Onko hulluus mahdollista voittaa vain hulluudella?

Anonyymi-ap

Sekä kiihkokommunisteja että kiihkokatollisia voidaan pitää hulluuden levittäjinä. Mutta oliko kommunismi pysäytettävissä muulla kuin katolisuudella? Minusta ainakin ratkaisevin käänne Kylmässä sodassa oli Paavin vierailu kommunistisessa Puolassa.

Kun kokonainen kansa traumatisoidaan psykoosiin, niin voiko siitä potkaista hereillä muulla kuin toisenlaisella psykoosilla?

https://en.wikipedia.org/wiki/Exorcism_in_the_Catholic_Church

Vade retro, kommunisti!

9

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän tuo protestanttinen kiihkouskovaisuus ole ihan samanlaista hulluuden levittämistä. Milläs se on pysäytettävissä?

      Eikä siinä paavin Puolan vierailulla varmaan ollut paljon merkitystä. Puolassa oli varmaan katolilaisuutta ihan omasta takaa ennestäänkin...

    • Anonyymi

      hullu voidaan puhua järveen, tarvitaan vain viisas puhuja

    • Anonyymi

      Paavin visiitti Puolassa oli kyllä yksi käännekohdista. Samoin kuin Gdanskin telakam lakot!
      Mulla on Paavi Johannes Paavali toisen kirja 'Uskalla toivoa'.

      Puolassa Johannes Paavali II:sta seurasi suuri väkijoukko. Puolalaiset tahtoivat seurata paavia, vaikka maan kommunistihallitus oli varoitellut kansalaisiaan irtisanomisilla ja palkkojen pidättämisillä. Paavin vierailun seuraaminen merkitsi Puolassa mielenilmausta kommunistihallintoa vastaan. Vierailunsa aikana Johannes Paavali II korosti useasti erilaisia kristillisiä arvoja, ja hänen toimintansa Puolassa olikin hyvin kommunisminvastaista.

      PUOLA 1980|Gdanskin Lenin-telakan työläiset heittäytyivät 14. elokuuta 1980 elämänsä uhkapeliin ja aloittivat lakon vapaiden ammattiliittojen puolesta. Siitä sai alkunsa Puolaa ja Eurooppaa järisyttänyt Solidaarisuus-liike, joka 20 vuotta sitten uskomattomalla uskaliaisuudellaan näytti tietä itäisen Euroopan myöhemmälle vapautumiselle.

    • Anonyymi

      Valitettavasti Puola, joka on historiansa ajan ollut Euroopan taistelukentillä, on hyvin jakautunut maa.

      • Haista nyt vittu. Puola on aina ollut suurvalta ja erityisesti nyt kun homorumppi luovuttaa vapaaehtoisesti USA:n hegemonian.

        Katso vaikka Puolan siivekkäitä husaareja, jotka oliva Euroopan valtiaita, vapauttivat Wienin muslimien piirityksen alta.

        https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Vienna

        https://en.wikipedia.org/wiki/Polish_hussars

        https://en.wikipedia.org/wiki/Polish–Lithuanian_occupation_of_Moscow


      • Extremist_atheist kirjoitti:

        Haista nyt vittu. Puola on aina ollut suurvalta ja erityisesti nyt kun homorumppi luovuttaa vapaaehtoisesti USA:n hegemonian.

        Katso vaikka Puolan siivekkäitä husaareja, jotka oliva Euroopan valtiaita, vapauttivat Wienin muslimien piirityksen alta.

        https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Vienna

        https://en.wikipedia.org/wiki/Polish_hussars

        https://en.wikipedia.org/wiki/Polish–Lithuanian_occupation_of_Moscow

        Puola ei enää koskaa luota täysin britteihin, ranskalaisiin tai saksalaisiin vaan on koonnut armeijan, jo pysäyttää ryssän hyökkäyksen. Ukrainan sotaan verrattuna Puolan armeijan taistelukyky riittäisi Moskovan valtaamiseen parissa kuukaudessa.


    • Anonyymi

      Vade me cum

    • Anonyymi

      Treblinkassa on tullut käytyä keskitysleiri Puolassa. Portilla kivipaasi.
      " never again "
      Myös sotamuseoissa Puola Saksa.
      Altaita missä jäävettä ja ihmisiä sinne.
      Tai koppiin 60cm leveys ei valoja.
      Tai riippuasentoon kädet jalat väärinpäin.

      Tarkoituksena saada totuus vangeista.
      Nyt Ukrainan sodassa " pedot " tulevat myös esiin.
      Sähkökidutusta ym

    • Anonyymi

      Katohan karttoja!
      Maa on jaettu milloin minkäkin rauhansopimuksen mukaan!

      Tarkoitin jakaantuneella valtiolla, että puolet äänesti ensin yhtä ja teki lakeja ja sitten toinen puoli änesti toista ja perui lakimuutokset. Tarkoitan sitä polarisaatiota, joka ei ole kansan yhteinäisyydelle hyväksi.
      Kylmän sodan aikaan Puolassa oli ajatus, että jos sota syttyy idän ja lännen välille uudestaan, Puola on taas kärsivä osapuoli! Puolan maaperä,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      69
      2713
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2654
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1617
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1550
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1480
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1392
    8. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    9. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      40
      1203
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1197
    Aihe