112 ei vastaa

Anonyymi-ap

Viikko sitten tuli keuhkopöhö ja hapensaati meni tositiukille oli pakko soittaa 112numeroon joka ei vastannut oli kiire joten soitto terveyskeskukseen joka aikoi soittaa takaisin kuten soittikin ja pyysi tulemaan välittömästi sinne kaveri soitti kaverille joka aikoi tulla ja tulikin itse en tuossa vaiheessa enää kyennyt puhumaan happivajeen takia terveys keskuksessa sanoivat että tulinpa viime hetkillä pulssi oli 211 keuhkoissa vettä sieltä ambulansilla jatkohoitoon jos hälynumeroon olisin luottanut niin olisipa käynyt huonosti. Onkohan muilla tämmöstä kokemusta 112numerosta.

10

463

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Teitkö ilmoituksen Valviraan. Lakia on rikottu.

      • Anonyymi

        Sinä ja sinun ilmoituksesi joka asiassa . Kai sinä tajuat että 112 vastaa aina , siksi että on velvollinen vastaamaan .joten ihminen on lyönyt väärin numeron puhelimeensa ,myaineimolenodottanutbviittämsekunttia vastausta. 122 on aina vastannut puhelimeen . Siis puppua tuo muka vastattu ,ja miksi mukameimoleisi vastattu . Ja sinä kovasti käsket tekemään ilmoitusta , joka kerta kun yksinketafisuudet selittävät ainoastaan oman näkökantansa, omat kuulonsa ja kovat kovat epäilyt aina jos jotakin on , tämä käyttäytyminen on hyvin hyvin lähellä mt sairauttaan, siis tee ilmoitus ihan tosissaan ei ole miätenkääm mikään ratkaisu ongelmiin .
        Ilmoitus tehdään todellisista epäkohdista ei juttuun jossa 112 muka ei ole vastannut .


    • Anonyymi

      Enpähän usko ap:n kertomaa. Taisit soittaa 116117 tai sitten et soittanut minnekään. Ja jos ihan oikeasti oli keuhkopöhö niin olet laiminlyönyt hoitosi todella pahasti - pöhö on nykyään todella harvinainen.

    • Anonyymi

      Eihän ne vastaa kun ne kuulustelee edellisiä soittajia.

      Jos rikosepäiltyjä näin tiukasti kuulusteltaisiin niin tuskinpa olisi yhtään selvittämätöntä rikosta.

      Tässä on vaan ikävää kun henkeä heittämässä olevia tinkautetaan vähintään puoli tuntia. Sitten jos piipaa sattuu tulemaan alkaa uusi tenti, joka myös se tulee läpäistä.
      Sitten pääsee jo arvioitavaksi viekö piipaa, tilataanko taksi vai olisiko joku sukulainen tai vaikkapa ystävä joka ystävällisesti voisi homman hoitaa.

      TÄMÄ ON TOSIKERTOMUS TÄMÄN HETKEN TILANTEESTA.

      • Anonyymi

        mä olen ymmärtänyt että hätäkeskuksessa on useampi vastaaja eikä vain yksi ihminen ja yksi puhelinlinja


    • Anonyymi

      Miten 112 voi olla vastaamatta. . Sitä ihmettelen tottakai heidän on vastattava. Hätä puheluun

    • Anonyymi

      Vaimon käteen tarttuin lausui Paavo: Kuollaan pois, jo herrat meidät hylkäs.

      Nämä Saarijärven miehen lausumat sanat tulee väkisinkin mieleen kun yrittää päästä lääkärin vastaanotolle. Se on julkisella puolella tehty vanhuksille nykyisellään täysin mahdottomaksi. Ketään ihmistä et enää tavoita, henkilökunta lymyää hiljaa lukittujen ovien takana. Ennen riitti että joku toi sairaan terveyskeskukseen, Nyt ei Ambulanssillakaan yleensä pääse hoitoon. Tunnin esikuulustelun jälkeen; sinä et tarvitse, mene taksilla. Jos taas menet taksilla et pääse sisään kun ei ole "kuulustekltu" etukäteen. Ennen Kuuloasemallakin palveltiin, mutta sitten tuli tämä h-vetin Hyvinvointialue!! Siihen loppui sekin. Yritin kolmesti soittaa ei vastattu. Kysyin vaihteesta onko numero muuttunut. EI OLE MUUTTUNUT. Jätin tekstiviestillä soittopyynnön EI OLE VASTATTU. Tästä alkaa olla jo melko tarkalleen kaksi (2) vuotta.
      ONKO TOSIAANKIN PAKKO KAIKKIEN MENNÄ JULKISELLE PUOLELLE?? TERVEYDENHUOLLOLLE KUULUVAT PALVELUT HALUTAAN VÄKISIN SIIRTÄÄ YKSITYISILLE RAHASTETTAVAKSI??????????

      Miksi meidän verorahoilla ylläpidetyltä järjestelmällä ei saa enää vähäisintäkään palvelua??

      Missä vaiheessa pitää kuolintodistus tilata? Ruumishuoneet on jo koko maassa tupaten täynnä hautausta odottavia.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tulee. Ja ensitalven pakkasissa tosi paljon.


    • Anonyymi

      Sitä tulee lisää.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      307
      2804
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      195
      2777
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      47
      2371
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      163
      1456
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1152
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1126
    7. 58
      833
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      813
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      769
    10. 56
      726
    Aihe