Rumppi nosti Kiinan tullit 125 prosenttiin

Anonyymi-ap

Ei helkkari. Tulee tavikselle tosi kalliiksi. Kaikkihan jenkkien tuotteet valmistetaan Kiinassa.

Ei siellä jenkkilässä mitään osata tehdä ja tuotannon siirtäminen ei nyt ihan sormia napsauttamalla käy.

Suomeenkin nuo EU tullimaksut ottaa kipiää ja Putleri Urpo taas yllättyy. Oikeisto ei osaa muuta tehdä, kuin tuhoa.

>simiti<

9

178

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mulla on 90-luvulla USA:ssa tehty takki, joka on ihan kunnossa edelleen. Tosin on minulla myös 80-luvulla Kiinassa tehty päähine, joka myös yhä melkein ok.

      Ainakin ne osaa tehdä rikkaita kansalaisia, jotta suomalaisillakin on joku paikka johon tavaraa viedä, jos eurooppalaisilla ei ole sitä varaa ostaa ja kiinalaiset estää sinne myymästä.

      • Anonyymi

        Mullakin on 90- luvulla USAsta ostettu pitkä hupullinen nahkatakki, painaa kuin synti noin 3,5 kg. Vähäisessä käytössä ollut ja vetoketju ainoa vika, kaipaisi korjaajaa, mut ton painoisissa takeissa minusta vetoketju on huono ratkaisu, onneksi siinä on myös neppari kiinnitys, joka toimii.

        Laadukkaan oloinen takki kuitenkin, kuin uusi vielä. Ikää noin 30- v? Onko ehkä puhvelin nahkaa? Vähän on kuin haarniskan pukisi päälleen, kun sen palttoon ottaa käyttöön? Koville pakkasille luotu ja ostin sen Floridan lämmöstä MALL- kauppakeskuksesta.


    • Onhan meillä puuta ja harvinaisia maametalleja. Tultas ihan hyvin toimeen. Raha ei nytkään riitä. Niin miksei siirrytä saman tien vaihtokauppaan. Loppuu rahavirta ulkomaille.

      • Anonyymi

        Ällös nyt ääsryhmän KPO oli laittanut mulle 14€ YLIJÄÄMÄPALAUTUKSIA!

        Ei siinä, sainpahan ilmaiseksi makaronilootaan ainekset.

        >simiti<


    • Anonyymi

      niin pöeeiäiswr eli nuoeison mpporkin.. niin miten luuler errä pysryisir awurramaankin jorenkin nuowia ryrrö jossain ja maswnnukaswsaakin jorain.

      nyt voi yllä olla jäätä asfalrilla liukaeq pöweweiäiasillw mwnnä..

    • Anonyymi

      joa aäilyttää ksikki esineetr, tavast... jos joku sdaattaa tservi tuollaisenkin niin... sittr4n on paljon kaikkiqa trscseoitrs..

      mikähän hassu tyttöjen kanssa vapuksi joku peeuukki jurru platinan vslkoinen tsi pinkki juttu peruukki.

    • Rumppi sanoi onnellisena, että maailman johtajat tulevat kilvan hänen luo "kissing my ass".

      Rumpin politiikka perustuu fantasiaan, jonka pohjalla piilee anaalifiksaatio.

      Ehkä persposkisuudelma riittää, ettei tarvi kieltä mihinkään työntää.
      Onneksi se ei ole mun homma.

      • Anonyymi

        Tuo toisia eri maiden päämiehiä halveksuva Trumpin kommentti on kyllä pohjanoteeraus.
        Miten voi kukaan luoda minkäänlaisia luottamuksellisia suhteita tuolla ajatuksella?
        Pelkkään rahaan ja omien ryhmien hyvinvointiin liittyviä kyllä syntyy, jolloin myydään samalla osa omien kansalaisten hyvinvoinnista.

        Toivvotaan ettei Suomi ja sen johtajat ole nyt tyhmiä.

        AV


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo toisia eri maiden päämiehiä halveksuva Trumpin kommentti on kyllä pohjanoteeraus.
        Miten voi kukaan luoda minkäänlaisia luottamuksellisia suhteita tuolla ajatuksella?
        Pelkkään rahaan ja omien ryhmien hyvinvointiin liittyviä kyllä syntyy, jolloin myydään samalla osa omien kansalaisten hyvinvoinnista.

        Toivvotaan ettei Suomi ja sen johtajat ole nyt tyhmiä.

        AV

        Johan stupido kävi ottamassa suikkiin Trumpilta. Ottikohan ne hevoshampaat kipiästi? 🤔

        >simiti<


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe