Rakennusliitto

Anonyymi-ap

Rakennusliiton työehtosopimukset päättyvät perjantaina 28. helmikuuta. Mikäli alkavalla viikolla ei synny sopua uusista sopimuksista, siirrytään maaliskuussa sopimuksettomaan tilaan ja aukeaa mahdollisuus käynnistää työtaistelutoimet.

– Toivotaan kuitenkin, että Teollisuusliiton ja Teknologiateollisuuden välisen työehtosopimuksen syntyminen tuuppaa vauhtia myös rakennusalan neuvotteluihin, sanoo Rakennusliiton puheenjohtaja Kimmo Palonen.

Palosen mukaan neuvottelut ovat edenneet jotensakin nihkeissä tunnelmissa. Isäntäpuolelta on puuttunut rohkeutta ratkaisuihin, ja Etelärannassa on jääty odottamaan vientiteollisuuden pelinavausta. Vaikka etenkin palkkaratkaisun suhteen tilanne oli odotettu, on hitautta ollut myös useiden Rakennusliiton sopimusalojen tekstineuvotteluissa. Toisaalta myös selvää edistymistä on tapahtunut monilla aloilla.

– On vaikea sanoa, onko taas kerran meneillään ne historian vaikeimmat neuvottelut, vai onko kyse normaalista menosta, mutta se jää nähtäväksi tälle viikolle, Palonen toteaa.

Myös Rakennusliiton sopimuspöydissä on työnantajilla ollut halua hyödyntää Orpon hallituksen työelämäheikennykset työehtosopimuksiin. Teollisuusliitto onnistui kuitenkin omassa sopimuksessaan torjumaan heikennyksiä.

Saapa taas nähdä kuinka paskaan sopimuksen nämä Rakennusliiton pamput taas suostuu. Yhtäkään hyvää diiliä ei ole tehty kymmeniin vuosiin.
Vaihdan ytkoohon vtu!

9

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole mitään kiirettä sopia mitään! Vanhalla sopimuksella mennään vaikka maailman tappiin.

    • Anonyymi

      Kunhan nyt katelllaan eka mitä muut liitot sopii ja sitten pistetään vähän huonompi kuin paskin sopimus!

    • Anonyymi

      On ne vätykset itellä kyllä määrännyt kunnon korvaukset tyhjäntoimittamisesta

    • Anonyymi

      PASKIN LIITTO IKINÄ EVÖR!!

    • Anonyymi

      Onko ne jo neuvotelleet uudet työehtosopimuksen heikennykset?
      Turha odottaa ainakaan muiden liittojen tasoisia palkan korotuksia

    • Anonyymi

      Suomen PASKIN liitto, Rakennusliiton oligarkit siellä vaan nauttii kunnon korvauksista..

    • Anonyymi

      Kiva veto rakennusliitolta oli muuttaa tuo ruokaraha vapaehtoiseksi, samoin km korvausten maksaminen… sitten on tullut nämä matka ajan palkat.. näin meillä liikkuvissa töissä… vähennystä voi hakea verottajalta joka maksaa murto osan noista.. vaikka saataisiin 10 vuoden ajan 2% lisää palkkaa ei taida riittää mitä noissa menetettiin

      • Anonyymi

        Kyllähän se noiden km korvausten kanssa on ollut niin ja näin.
        Meinaan näitä korvauksia jotka maksetaan työpaikan ja kodin väisestä matkasta.
        Tuo maksu on eriarvoistanut työntekijöitä kun toinen tulee läheltä niin hän on työnatajalle halvempi kuin henkilö joka tulee kauempaa.
        Eräässä firmassa oli 2 kaveria jotka tulivat 150km päästä töihin.
        Kaikki lähtivät firman hallilta liikkeelle firman autoilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllähän se noiden km korvausten kanssa on ollut niin ja näin.
        Meinaan näitä korvauksia jotka maksetaan työpaikan ja kodin väisestä matkasta.
        Tuo maksu on eriarvoistanut työntekijöitä kun toinen tulee läheltä niin hän on työnatajalle halvempi kuin henkilö joka tulee kauempaa.
        Eräässä firmassa oli 2 kaveria jotka tulivat 150km päästä töihin.
        Kaikki lähtivät firman hallilta liikkeelle firman autoilla.

        Sinun esimerkkiinhän nuo km korvaukset ei liity mitenkään. Hallillehhan tullaan omalla autolla ilmaiseksi niikuin yleensä kuuluukin


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      59
      3166
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2964
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      51
      2862
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2668
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2548
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2530
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2301
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2188
    9. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2082
    10. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2078
    Aihe