provisiopalkka

olen kesätöissä kesäkukkia myymässä. Koko ajan on puhuttu, että saan 12% myynnistä. Nyt kävikin ilmi, että kun meitä on kaksi, emme saa kun 6% molemmat. Myynti on ollut heikko joskus alle 100 euroapvä. Olen kuullut että jos provikat menee alle tuntipalkan, maksetaan tuntipalkan mukaan, eli katsotaan kummasta saa enemmän. Mitään työsopimusta ei ole tehty. Auttakaa joka tietää, mitä pitäisi ja voisi vaatia!!!!
34054
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

...sinulla. :-) Nykyään tuntuu olevan kovin muodissa tuo suoritteen mukaan maksaminen, mutta enpä vielä ole tuollaista nähnyt! Kyllä varmaankin pistää tosissaan myymään, jos on uhka saada 6 euroa päivässä...

No joo, itse asiaan, ehkä olisi kannattanut se työsopimus tehdä kirjallisesti, milläs nyt mitään tuntipalkkoja vaadit, kun et voi niiden olemassaoloa mitenkään todistaa, ja työnantajahan sitten vedättää ihan niin paljon kuin huvittaa, se ei mikään kaverisi ole. Ja jos ei se työnantaja suostunut kirjallista sopimusta tekemään, sun olisi pitänyt jo siinä vaiheessa sanoa, että pidä työpaikkas.

Tuskin tuollaisia kukkamyynnin "minimipalkkoja" mitkään yleissitovat työehtosopimukset määrittelevät, ja vaikka määrittelisivätkin, sinun
on vaikea lähteä oikeuksistasi tappelemaan - kun et varmaankaan kuulu liittoon eikä sitä kirjallista työsopimustakaan ole.

Tietty joka työstä pitää maksaa "kohtuullista" palkkaa lain mukaan, ellei yleissitovaa palkkatasoa ole sovittu, mutta mikä on kohtuullinen, sen määrittelemisessä työnantaja on melko vahvoilla.

Eli sanoisin, että tilanteesi on melko ikävä, osin
omasta syystäsi (ei millään pahalla). Jos nyt käy niin, että työnantaja tekee kaiken sinulle v-maisimman mukaan, niin turhaa sinä siinä sellaista k-päätä katselet, lähdet nostelemaan vaan. On se nyt varmasti sinullekin ihan sama, saatko jotain 100-200 euron "suolarahoja" kuukaudessa, jos niitä tuollaisessa ilmapiirissä täytyy tienata. Tsemppiä vaan ja muista vastedes pitää oikeuksistasi heti alussa kiinni!

Äänestä
  • Nyt pitää vain muistaa, että se suullinen työsopimus on aivan yhtä pätevä kuin se kirjallinen. Kirjallisessa työsopimuksessa on helpompaa osoittaa mitä on sovittu, ja mitä ei. Suullisessa on sana sanaa vastaan.

    Kyllä alan TES sanoo mikä on minimipalkka, jota alalla saa maksaa, ja millä ehdoilla sen saa alittaa, jos TES:sissä näin on sovittu.


    Enpä ole omakohtaisesti tehnyt töitä provikka palkalla, mutta eikös provikka palkassakin ole ainakin aluksi jonkinlainen pohjapalkka, jonka saa vaikka ei olisi myynyt ensinmäistäkään tuotetta.

    Kyllä ammattiliitot pahimmissa kusetustapauksissa auttaa vaikka ei jäsen olisikaan, ja voihan aina liittoon liittyä ja sitten keskustella palkkauksesta uudelleen.

    Äänestä

  • pip² kirjoitti:

    Nyt pitää vain muistaa, että se suullinen työsopimus on aivan yhtä pätevä kuin se kirjallinen. Kirjallisessa työsopimuksessa on helpompaa osoittaa mitä on sovittu, ja mitä ei. Suullisessa on sana sanaa vastaan.

    Kyllä alan TES sanoo mikä on minimipalkka, jota alalla saa maksaa, ja millä ehdoilla sen saa alittaa, jos TES:sissä näin on sovittu.


    Enpä ole omakohtaisesti tehnyt töitä provikka palkalla, mutta eikös provikka palkassakin ole ainakin aluksi jonkinlainen pohjapalkka, jonka saa vaikka ei olisi myynyt ensinmäistäkään tuotetta.

    Kyllä ammattiliitot pahimmissa kusetustapauksissa auttaa vaikka ei jäsen olisikaan, ja voihan aina liittoon liittyä ja sitten keskustella palkkauksesta uudelleen.

    "Suullisessa on sana sanaa vastaan."

    Mutta oikeudessa, jossa nämä asiat viime kädessä ratkaistaan, toisen sana on aina painavampi kuin toisen, ja yleensä 'vahvempi' osapuoli - eli työnantaja - saa kieron oikeuskoneiston edessä saneltua asiat haluamalleen mallille. Toki poikkeuksiakin löytyy, kuten eräs KKO:n viimeaikainen ennakkotapaus osoittaa (työntekijä sai tapeltua itselleen pari tuhatta euroa maksamattomia lomakorvauksia). Ja kuinka moni kesätyöläinen uskaltaa tai viitsii ryhtyä hommaan,
    jossa on karmean tappion todennäköisyys (asianajokulut jne.) on huomattavan suuri?

    Jos vastapuolena on ay-liike, niin tilanne lienee toinen.

    "Kyllä alan TES sanoo mikä on minimipalkka, jota alalla saa maksaa, ja millä ehdoilla sen saa alittaa, jos TES:sissä näin on sovittu."

    Ei välttämättä kaikkia ammatteja sido mitkään TESsit. Olisiko kukanmyynnissä sellaista? Hmm, no voi kyllä ollakin, ainakin tuo voisi kuulua PAMin (palvelualojen liitto) kaupan työehtosopimuksen piiriin. (?) Sittenhän asia olisikin ketjun aloittajan kannalta huomattavasti parempi, kun työnantaja ei ainakaan voisi maksaa pienempää palkkaa, kuin mitä TESsissä on.

    Joo, kyllä aloittajan kannattaisi ensimmäisenä selvittää, sitooko mikään työehtosopimus tuota kukkien myyntiä, ja jos sitoo, niin kannattaisi varmaankin liittyä liittoon ja kysellä asioita sieltä. Kyllä siellä on sen verran isot rattaat vastassa, että joku 'kukkajobbari' nöyrtyy niiden
    edessä kummasti ja maksaa ainakin osan siitä, mitä
    on sovittu. No, eipä sen jälkeen olisi paluuta tuohon hommaan, mutta mitä sitten...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kukkamyyjä kirjoitti:

olen kesätöissä kesäkukkia myymässä. Koko ajan on puhuttu, että saan 12% myynnistä. Nyt kävikin ilmi, että kun meitä on kaksi, emme saa kun 6% molemmat. Myynti on ollut heikko joskus alle 100 euroapvä. Olen kuullut että jos provikat menee alle tuntipalkan, maksetaan tuntipalkan mukaan, eli katsotaan kummasta saa enemmän. Mitään työsopimusta ei ole tehty. Auttakaa joka tietää, mitä pitäisi ja voisi vaatia!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu