Kirja - Mäkipelto, Pakkala, Hakola: Jumalan synty

Anonyymi-ap

Syvänpään puupäät ovat jo kirjan tuominneet. Tietysti lukematta.

Toni Torppa teki Youtuubiin puolen tunnin sekoilun, jota ei voi kymmentä sekuntia kauempaa katsoa tuntematta myötähäpeää.

Yle areenassa Kalle Haatainen haastattelee Mäkipeltoa (50 min) ja siinä ei varsinaisesti tarjota uutta tietoa useimmille tämän palstan lukijoille. Mutta jos kristinuskon ja juutalaisuuden historiallinen perusta on hieman hämärän peitossa niin silloin kannattaa kuunnella tämä podcast.

En laita linkkejä ettei palstan robotti aktivoidu.

Jos olet jo lukenut tai lukemassa niin kerro toki mietteistäsi. Itse ajattelin käydä viikonloppuna kylillä ja kirjaa pitäisi löytyä paikallisesta kirjakaupasta noin kolmenkympin hintaan.

8

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Helluntailaiset ovat jo polttaneet tätä kirjaa roviolla. Jumalan pilkaksi väittävät.

      Ensimmäinen painos on loppu, kirjaa on kuitenkin vielä saatavilla joistain kirjakaupoista.

    • Anonyymi

      Raamatun pariin!!!

      • Anonyymi

        Minulta tulee Raamatun parissa!


      • Anonyymi

        Raamattu on ihmistekoista soopa!! Koraanin pariin!


    • Onko tämän kirjan johtopäätös tiivistettynä se, että VT on Juudean kansalliseepos ja perustuslaki? Minä pidän tällaista johtopäätöstä hyvin loogisena kun se asetetaan alueen poliittisen, kulttuurisen ja historiallisuuden kontekstiin.

      • Anonyymi

        Saattahan se olla, mutta enemmän kai siinä pohditaan, miksi valikoimaa kavennettiin, eli polyteismista siirryttiin monoteismiin. Mäkipelto arvelee keksineensä siihen jonkun selityksen. En ole perehtynyt, mikä se on. Itsellänikin on selitys, mutta se lienee vähän erilainen.

        Nimittäin ajatus keksityistä tarinoista on järjetön. Sellaista ei vain tapahdu. Edes Reino Lehväslaiho ei pystynyt sellaiseen kovin hyvin, miten sitten jotkut vuohipaimenet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saattahan se olla, mutta enemmän kai siinä pohditaan, miksi valikoimaa kavennettiin, eli polyteismista siirryttiin monoteismiin. Mäkipelto arvelee keksineensä siihen jonkun selityksen. En ole perehtynyt, mikä se on. Itsellänikin on selitys, mutta se lienee vähän erilainen.

        Nimittäin ajatus keksityistä tarinoista on järjetön. Sellaista ei vain tapahdu. Edes Reino Lehväslaiho ei pystynyt sellaiseen kovin hyvin, miten sitten jotkut vuohipaimenet.

        Kirjoittaminen ei vaadi suurta tietopohjaa, jos vain on mielikuvitusta ja kirjallisesti lahjakas. Tämä käy hyvin ilmi Raamatun tarinoista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      27
      5373
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4697
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      159
      1788
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1466
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      13
      1297
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      23
      1144
    7. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1114
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      70
      1033
    9. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      210
      1013
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      859
    Aihe