Teollisuusalojen palkkakeskustelussa kuulee useammin mainittavan työn tuottavuuden kuin työn vaativuuden. Johtuneeko siitä, että pääomavaltaisilla aloilla on helppo osoittaa komeita lukuja per lärvi koneiden jauhaessa tuloksen. Toisaalta vaikkapa opetuksen ja terveydenhoidon mittaaminen onkin paljon vaikeampaa, vaikka nimenomaan näiden "tuottavuus" on edellytyksenä muulle kehitykselle.
Työn tuottavuus/vaativuus
5
895
Vastaukset
- Kommentti
Näiden muiden alojen tuottavuuttahan on alettu viime aikoina tarkkailemaan ja sehän vasta huutoa on aiheuttanutkin. Jopa niin paljon, että yliopistomaailmassa uhattiin lakolla.
Eikä se sen vaikeampaa ole. Paljonko yksi terveydenhoitaja kykenee hoitamaan potilaita, mikä on potilaiden tyytyväisyysaste/olotila... Kuinka hyvässä kunnossa pystytään potilaat pitämään. Paljonko koulusta tulee valmistuneita, mikä on heidän tietotasonsa (arvosanat yms.)suhteessa muihin vastaaviin oppilaitoksiin jne...
Kyllä montaa alaa kyetään katsomaan tuottavuuden kannalta, jos vaan halutaan. Ongelmahan on siinä, että näille muille aloille on myrkkyä se, että niitä tutkitaan samaan tapaan kuin esimerkiksi teollisuutta. Haluttaisiin elää pellossa ja tehdä niin kuin ennenkin. Rahaa palamaan ilman vastuuta siitä, että toiminta on tehokasta ja laadukasta.- tuottavan työn tekijä
Siinä taas sankari. Ihmiset eivät ole esim. autoja, joissa voidaan mitata kuinka nopeasti voi korjata jonkin osan ja kuinka kauan se kestää.
Hoitotyötä seuranneena voin sanoa, että jos hommassa on ongelmia, niin niitä pitäisi lähteä hakemaan jostain aivan muualta kuin duunaritasolta. Päivät ovat pitkiä ja raskaita ja jatkuvasti saa kuunnella sairaiden ihmisten vittuilua (kipu ja sairaudet tekevät monet vittumaisiksi ilman mitään (muuta) syytä) ja pelätä saavansa narkkarin/juopon puukosta. Sitten joku tehdaspelle istuu kopissaan ja painelee nappia ja nauttii tuplaliksaa ja kuvittelee olevansa joku kingi, kun hän tekee "tuottavaa työtä".
Ja kouluarvosanat eivät merkkaa paskaakaan juurikaan muilla kuin tutkijoilla/tms. Lukijat ja tekijät ovat erikseen. - peak
tuottavan työn tekijä kirjoitti:
Siinä taas sankari. Ihmiset eivät ole esim. autoja, joissa voidaan mitata kuinka nopeasti voi korjata jonkin osan ja kuinka kauan se kestää.
Hoitotyötä seuranneena voin sanoa, että jos hommassa on ongelmia, niin niitä pitäisi lähteä hakemaan jostain aivan muualta kuin duunaritasolta. Päivät ovat pitkiä ja raskaita ja jatkuvasti saa kuunnella sairaiden ihmisten vittuilua (kipu ja sairaudet tekevät monet vittumaisiksi ilman mitään (muuta) syytä) ja pelätä saavansa narkkarin/juopon puukosta. Sitten joku tehdaspelle istuu kopissaan ja painelee nappia ja nauttii tuplaliksaa ja kuvittelee olevansa joku kingi, kun hän tekee "tuottavaa työtä".
Ja kouluarvosanat eivät merkkaa paskaakaan juurikaan muilla kuin tutkijoilla/tms. Lukijat ja tekijät ovat erikseen.Siinä taas sankari. Tottakai paperia tehdään painamalla nappulaa valvomossa. Niinpä niin.. Se vaatii usein myös ruumiillista työtä. Onhan se helppoa verrata sellaiseen paperivakanssiin, missä ei niin paljon tarvitse juosta. Itse saan työpäivän aikana hien päälle. Ei se työ paperitehtaassakaan aina ole nappulan painamista puhtaassa valvomossa puhtaat haalarit päällä.
- kuten tämäkin
Valtion, kuntien ja kaupunkien viranhaltijat eivät tule milloinkaan suostumaan mihinkään työnsä tuottavuuden mittaukseen ellei etukäteen sovita, että se on hyvin korkea.
Vaikka sieltä onkin vähennetty jonkinverran paikkoja eläköitymisen mukana niin silti reilut puolet väestä on täysin turhaa ja tuottavuutensa, ei suinkaan nolla vaan vahvasti miinuksella.
Kotini lähellä on muuan tälläinen verorahoilla ylläpidetty työpaikaksi mainittu lepokoti ja henkilökunnan suurin aktiviteetti työaikana suuntautuu erilaisiin urheilu ja kuntoilutapahtumiin joihin heitä lähtee päivittäin sankoin joukoin, milloin laitoksen autoilla milloin tilausbusseilla. Heidänkin tuottavuutensa varmasti mitattaisiin korkealle jos sitä mitattaisiin edellyttäen, että mittaajat heidät joskus tapaisivat työpaikalla. - selvennystä
-työn tuottavuus
-pääoman tuottavuus
-raaka-aineen tuottavuus ( hävikki )
-energiankäytön tuottavuus
keskusteluissa kaikki niputetaan yhteen.
Kun omistajat investoivat tuotantovälineisiin puhutaan helposti työn tuottavuudesta, mallia paperitehtaat, vaikka kyse on pääoman tuottavuudessa tapahtuvista muutoksista.
TUOTTAVUUS = TULOS / PANOS
Kaikkien osatekijöiden suhteen tulisi muutoksen olla positiivinen.
Työn tuottavuutta voidaan parantaa vähentämällä häiriöitä, ml. ajankäyttö, ja parantamalla menetelmiä. Pelkkä askelmerkkivälin pidentäminen ei aina onnistu ja jos onnistuu niin potentiaali loppuu pian.
Palvelu- ym. sektorilla pitäisi tarkastella tehtäväkentän sisältöä ja ajankäytön jakaumaa siinä. Esim.
-poissaolot
-häiriöt
-rutiinit
-ylimääräiset tauot
-TEHTÄVÄN VARSINAINEN TARKOITUS
Tulisi seurata vm. sektorin osuutta koko henkilöstön laskennallisesta läsnäoloajasta ja suunnitella keinoja varsinaiseen tehtävään käytettävissä olevan aikaosuuden lisäämiseen.
Suurin este tämän sektorin tuottavuuskehitykselle on vakanssiajattelu. Tähän VIRKAAN nyt kuuluvat ainoastaan tietyt tehtävät. Pitäisi kyetä organisoimaan vastuualue siten, että siinä ovat tietyt toiminnot henkilöstön hoidettavina, kukin kykyjensä mukaan.
Tuottavuus ja vaativuus eivät ole lainkaan saman sarjan asioita.
Ymmärrän EsaH.n tarkoituksen koskevan palkkausperusteita. Luokituksen osatekijöinä voidaan tarkastella esim.
-koulutuksen ja kokemuksen tarvetta
-fyysistä rasittavuutta
-henkistä kuormittavuutta, stressi >< yksitoikkoisuus ( papruhenkilöt )
-ympäristöolosuhteita
-ym. ym. Metallin työnluokittajat olisivat tässä kovia patuja.
Terveydenhullon puolella filosofoin jo aikoja sitten (lue:kymmeniä vuosia) järjestelmästä, jossa väestö olisi ikärakenteensa ja määränsä suhteen jaettu mahdollisimman yhdenvertaisiin osiin ja ko. alueen terveydenhuoltohenkilöstön palkkaus ja muut edut riipuisivat siitä miten terveenä he pystyvät vastuualueensa pitämään.
No, mahdotontahan tämä on koska se väistämättä johtaisi jopa vaarallisiin lieveilmiöihin mutta aikanaan nihkeästi käynnistynyt TYKY-toiminta käsittääkseni perustuu tähän periaatteeseen ilman aineellisia houkuttimia.
Kaikkinensa, tuottavuudesta puhuttaessa ovat käsitteet yleensä pahasti sekaisin. Suosittelen alan koulutusta.
kehoittaa eläköitynyt rationalisointi-insinööri
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude19814980Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t12610480Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy779481Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089311Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k519139Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk566915Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1806490Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri315571Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1585368Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump145049