Ero ja lapsen muutto pois kotoa samaan aikaan

Anonyymi-ap

Lyhyesti tilanne on se, että pitkästä liitosta ero, vanhan rakkaan kodin ja lapsen poismuutto näyttää osuvan samaan ajankohtaa. Onko muilla vastaavia kokemuksia?

Ero puolisosta tuntuu "kevyimmältä" asialta surra. Kodista ja kodin muistuista lupuminen sekä lapsen ilmoitus muuttaa omilleen myynnin yhteydessä ottaa koville. Vaikka toki lapsen itsenäustyminen on ollut tiedossa, mutta ilman tätä eroa ja talon myyntiä olisi varmaan vielä kotona asunut. En oikeen tiedä miten näitä luopumisia käsittelisin.

1

592

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itsekin vähän samankaltaisessa luopumistilanteessa eli eroamassa pitkästä liitosta.Vanhin lapsista haluaa muuttaa isänsä kanssa ja nuorempi ei halua olla erossa siskostaan, joten todennäköisesti hänkin tulee asumaan hyvin paljon isällään, joten minä ilmeisesti muutan yksinäni, mikä ajatuksena on hyvin ahdistava ja pelottava.Sitten vielä luopuminen rakkaasta, meidän yhdessä rakentamasta talosta, mihin on muodostunut hyvin vahva tunneside.Muistellut viime aikoina tuota rakennusaikaa, kaikkia vaiheita ja kuinka hyvin puhalsimme yhteen hiileen mieheni kanssa, silloin olimme samaa "tiimiä", monta vuotta olleet kuin kämppäkavereita.Että kyllä on raskasta luopumisen aikaa, mutta yritän jaksaa uskoa tulevaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      139
      11248
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10361
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8053
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6598
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      54
      5759
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      88
      5238
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4483
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4286
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4132
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      138
      3682
    Aihe