Onko se teidän asumistuesta tai kelakorvauksista pois? Lisääntyykö köyhyytenne?
Mitä mieltä viherpunikit olette kun hallitus keventää palkansaajien verotusta?
Anonyymi-ap
52285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Olen viherpunikki ja sain juuri pskahalvauksen.
Huudan tätä VÄÄRYYTTÄ täällä
juhannukseen asti.
Olet todellisuudessa uliseva persu eli sama henkilö kuin aloittaja.
Mistäs persu aikoo repiä rahat valtion kassaan korvaamaan pienentyneitä verotuoloja?
Velalla tietenkin. Riikallahan on jo kokemusta.
Työttömyys vähenee kun talous piristyy veronalennusten takia. Tosin pitäisi kovalla kädellä vähentää julkisia työpaikkoja samalla.
Heh. työttömyys vähenee kun työpaikkoja vähennetään? Persulogiikan helmiä.
Julkishallinnon saneeraminen kaikista väkisin tehdyistä viroista tulisi olla veronkevennysten lisäksi pririteetti no. 1.
Virkoja joiden tarkoitus on työllistää itseään on aivan liikaa. Mielelläänhän sitä kaikki tekisivät työssään kevyitä asioita mistä itse pitää, kuten kunnan julkaisujen fonttia tai värisävyjä ja viivojen vahvuuksia. Esim. ilman tälläistäkin itsensä työllistämistä ja tärkeäksi tekemistä viestit kulkevat kansalaisille.
Purran sakset ratkaisee ongelmaa 😉
Voit pyytää jonkun lukemaan ja selittämään alla olevan linkin sisällön sulle.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a0d196f6-0088-45fe-9347-c78ad8a25215
En mistään.
Sinun ongelmiasi ei kukaan pysty ratkaisemaan.
Loikkaa kanavaan.
Valtion verotulojen lasku heikentää koko Valtion talouden hoitoa. Silti mielenkiintoista, että veropotista riittää jaettavaa erityisesti varakkaimmalle väestönosalle. Hmmmm....
Höpö höpö. Mitä vähemmän valtio verottaa yrityksiä ja palkansaajia, sitä enemmän raha alkaa kiertää palveluissa, rakentamisessa ja yritystoiminnassa.
Ei vihavasemmiston mielestä. Heidän mielestään he pyörittävät Suomen taloutta tukirahoillaan ja sen takia niitä tukia pitää korottaa.
Minkä tutkimuksen mukaan?
Noin tosiaan on tapahtunut aina, kun veroja on alennettu. Kiinassa on aina syntynyt kasvua ja niin käy nytkin.
Ei ole mitään vihavasemmistoa, on vain vihaoikeisto kuten mm. Persut!
Luuletko, että joku opetti sut lukemaan ihan talkoilla?
Juuri noin!
Kuten sulle kävi?
Ne on niiden itse ansaitsemia rahoja, ei ne sinulle kuulu.
Hallitus yrittää epätoivoisesti kammeta äänestäjiään takaisin.
Oletko nyt jo huolissasi seuraavista eduskuntavaaleista? Ehkä kannattaakin, kun demarit ajavat kaikki kunnat ja alueet taloudelliseen ahdinkoon… tai sitten joutuvat pettämään kaikki vaalilupauksensa. 🤭
Eihän se noihin mitään vaikuta, mutta ei ole reilua Antin eikä Nesiman mielestä jos jollain jää enemmän rahaa käyttöön palkastaan.
Prosentuaalisista verohelpotuksistahan tunnetusti hyötyy eniten se joka tienaakin eniten. Tavisduunarin tilipussissa joku 0,5 % veroale on euroissa lähinnä muutama kymppi vuodessa, mutta ökyrikkaalla se onkin jo tonneja.
Ja vaikuttaa kuinka teikäläisen elämään?
Yöunet on sitten kokonaan eri asia jos häiriintyvät.
En ymmärrä logiikkaasi… suhteellisestihan se on molemmille sama. Vai merkitseekö se pari kymppiä rikkaalle yhtä paljon kuin köyhälle?
Et ymmärrä tavallista prosenttimatematiikkaa?
Suhteellisuus ei paljoa lohduta kaupan kassajonossa.
Ei ennen vaaleja sitten kertonut, pop pop populismi
Eikös populisti olisi kertonut tuon ennen vaaleja? 🤣🤣🤣
Olis hyvä alentaa verotusta.
Mun pienestä palkasta menee 30-40% päältä pois
(eläkemaksut ja verot).
Käteen jää 2000 tai alle.
Joskus tonni, jos on ollut sairaslomalla päivän tai kaksi.
Silloin palkanlaskija saa pilkkoa palkan niin pieneksi,
että käteen jää …1000-1500e.
Ehkä kannattaisi ymmärtää että pienestä palkasta piene veroale ei juuri käteen jäävää osuutta euromääräisesti muuta. Isossa palkassa se kyllä muuttaa.
Miten ihmeessä sulle tuli mieleen, että
se on hyvä idea käydä väheksymässä ja alistamassa…?
Oletko rivitaloalueesi mahtavin?
Vaimon haukkuja?
Ei tuo ole vielä aivan varmaa pienituloisten osalta. Suurituloisten vero kyllä varmuudella alenee. Niin, ja myös yritysten verotus alenee.
Tiedoksi aloittajalle, Ihminen EI ole puoluekirjalla köyhä.
Ei suurituloiset saa asumistukea tai kelakorvauksia .
Jep jep. Suurituloisimmalta taas alenee 10000 euroa ja keskiansiota saavalla 10 euroa ja pienituloisella 0,1 euroa.
No kun se on sitä oikeudenmukaisuutta. Kyösti Kakkonen on kova tekemään röitä, pitää saada enemmän rahaa.
Onpas yllättävää. Palkansaajien verotusta on alentanut jokainen hallitus tähän mennessä. Sillä on aina onnistuttu lisäämään työttömyyttä ja tuloeroja ja niin tapahtuu tietenkin nytkin.
En saa mitään tukia, joten ei vaikuta mitenkään. Miksi pitäisi? Mikä tahansa verojen alentaminen nykyisessä tilanteessa heikentää valtion taloutta ja pakottaa heikentämään terveydenhoitoa ja vanhusten hoitoa. Mutta onhan ne tietenkin raksapersun tupakit ja viinapullot aina tärkeämpiä, ja tatuointi totta kai.
Herrasväelle tietysti sopisi luoda veronalennuksilla valtiolle kustannus, eli Lindtmanin hallitukselta saamatta jääneet verotulot.
Veronalennuksia mankuvan tulisi aina rehellisesti kertoa, miten hänen edottamansa veroale maksetaan joko leikkauksin tai muita veroja korottamalla.
Nyt me jo tiedämme, että suuri osa verotuloista käytetään ihmisten toimeentuloon ja palveluihin, jos aikoo toimeenpanna veronalennuksia, siitä seuraa leikkauksia ja velkaantumista.
Suomen talous on kriisissä riittämättömien investointien vuoksi; viimeisen 15 vuoden aikana investoinnit eivät ole juuri kasvaneet ja ne on suunnattu talouden kasvun kannalta epäoleellisiin asioihin, kuten veron alennuksiin ja valtion omaisuuden hävittämiseen.
Ruotsissa henkilöverotus on yksi Euroopan korkeimmista. Vuonna 2023 keskimääräinen veroprosentti voi nousta jopa 60%, kun huomioidaan sekä kunnallisverot että valtionverot. Suomessa vastaava prosentti on noin 50%.
Björn Wahlroosin mukaan Ruotsi tehnyt Suomea parempia verouudistuksia!
Suurituloiset harrastaa "verosuunnittelua" eli suomeksi veronkiertoa ja todellisuudessa maksavat vain minimaalisesti veroja. Ja nyt sen päälle luvataan vielä lisää veronalennusta. Että onpa reilu meininki.
Antti on verokevari ja Petteri verokehari.
Arvoisa puhemies,
Työpaikkoja Suomi kaipaa. SDP on valmis tässä urakassa, lupauksen täyttämisessä, hallitusta auttamaan – mutta se edellyttää, että hallituksella on korvat.
Ensin pitää kääntää veropolitiikan suuntaa. Veronkevennykset on nyt syytä ohjata ahkerien työntekijöiden ostovoiman parantamiseen sekä pienyrittäjien tilanteen kohentamiseen.
Vuorineuvokset voivat nyt odottaa. On tavallisten ihmisten vuoro.
Verot voi mennä nollaan, itsellä on 0,5 % veroa yli 2000 e palkasta. Ei merkitystä.
On pois.
Me halutaan pysyä kiinni päivittäisissä lonkeroissa, siksi verot tappiin.
T:Ei koske mua, oon vasuri.
Luulenpa, että normaali duunari ei juurikaan eroa näe, jos miettii kaikkea muuta pahimpana alv nosto -->25.5%. Mutta myös työmatkakulujen omavastuu nousi 750-->900€ jne. Leipureilta yölisät listaa voisi jatkaa vaikka kuinka.
Ääni varmasti koitetaan ostaa, mutta suurimmat hyötyjät äänestävät jo nyt kokoomusta, joten hyöty jää olemattomaksi.
Kokoomuksen äänestäjäkunta on jo niin vakiintunut, että sieltä ei persuihin loikata.
>>Onko se teidän asumistuesta tai kelakorvauksista pois?
>>Lisääntyykö köyhyytenne?
Vastaus kokkari-pojun kysymykseen on: KYLLÄ !!
Huonosti käy väestön ylivoimaiselle VALTA-Enemmistölle, jos pEtos-persesuti Purra nuolee nyt KaKon persettä näin pitkälle näissä tulonmuodostus-asioissa.
HÄRSSSKIYDEN HUIPPU olisi ..... jakaa rahaa KUSIAISILLE , konkurssin ollessa päällä
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18625910/mita-jos-irtisanottaisiin-vahan-anempi-niin-jaisi-mukavammin-pelivaraa-palkankorotuksiin
Vaaleissa näytti "trendi" jo hieman paremmalta, sopulien tajutessa päivä päivältä paremmin Kakon juonet ja sen, mihin se tarvitsee Puudeli-perse-suteja !
t. haans.sea
Mitään alennuksia ei tule kuin korkeintaan suurituloisille. Se ensimmäinen veronalennus minkä Purra teki oli 0,5% alennusta pienituloisille ja 1,2% suurituloisille. Pienituloisten veronalennus suli lääkkeitten hintojen nousuun, ALVin nostoon ym.
Kuule persupetteri, ne veronalennukset koskee HS:n tietojen mukaan VAIN RIKKAITA! JA KYLLÄ, ne on pois meiltä köyhemmiltä koska Purra sanoi että lisää leikkauksia ja säästöjä on tulossa jotta te raharikkaat saatte lisää!
Heikoimmilta on otettu. Velka vaan kasvaa, tyättyymyss kasvaa, konkurssit kasvaa.
Nyt sitä rahaa on! Ja se annetaankin rikkaille.
Luulisi jonkun ajattelevan ihmisen miettivän, että paahtoleipäpalansa on pois jonkun yksinasuvan vanhuksen suusta. Etteivät siellä hoitajat turhaan ramppaa!
Vaihtoehdot on tosi vähissä. Nyt on PAKKO toimia ja rapiasti
https://keskustelu.suomi24.fi/t/9841340/nain-suitsit-impperialismia
Mitä punikki räyhää taas, mene ja pysy siellä perunakuopassa loppu ikäs kateellisen vihreänä homehtumassa.
En tiedä punikeista, mutta asiaa puhuu!