voi työllistää monelle alalle. Metsä- ja puutalouden markkinointi kouluttaa siis metsätalousinsinööri nimikkelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      217
      28056
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      104
      19415
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      305
      15529
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      153
      10697
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      118
      9630
    6. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      37
      8251
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      35
      8212
    8. 237
      6762
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      204
      6413
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      36
      5983
    Aihe