vaikka 15 vuotta ilman työtä olevalle. Luotto velkaisia nämä törky kommentoijat.
Minä kyllä haluaisin nähdä missä se työ on
Anonyymi-ap
9205
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Se työ tarvitsee itse hakea ja hyvät suhteet ovat nykypäivää.Mitä jäätte pyöritteleen niitä peukaloita kotio 15 vuodeksi.Työttömyys on osittain tyhmyyttä.
Mikä työ? Myö???? Miksi sinä peukaloita pyörittelet? Eikö k kotona ole kivaa vai kuulutko niihin joilla on kotona paha olla?
Onneksi suuri osa suomalaisita tykkää olla kotona ja on läheisiä ja tuttavia joille olla olemassa. Sulle on vaan sattunut huono mäihä, että olet syntynyt sukuun jossa on paha olla, tai heitä ei ole ollenkaan.
Koitappa etsiä uusia tuttavuuksia, niin ei tarvi niitä peukkuja pyöritellä.
Eiks oo joku yksinäisten puhelinpalvelu, soitappa sinne, siellä sua kuunnellaan.
Kun kävin ihan henkilökohtaisesti kyselemässä aikanaan töitä eri firmoissa,
niin hämmästyin sitä että yllättävän monesta firmasta kuitenkin löytyi
sitä halukkuutta ottaa töihin. Kannattaa siis sinnikkäästi pyrkiä töihin.
Varmin tae luotolle onkin liki säännöllinen postinkulku.
Satonen järjestää, muista äänestää 😂
Etkö sä nää, Orpo uudistaa eli leikkaa. Nyt se on lopettanut 100 000 työpaikkaa tuosta noin vaan!!!! Orpo lopettaa työpaikat suomesta.
Onneks ei oo töitä ja onneks niitä tarjotaan vähän ja alkaa loppumaan. Olen ollut 26 v työtön ja aion ollakkin, en hae töitä eikä työkkäreitä enää ole, ei sieltä kukaanmitään kysele eikä tarjoo orjahommia. Ovat tajunneet ettei kukaan ene ilmaisiin hommiin.
Mulla on niin paljon tekemistä kotona, että en ehtisikään muihin duuneihin, on ihana remontoida taloa ja just rakennettiin mökille aitta, siinä menee vielä hetki kun saa sen maalaus kuntoon, On kiva olla vaan, ja miettiä kaikkee ja tehdä mitä haluaa, Ja aamut on parasta, tänäänkin heräsin vasta 10.30... ja nyt oon aamupalalla.
Työttömyys on ihmisen parhainta aikaa. Rahaa kun tulee sovitusti niin mitäpä tässä meikäläinen muuta kun remontoi ja uusii kotiaan. Se on kivaa hommaa, Kylpylä on varattu pääsiäiseksi ja siellä sitten uidaan ja lomaillaan.
Työttömällä kun loma on sillon kun haluaa lomailla. ja on sen pituinen kun haluaa sen olla. Eilen ostettiin uusi jääkaappi ja pakastin, nyt on vanhat myyty, ja näin kiertotalous toimii... kaiklta osin, vaatteet ja astiat ja kasvikset ym kiertää tai myydään ja niin edelleen...
Työ on suomesta loppu, se on leikattu etuus. Nyt on leikattu, taksit, koulut, sairaalat, pankit, postit, kaikki palvelut, vanhusten hoitolat, vammaisten palvelut, lasten päiväkodit.... mitä vielä on leikkaamatta???
E D U S K U N T A !!! Täysin koskematon alue....
Myös eduskunnassa on tehty säästöjä.