HS: Hallitus kaavailee uutta kiristystä työttömille
Muutoksen on tarkoitus tulla voimaan ensi vuonna.
Hallitus aikoo kiristää työttömyysturvan karensseja. Asia selviää Helsingin Sanomien näkemästä työ- ja elinkeinoministeriön asiakirjasta.
Karenssi tarkoittaa työttömyysetuuden väliaikaista menettämistä. Se voi seurata esimerkiksi työnhakuun liittyvien velvoitteiden tai työllistymistä edistävien palveluiden laiminlyönnistä.
Hallituksen alustavassa suunnitelmassa siirryttäisiin neliportaisesta seuraamusjärjestelmästä kaksiportaiseen seuraamusjärjestelmään. Muutos tulisi voimaan jo ensi vuonna.
Nykyisin työttömän ensimmäisestä rikkeestä seuraa vain huomautus. Hallituksen alustavassa suunnitelmassa jo ensimmäisestä rikkeestä seuraisi viikon karenssi. Toisesta rikkeestä seuraisi kuuden viikon työssäolovelvoite, kun nykyisin toisesta rikkeestä seuraa vain viikon karenssi.
Rangaistuksia kiristämällä on tarkoitus saada työttömiä hakeutumaan nopeammin töihin. Alustavien arvioiden mukaan kiristys lisäisi työllisyyttä noin 700 henkilöllä ja vahvistaisi julkista taloutta noin 30 miljoonaa euroa vuodessa.
EIKÖ työttömyys kasava koko ajan, orpo lupasi 100 000 uutta työpaikkaa, mutta suomi on menettänyt 100 000 työpaikkaa, miten orpo selittää sen?
Nythän se syyllistää työttömät, eikä yrityksiä? Miten pihalla tuo petturi oikein on? Huomaa ettei se osaa ajatella eikä ole yhtään ajantasalla, kunhan jotain puuhastelee päivät pitkät.
Miten menet töihin jos työpaikkoja ei ole????? En voi edelleenkään ymmärtää orpon toimintaa.
Os tuo orpo aika omituinen tyyppi
20
191
Vastaukset
- Anonyymi
sdp- Yuri Gagarin esikuvanaan
- Anonyymi
Työtä vältteleville on se karenssiratkaisu ihan oikea kohtalo.
- Anonyymi
Hienoa että syytät itseäsi.
- Anonyymi
Yhtäkään uutta työpaikkaa ei synny työtöntä kuristamalla
- Anonyymi
Ihan hyvähän tuollainen karenssi näille loisille ettei työttömänä vaan olla ja asenne mitä saa kelasossurahaa.Tuet vastikkeelliseksi.Vieroksuu työn tekemistä ja ulisee kun ei rahoja.
- Anonyymi
Kelasossuraha ei ole yhdenkään työttömä keksimä avustus, se on noiden päättäjien kikkailua jotka lait kirjottaa. Joten turha siitä on kenenkään vittuilla, niitä pyydetään hakemaan jos rahat ei riitä. Sinäkin saat kela rahaa, olet vauvasta asti saanut lapsilisää ja nyt tulee muita kela rahoja, kela kortti on yksi kelan etuus, se on kaikilla, joten provoaminen on ihan turhaa.
Eduskunta on täynnä loisijoita, jotka valheellisiseti vetlee kaikki etuudet, eikä heiltä kysytä miksi, siellä ne pummit loisii, mene sinne huutamaan.
- Anonyymi
Orpo lisää työttömien määrää, lisää konkursseja ja yritysten alasajoa... ja nyt syyttää siitä työttömiä, jotka menettää työpaikkansa, tai ei ole saaut sitä ensimmäistäkään!!! Mikä aivotus on lopettaa työpaikat ja syyttää siitä työttömiä?
Nyt ei ole orpo oikein järissään.... itse luo kaaosta työmarkkinoille ja laittaa syyttömät kärsimään. Vikahan on siinä jätkässä itsessään.
Se on sekasin kuin seinäkello...- Anonyymi
Miten voi olla saamatta töitä, jos oikeasti töitä haluaa? Vastaan itselleni: ei mitenkään.
- Anonyymi
Eikö näin toiminut jokin aikaisempikin hallitus?
Se rankaisi siitä jos EI SAA työtä hakemisesta huolimatta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö näin toiminut jokin aikaisempikin hallitus?
Se rankaisi siitä jos EI SAA työtä hakemisesta huolimatta.Se oli Sipilän hallitus eli Kesk-Kok-Ps -yhdistelmä. Jos ei kolmen kuukauden jaksossa saanut työtä tai osallistunut koulutukseen/kuntoutukseen, työttömyysturvaa leikattiin yhden korvauspäivän verran per kuukausi eli vajaat 5 %.
Minultakin leikattiin, vaikka olin täyttänyt joka kerta vaatimukset. Siitä muistan, kun täytyi vaatia Kelalta oikaisua. Myönsivät sentään virheensä heti.
Pitkäaikatyötön
- Anonyymi
Vain saatana harrastaa tällaista vainoa jossa uutiset iloitsee kun "säästöjä tulee lopettamalla 3 tuhatta TYÖPAIKKAA" ja sitten kiristetään niitä joilta se työpaikka poistettiin.
Mutta Egyptikin tuhoutui kokonaan kun harrasti sellaista riistoa juutalaisia vastaan ja niin tulee tuhoutumaan myös suomi. - Anonyymi
Aloitus ei ymmärrä normaalia kokoomuslaista satanismia. Mutta ei sitä kuulukaan IHMISEN ymmärtää koska se on peräisin riivaajien syvyydestä. Sitä ymmärtää vain riivaajien kanssa liitossa olevat satanistit.
- Anonyymi
Tässä on omituinen piirre.
Orpo itse aiheuttaa käyhyyttä ja työttömyyttä, ja nyt haukkuu työttömät?????
Tästä voi päätellä, että käyhyyttä ja työttömyyttä tekee opro ihan tietoisesti, jotta voi syyttää sitten työttömiä omista virheistään. MITEN ON MAHDOLLISTA?????
Viimeviikolla oli uutinen jossa eläkeläiset ja työlliset hakevat diakonialta ruokaa ja rahaa kun ei palkka ja eläke riiitä???????? MITEN ON MAHDOLLISTA ETTÄ suomessa on orpo diktaattori.. joka saa koulukiusaa ihmisiä... kiusaaminen on kielletty, ja nyt opro kiusaa julmemmalla tavalla kaikkia...- Anonyymi
Ei kiusaa, ainoastaan kannustaa menemään töihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kiusaa, ainoastaan kannustaa menemään töihin.
Kokoomuslaisethan on aina kokoomuksen puolella vaikka väkisin... hehheee.... et osaa siis erottaa kannustamiseta ja uhakilua ja pakottamista toisistaan!!! Kannattaisi ottaa selvää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kiusaa, ainoastaan kannustaa menemään töihin.
No eihän orpo kiusaa, hän vaan harrastaa uhkailua ja vihaa ihmisiä ja valehtelee.
Olet aika veijari, äidin luona on niin helppo asua, ei tarvi tehdä töitä, eikä mennä mihinkään ja saa äidiltä taskurahaa. Hyvä sie, - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kiusaa, ainoastaan kannustaa menemään töihin.
Niin varmaan. "Kannustavat" varmaan lapsiaankin kentän reunalla, että jos et tee maalia, et saa viikkorahaasi.
- Anonyymi
Röitä on Venäjällä, aseteollisuudessa.
- Anonyymi
Suomi on pilalla. Mikään ei toimi mitään palveluita ei ole, ja orpon lupaamat 100 000 uutta työpaikkaa kääntyi 100 000 työtntä lissää. JA NYT SE KÄPPYRÄ SYYTTÄÄ SIITÄ NÄITÄ TYÖTTÖMIÄ??? On ihan sairas mieleltään.
- Anonyymi
IS - Huhtikuun alusta lähtien lääkärinlausunto ajokorttia varten tulee pääsääntöisesti hankkia yksityisestä terveydenhoidosta. Uuden lain mukaan hyvinvointialueilla ei ole enää velvollisuutta tarjota näitä lausuntoja perusterveydenhuollon kautta.
Orpon julkisen terveydenhuollon alas ajo on tosi riepasta ja katalaa.
Kaikki se haluaa lopettaa ja suosia valheellisia ja uhkaavia yksityisiä lääkäriasemia. Mikä sitä tyyppiä riivaa!!!
Suomessa ei toimi enää mikään, ei yhtään mikään. Kaiken orpo saanut aikaan keirolla pelillä ja uhkaamisella ja valheilla. Miten se äijä voi sietää edes itseään???? Suomen suurin kiusankappale.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821399Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä681197Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2141184Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2021174Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121039Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103993Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65913Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍128891Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123788- 77755