Rumppi nosti Kiinan tullit 125 prosenttiin

Anonyymi-ap

Ei helkkari. Tulee tavikselle tosi kalliiksi. Kaikkihan jenkkien tuotteet valmistetaan Kiinassa.

Ei siellä jenkkilässä mitään osata tehdä ja tuotannon siirtäminen ei nyt ihan sormia napsauttamalla käy.

Suomeenkin nuo EU tullimaksut ottaa kipiää ja Putleri Urpo taas yllättyy. Oikeisto ei osaa muuta tehdä, kuin tuhoa.

>simiti<

9

133

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mulla on 90-luvulla USA:ssa tehty takki, joka on ihan kunnossa edelleen. Tosin on minulla myös 80-luvulla Kiinassa tehty päähine, joka myös yhä melkein ok.

      Ainakin ne osaa tehdä rikkaita kansalaisia, jotta suomalaisillakin on joku paikka johon tavaraa viedä, jos eurooppalaisilla ei ole sitä varaa ostaa ja kiinalaiset estää sinne myymästä.

      • Anonyymi

        Mullakin on 90- luvulla USAsta ostettu pitkä hupullinen nahkatakki, painaa kuin synti noin 3,5 kg. Vähäisessä käytössä ollut ja vetoketju ainoa vika, kaipaisi korjaajaa, mut ton painoisissa takeissa minusta vetoketju on huono ratkaisu, onneksi siinä on myös neppari kiinnitys, joka toimii.

        Laadukkaan oloinen takki kuitenkin, kuin uusi vielä. Ikää noin 30- v? Onko ehkä puhvelin nahkaa? Vähän on kuin haarniskan pukisi päälleen, kun sen palttoon ottaa käyttöön? Koville pakkasille luotu ja ostin sen Floridan lämmöstä MALL- kauppakeskuksesta.


    • Onhan meillä puuta ja harvinaisia maametalleja. Tultas ihan hyvin toimeen. Raha ei nytkään riitä. Niin miksei siirrytä saman tien vaihtokauppaan. Loppuu rahavirta ulkomaille.

      • Anonyymi

        Ällös nyt ääsryhmän KPO oli laittanut mulle 14€ YLIJÄÄMÄPALAUTUKSIA!

        Ei siinä, sainpahan ilmaiseksi makaronilootaan ainekset.

        >simiti<


    • Anonyymi

      niin pöeeiäiswr eli nuoeison mpporkin.. niin miten luuler errä pysryisir awurramaankin jorenkin nuowia ryrrö jossain ja maswnnukaswsaakin jorain.

      nyt voi yllä olla jäätä asfalrilla liukaeq pöweweiäiasillw mwnnä..

    • Anonyymi

      joa aäilyttää ksikki esineetr, tavast... jos joku sdaattaa tservi tuollaisenkin niin... sittr4n on paljon kaikkiqa trscseoitrs..

      mikähän hassu tyttöjen kanssa vapuksi joku peeuukki jurru platinan vslkoinen tsi pinkki juttu peruukki.

    • Rumppi sanoi onnellisena, että maailman johtajat tulevat kilvan hänen luo "kissing my ass".

      Rumpin politiikka perustuu fantasiaan, jonka pohjalla piilee anaalifiksaatio.

      Ehkä persposkisuudelma riittää, ettei tarvi kieltä mihinkään työntää.
      Onneksi se ei ole mun homma.

      • Anonyymi

        Tuo toisia eri maiden päämiehiä halveksuva Trumpin kommentti on kyllä pohjanoteeraus.
        Miten voi kukaan luoda minkäänlaisia luottamuksellisia suhteita tuolla ajatuksella?
        Pelkkään rahaan ja omien ryhmien hyvinvointiin liittyviä kyllä syntyy, jolloin myydään samalla osa omien kansalaisten hyvinvoinnista.

        Toivvotaan ettei Suomi ja sen johtajat ole nyt tyhmiä.

        AV


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo toisia eri maiden päämiehiä halveksuva Trumpin kommentti on kyllä pohjanoteeraus.
        Miten voi kukaan luoda minkäänlaisia luottamuksellisia suhteita tuolla ajatuksella?
        Pelkkään rahaan ja omien ryhmien hyvinvointiin liittyviä kyllä syntyy, jolloin myydään samalla osa omien kansalaisten hyvinvoinnista.

        Toivvotaan ettei Suomi ja sen johtajat ole nyt tyhmiä.

        AV

        Johan stupido kävi ottamassa suikkiin Trumpilta. Ottikohan ne hevoshampaat kipiästi? 🤔

        >simiti<


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      112
      7441
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      38
      4318
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      37
      3802
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      401
      2004
    5. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      72
      1519
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1477
    7. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1468
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      180
      1146
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1128
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      12
      1043
    Aihe