Työn tuottavuus/vaativuus

Teollisuusalojen palkkakeskustelussa kuulee useammin mainittavan työn tuottavuuden kuin työn vaativuuden. Johtuneeko siitä, että pääomavaltaisilla aloilla on helppo osoittaa komeita lukuja per lärvi koneiden jauhaessa tuloksen. Toisaalta vaikkapa opetuksen ja terveydenhoidon mittaaminen onkin paljon vaikeampaa, vaikka nimenomaan näiden "tuottavuus" on edellytyksenä muulle kehitykselle.

5

904

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kommentti

      Näiden muiden alojen tuottavuuttahan on alettu viime aikoina tarkkailemaan ja sehän vasta huutoa on aiheuttanutkin. Jopa niin paljon, että yliopistomaailmassa uhattiin lakolla.

      Eikä se sen vaikeampaa ole. Paljonko yksi terveydenhoitaja kykenee hoitamaan potilaita, mikä on potilaiden tyytyväisyysaste/olotila... Kuinka hyvässä kunnossa pystytään potilaat pitämään. Paljonko koulusta tulee valmistuneita, mikä on heidän tietotasonsa (arvosanat yms.)suhteessa muihin vastaaviin oppilaitoksiin jne...

      Kyllä montaa alaa kyetään katsomaan tuottavuuden kannalta, jos vaan halutaan. Ongelmahan on siinä, että näille muille aloille on myrkkyä se, että niitä tutkitaan samaan tapaan kuin esimerkiksi teollisuutta. Haluttaisiin elää pellossa ja tehdä niin kuin ennenkin. Rahaa palamaan ilman vastuuta siitä, että toiminta on tehokasta ja laadukasta.

      • tuottavan työn tekijä

        Siinä taas sankari. Ihmiset eivät ole esim. autoja, joissa voidaan mitata kuinka nopeasti voi korjata jonkin osan ja kuinka kauan se kestää.

        Hoitotyötä seuranneena voin sanoa, että jos hommassa on ongelmia, niin niitä pitäisi lähteä hakemaan jostain aivan muualta kuin duunaritasolta. Päivät ovat pitkiä ja raskaita ja jatkuvasti saa kuunnella sairaiden ihmisten vittuilua (kipu ja sairaudet tekevät monet vittumaisiksi ilman mitään (muuta) syytä) ja pelätä saavansa narkkarin/juopon puukosta. Sitten joku tehdaspelle istuu kopissaan ja painelee nappia ja nauttii tuplaliksaa ja kuvittelee olevansa joku kingi, kun hän tekee "tuottavaa työtä".

        Ja kouluarvosanat eivät merkkaa paskaakaan juurikaan muilla kuin tutkijoilla/tms. Lukijat ja tekijät ovat erikseen.


      • peak
        tuottavan työn tekijä kirjoitti:

        Siinä taas sankari. Ihmiset eivät ole esim. autoja, joissa voidaan mitata kuinka nopeasti voi korjata jonkin osan ja kuinka kauan se kestää.

        Hoitotyötä seuranneena voin sanoa, että jos hommassa on ongelmia, niin niitä pitäisi lähteä hakemaan jostain aivan muualta kuin duunaritasolta. Päivät ovat pitkiä ja raskaita ja jatkuvasti saa kuunnella sairaiden ihmisten vittuilua (kipu ja sairaudet tekevät monet vittumaisiksi ilman mitään (muuta) syytä) ja pelätä saavansa narkkarin/juopon puukosta. Sitten joku tehdaspelle istuu kopissaan ja painelee nappia ja nauttii tuplaliksaa ja kuvittelee olevansa joku kingi, kun hän tekee "tuottavaa työtä".

        Ja kouluarvosanat eivät merkkaa paskaakaan juurikaan muilla kuin tutkijoilla/tms. Lukijat ja tekijät ovat erikseen.

        Siinä taas sankari. Tottakai paperia tehdään painamalla nappulaa valvomossa. Niinpä niin.. Se vaatii usein myös ruumiillista työtä. Onhan se helppoa verrata sellaiseen paperivakanssiin, missä ei niin paljon tarvitse juosta. Itse saan työpäivän aikana hien päälle. Ei se työ paperitehtaassakaan aina ole nappulan painamista puhtaassa valvomossa puhtaat haalarit päällä.


    • kuten tämäkin

      Valtion, kuntien ja kaupunkien viranhaltijat eivät tule milloinkaan suostumaan mihinkään työnsä tuottavuuden mittaukseen ellei etukäteen sovita, että se on hyvin korkea.

      Vaikka sieltä onkin vähennetty jonkinverran paikkoja eläköitymisen mukana niin silti reilut puolet väestä on täysin turhaa ja tuottavuutensa, ei suinkaan nolla vaan vahvasti miinuksella.

      Kotini lähellä on muuan tälläinen verorahoilla ylläpidetty työpaikaksi mainittu lepokoti ja henkilökunnan suurin aktiviteetti työaikana suuntautuu erilaisiin urheilu ja kuntoilutapahtumiin joihin heitä lähtee päivittäin sankoin joukoin, milloin laitoksen autoilla milloin tilausbusseilla. Heidänkin tuottavuutensa varmasti mitattaisiin korkealle jos sitä mitattaisiin edellyttäen, että mittaajat heidät joskus tapaisivat työpaikalla.

    • selvennystä

      -työn tuottavuus
      -pääoman tuottavuus
      -raaka-aineen tuottavuus ( hävikki )
      -energiankäytön tuottavuus
      keskusteluissa kaikki niputetaan yhteen.
      Kun omistajat investoivat tuotantovälineisiin puhutaan helposti työn tuottavuudesta, mallia paperitehtaat, vaikka kyse on pääoman tuottavuudessa tapahtuvista muutoksista.
      TUOTTAVUUS = TULOS / PANOS
      Kaikkien osatekijöiden suhteen tulisi muutoksen olla positiivinen.
      Työn tuottavuutta voidaan parantaa vähentämällä häiriöitä, ml. ajankäyttö, ja parantamalla menetelmiä. Pelkkä askelmerkkivälin pidentäminen ei aina onnistu ja jos onnistuu niin potentiaali loppuu pian.

      Palvelu- ym. sektorilla pitäisi tarkastella tehtäväkentän sisältöä ja ajankäytön jakaumaa siinä. Esim.
      -poissaolot
      -häiriöt
      -rutiinit
      -ylimääräiset tauot
      -TEHTÄVÄN VARSINAINEN TARKOITUS
      Tulisi seurata vm. sektorin osuutta koko henkilöstön laskennallisesta läsnäoloajasta ja suunnitella keinoja varsinaiseen tehtävään käytettävissä olevan aikaosuuden lisäämiseen.
      Suurin este tämän sektorin tuottavuuskehitykselle on vakanssiajattelu. Tähän VIRKAAN nyt kuuluvat ainoastaan tietyt tehtävät. Pitäisi kyetä organisoimaan vastuualue siten, että siinä ovat tietyt toiminnot henkilöstön hoidettavina, kukin kykyjensä mukaan.

      Tuottavuus ja vaativuus eivät ole lainkaan saman sarjan asioita.
      Ymmärrän EsaH.n tarkoituksen koskevan palkkausperusteita. Luokituksen osatekijöinä voidaan tarkastella esim.
      -koulutuksen ja kokemuksen tarvetta
      -fyysistä rasittavuutta
      -henkistä kuormittavuutta, stressi >< yksitoikkoisuus ( papruhenkilöt )
      -ympäristöolosuhteita
      -ym. ym. Metallin työnluokittajat olisivat tässä kovia patuja.

      Terveydenhullon puolella filosofoin jo aikoja sitten (lue:kymmeniä vuosia) järjestelmästä, jossa väestö olisi ikärakenteensa ja määränsä suhteen jaettu mahdollisimman yhdenvertaisiin osiin ja ko. alueen terveydenhuoltohenkilöstön palkkaus ja muut edut riipuisivat siitä miten terveenä he pystyvät vastuualueensa pitämään.
      No, mahdotontahan tämä on koska se väistämättä johtaisi jopa vaarallisiin lieveilmiöihin mutta aikanaan nihkeästi käynnistynyt TYKY-toiminta käsittääkseni perustuu tähän periaatteeseen ilman aineellisia houkuttimia.
      Kaikkinensa, tuottavuudesta puhuttaessa ovat käsitteet yleensä pahasti sekaisin. Suosittelen alan koulutusta.
      kehoittaa eläköitynyt rationalisointi-insinööri

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      282
      6758
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      244
      6314
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      42
      5682
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      158
      5025
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      42
      3848
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      210
      3775
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      132
      3477
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      5
      3175
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      45
      3169
    10. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      346
      2849
    Aihe