Puoliso tuli uskoon ja olen hukassa

Anonyymi-ap

Hei.

Tyttöystäväni tuli uskoon. En oikein tiedä miten asiaan suhtautua sillä parisuhteen kannalta asia näyttäytyy minun suuntaan vain niin että tässä on vain vain huonoja puolia. Hän ei ota enää minun sanomisia siten että miettisi niitä, lähinnä vain dissaava reaktio tulee takaisin. Tuntuu että vastuu onnellisuudesta ja päätöksenteosta on siirtynyt mielikuvitushenkilölle. Ymmärrän sen, helppoahan niin on elää, kun mikään ei stressaa, kaikki tapahtuu koska jeesus tai jumala niin on päättänyt, eikä tarvise olla vastuussa mistään. Hän vaikuttaa selkästi tyytyväisemmältä oloonsa, joka on toki hänen kannaltaan hyvä, mutta itse koen olevani yksinäisempi kuin koskaan. Ihan kuin kyky ajatella olisi lentänyt ikkunasta. Meillä on useampi vuosi takana ja olen häneen luottanut ja rakastanut paljon. Kaikki toimi hyvin tuohon asti kunnes tämä uskoon tuleminen on tapahtunut.

En varsinaisesti tarvitse neuvoja siihen miten toimia, sillä tiedän itse kyllä mitä parisuhteelta haluan. Sen sijaan haluiaisin kuulla kokemuksia niiltä kellä vastaavaa on käynyt ja mihin se on johtanut ja miksi.

Kiitos.

7

880

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei siis tottele kun käsket eikä sinun sanasi ole laki? Sitäkö sanot?

      • Anonyymi

        No ei. Ihan normaalia parisuhdetta toivon. Sellaista missä vuorovaikutusta olisi puolin ja toisin. Tuntuu että analyyttinen puoli on hänessä hävinnyt. Osaan olla yksin yksinäänkin, joten nyt tuntuu yksinäiseltä parisuhteessa. Kysyin häneltä selitystä tähän liittyen asiaan mutta vastausta ei juurikaan tullut, muuta kuin että "ymmärrän että koet niin". Sekin on ihan kiva mutta eipä tuosta pitkälle pääse.


    • Anonyymi

      Ei kai dissaaminen mihinkään uskoontuloon liity.

      • Anonyymi

        Samaa ihmettelen tässä🤔


    • Anonyymi

      Syötä hyvin, anna shoppailurahaa runsaasti ja kehu maasta taivaisiin niin kyllä lyylisi alkaa arvostamaan tarjoustasi! Oblivion stout...

    • Anonyymi

      Haet siis onnellisuuttasi oman ruumiin tuntemustesi kautta ja fyysisen maailman aiheuttamien reaktioiden kautta ja tuossa pinnallisuudessa on kaikki mitä elämä sinulle tarjoaa. Hengellinen elämäsi on siis käytännössä kuollut. Vaikea kuvitella jatkoa tuolle suhteelle.

    • Anonyymi00007

      Kannattee jättää moinen. Herkästi tuollaiseen sortuva ei ole luotettava puoliso. Mielenhäiriöstäkin voisi puhua jos uskovaiseksi ryhtyy.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      43
      2218
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2088
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1950
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      393
      1697
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      909
    Aihe