Ero ja lapsen muutto pois kotoa samaan aikaan

Anonyymi-ap

Lyhyesti tilanne on se, että pitkästä liitosta ero, vanhan rakkaan kodin ja lapsen poismuutto näyttää osuvan samaan ajankohtaa. Onko muilla vastaavia kokemuksia?

Ero puolisosta tuntuu "kevyimmältä" asialta surra. Kodista ja kodin muistuista lupuminen sekä lapsen ilmoitus muuttaa omilleen myynnin yhteydessä ottaa koville. Vaikka toki lapsen itsenäustyminen on ollut tiedossa, mutta ilman tätä eroa ja talon myyntiä olisi varmaan vielä kotona asunut. En oikeen tiedä miten näitä luopumisia käsittelisin.

1

509

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itsekin vähän samankaltaisessa luopumistilanteessa eli eroamassa pitkästä liitosta.Vanhin lapsista haluaa muuttaa isänsä kanssa ja nuorempi ei halua olla erossa siskostaan, joten todennäköisesti hänkin tulee asumaan hyvin paljon isällään, joten minä ilmeisesti muutan yksinäni, mikä ajatuksena on hyvin ahdistava ja pelottava.Sitten vielä luopuminen rakkaasta, meidän yhdessä rakentamasta talosta, mihin on muodostunut hyvin vahva tunneside.Muistellut viime aikoina tuota rakennusaikaa, kaikkia vaiheita ja kuinka hyvin puhalsimme yhteen hiileen mieheni kanssa, silloin olimme samaa "tiimiä", monta vuotta olleet kuin kämppäkavereita.Että kyllä on raskasta luopumisen aikaa, mutta yritän jaksaa uskoa tulevaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      269
      1637
    2. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      37
      1512
    3. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1316
    4. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      18
      1300
    5. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      6
      1217
    6. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1037
    7. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      950
    8. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      66
      925
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      901
    10. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      890
    Aihe