Tuntuu että hallituspuolueet saa tappion selvällä tavalla. olenko oikeassa?
Miten käy vaaleissa?
41
554
Vastaukset
- Anonyymi
Kohta se nähdään, äläpä hötky.
- Anonyymi
Kansa tietää mitä haluaa. Vasemmistohallitus oli katastrofi
- Anonyymi
Kokoomus ajaa rikkaiden etua. Näkee, että minkälainen katastrofi tämä hallitus on. Nyt on kuitenkin alue- ja kuntavaalit kyseessä, eikä eduskuntavaalit.
- Anonyymi
Perussuomalaiset saavat tappion ainakin ennakkokyselyjen mukaan. Demarit nousee ykköseksi samassa tutkimuksessa. Kärsineet köyhät ja sairaat eivät äänestä hallituspuolueita. Palataan asiaan vaalien jälkeen. Tässä ei usko omiin auta. Ihmiset ovat likkuvia poliittisesti .
- Anonyymi
Kukahan suomen on ajanut tähän toivottumuuden tilaan. Nyt pitää olla kansalla järkipäässä että viimevuosien syylliset esim sanna marin ja edeltäjät olisi äänestys kopeissa mukana ettei samoja virheitä jatketa. Ne on syyllisiä. Suomi suomalaisille.
- Anonyymi
Nyt on alue- ja kuntavaalit. Eduskuntavaalit ovat eri asia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt on alue- ja kuntavaalit. Eduskuntavaalit ovat eri asia.
Äänestän KD ihmistä olis vaaliis ja samoin alueeseen.
Ähtärin rva 2174. Hallitsee tuon hukassa olevan SOS terv puolen asiat.
KD sekin on.
Nyt minä äänestän arvojeni mukaan.
Rohkeutta, rehellisyyttä
- Anonyymi
Keskusta tiputtaa kannatustaan näköjään aika rankasti
- Anonyymi
Ei ihme. Vielä on tuoreessa muistissa erään kyläkoulun lakkauttaminen ja sitä myötä paikallisen elinkeinoelämän alasajo. Samat henkilöt ovat näköjään ehdolla, joten on helppo päätellä, ketä ei ainakaan pidä äänestää näissä vaaleissa.
- Anonyymi
Persujen kannatuksesta sulaa puolet.
- Anonyymi
Persut saavat jytkymäisen häviön ja puolue menee kahtia
- Anonyymi
Kun puhutaan vaaleista, niin ajattelin kysyä. Kun siellä on sitä ruoka-tarjoilua, niin miksi ehdokkaat tarjoaa AINA sitä makkaraa ?
- Anonyymi
Persuilla on vegeteltta pystys perjantaina!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persuilla on vegeteltta pystys perjantaina!
No toivottavasti ! Alkaa se ainainen makkara kyllästyttää ..
- Anonyymi
Onhan siellä muutakin. Munkit tulee mieleen ainakin. Tosin kuulin, että niitä ei tarjota kaikille...
Monenlaista itsensä kehumista on näkynyt. Ja onpa joku paljastanut pakaransakin äänten toivossa. Mulle riittää oman akan pakarat, niin että ei minuun tehonnut. Ja joku poseeraa heti kun ois missikilpailuihin menossa. No kukin taaplaa tavallaan......
- Anonyymi
Toivottavasti ihmiset ymmärtävät tämä etteivät äänestä vasemmistoa, se tiedetään mitä siitä seuraisi. Saisivat kuntataloudenkin täysin kuralle ja velkavankeuteen. Sosialismiseen ajatteluun ei kuulu kuin että kyllä yhteiskunta kaiken maksaa ja tässä tapauksessa kuntatalous jo ei muulla niin sitten ottamalla velkaa.
- Anonyymi
Oikeiston hallituksen jälkeen maan talous on aina kuralla.
- Anonyymi
Laitetaan velka valtion maksettavaksi. Nyt on KELA:n johtoon tarjolla merkonomi kokoomuksesta. Toisena kokenut asiantuntija yliopisto taustalta. Siis todella osaava nainen. Aikooko PS mennä merkonomin taakse KELA johtajan valinnassa?
- Anonyymi
Satonen itse tuomitsi poliittiset virkavalinnat 2020 julkisesti. Saa nähdä onko se omalla kohdalla hyvä juttu.
- Anonyymi
Kristallipullapuolue toivoo rahaa ja rakkautta, tarjoavat 2 pakettia helapäätä äänestäjilleen
- Anonyymi
Persujen ja kokoomuksen alamäki kiihtyy...
- Anonyymi
Yle-gallup: Kokoomus kirii Sdp:tä kiinni
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011158571.html
Kyllä ihmiset lopulta tajuavat että on muutakin kuin velka jolla ääniä saadaan. Kuten sanonta VELKA ON HUONO ISÄNTÄ, se nähtiin mitä sosialismi teki valtiontaloudelle.
Ei ajateltu yhtään huomista vaan just vain sitä hetkeä ja itseään.- Anonyymi
Pääasia on että Persut romahtaa. Noita epäluotettavia öykkäreitä ei Suomi kaipaa.
- Anonyymi
Riippuu siitä, miten paljon ääniä muut puolueet saavat. Kokoomuksen kannattajat ovat rikkaita ja he äänestävät takuuvarmasti.
Köyhät, vähävaraiset ja keskituloiset äänestävät yleensä muita puolueita. Jos he jättävät äänestämättä, niin se on sataa Kokoomuksen laariin, kun muut puolueet jäävät ilman niitä ääniä.- Anonyymi
Jääkää vaan köyhät kotiin, ei teillä ole kuitenkaan ropoa edes vaalikeräykseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jääkää vaan köyhät kotiin, ei teillä ole kuitenkaan ropoa edes vaalikeräykseen.
On sulla ongelmat
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On sulla ongelmat
Teillä köyhillä ne ongelmat on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Teillä köyhillä ne ongelmat on.
Menikö tunteisiin?
- Anonyymi
Eikös se niin mene, että vuorotellen mennään - ei kulloinkin vallassa oleva hallitus ole olevinaan kenenkään mieleen.
- Anonyymi
Miksi jankutetaan hallituksesta. Nyt on alue- ja kuntavaalit kyseessä, eikä mikään eduskuntavaali.
- Anonyymi
Hienosti meni vaalit, Persut romahti.
- Anonyymi
Petturipesut saivat mitä ansaitsivatkin.
Köyhiltä ja vähäosaisilta,työttömiltä ym.leikkasivat.Kokkarit ja muut hallituspuolueet saivat torjuntavoiton.- Anonyymi
Vaaleissa kävi justiin niinkun pitikin persut sai sitä mitä ovat nokka pystyssä odotelleet tv...kapitalisti toimitusjohtaja
- Anonyymi
Kun iskee köyhiä vastaan saa tappion. Puheet ja teot on eri asioita. Käsi ojoon ja rytmikävely auttaa toipumista.
- Anonyymi
Suomen maa alkaa rapautua heiketä ja katoaa. sdp vihreät on tehnyt semmoista tuhoa että ei enää ole toivoa saada suomea takaisin jaloilleen. Nyt vihervasemiston tuhoama vaoima vain sai lisää voimaa olemme tuhoon omia suomen kansalaiset. Sokka on vedetty irti nyt ja turvattomus lisääntyy. Valitan. Persut olisi pelastaneet suomen turvalliseksi vahvaksi maaksi. Itse valitsitte tuhon tien.
- Anonyymi
Ihan kuin Trumpin suusta😁
- Anonyymi
Persut parkuu ja syyttää toisia vaalitappiostaan. Kas kun eivät järjestä mellakkaa.
- Anonyymi
Persujen parkuminen on musiikkia tolkun ihmisille.
- Anonyymi
Kyllä kansa tietää ketä pitää äänestää.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1297716Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?937244Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317172Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t76400Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736321Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465458Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa745321Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475180Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv195125