Pohdin eroa pitkästä suhteesta ja eropäätöstä. olen ajatusten kirkastamisen vuoksi ja pätöksen tueksi lukenut erokirjoja ja nettijuttuja. Tosi paljon nousee esille eron kauheus, jota ei toivoisi vihamiellekkään ja on verrattavissa puolison kuolemaan. Tällä hetkellä oma olotila kaikesta ahdistuksesta ja itkuisuudesta huolimatta ei ole ihan noin dramaattinen. Tästä syystä pohdinkin, että tuleeko toi kamalaakin kamala olotila päälle sitten, kun eropäätös on tehty ja asiat konkretisoituu? Tiedän että jos eroon päädytään, niin vaikeaa tulee olemaan irroittautuminen ja on varmasti.tosi surullinen olo, mutta onko luvassa vielä joku paha romahdus? Kokemuksia, että onko se ero aina noin kauhea mitä ainakin osa kirjoista ja testeistä antaa ymmärtää ?
Onko ero aina kamalaakin kamalampi?
7
298
Vastaukset
- Anonyymi
No riippuu tietysti paljon osapuolista. Mutta ei kai se sinä ole ihan hirveä. Jos on lapsia voi miettiä erilaisia asumisjärjestelyitä lapsien kannalta parhaalla tavalla. Totuttaa itsensäkin eroon. Mutta voin sanoa, että jossain kohtaa pitää tehdä ratkaisuja, muuten se käy helvetin raskaaksi. Ei minulla ainakaan ole ollut vaikeuksia tottua olemaan ilman häntä, toki suhteesta oli rakkaus kuollut jo vuosia ennen tätä prosessia. Kaverista tai kämppiksestä on helpompi varmaan lähteä lopullisesti omille teilleen.
Kai toi on yksilöllistä. - Anonyymi
Ei ole aina niin kauhea. Parhaimmassa tapauksessa se on helpotus kaikille osapuolille. Myös lapset voivat paremmin, kun ei tarvitse elää kireässä ilmapiirissä.
- Anonyymi
Joku päätös tosiaan pitäisi saada tehtyä. Mietin löytäisinkö vielä tunteita ja oppisin rakastamaan. Tuo vaatisi itseltä paljon töitä ja en ole varma jaksanko nähdä enää vaivaa. Eroajatuksia ollut kauan, toki ei ihsn jatkuvasti. Tämä varmaan vaikuttanut siihen, että noita kamalan kamalia erotunteita ei ole päässyt syntymään
- Anonyymi
Eihän eroaminen koskaan kivaa ole, mutta kyllä se minulle ainakin oli silti helpotus, eikä lainkaan verrattavissa toisen kuokemaan.
- Anonyymi
Miten yleistä on että, melkein 20 vuotta tapahtunut ero tilanne ja käynyt asiaan liittyen ero terapiassa jne. Silti asia vaivaa kuin olis eilen tapahtunut? Uudesta suhteesta huolimatta ystävä sitä mieltä, että parempi olisi päättää päivänsä. Hän jäi silloin hetkellisesti taloudellisesti tyhjän päälle vaikka sai asiansa sittemmin järjestymään niin että, pääsi normi arkeen kiinni mutta kuitenkin tuon suhteen päättyminen vaivaa häntä edelleen.
Ei ole. Jokainen ero on erilainen. Oma ero oli surullinen, mutta samalla jännittävä, kun pääsi aloittamaan jotain uutta ja omaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!2323285Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa162609Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi4491540Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1221416Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?2161361Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa5501331- 1141322
- 1131245
- 46974
- 66964