Kuka ostaa uutta autoa

Anonyymi-ap

En minä, ajan vielä diisel Volvolla ainakin 200 tkm
Henkilökohtainen ratkaisu, syynä EU komission siirtyminen automaailman suurimmaksi asiantuntijaksi

14

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika paljon lobataan näitä nykyautoja ja väitetään että vanhat on turvattomia ja sitä ja tätä. 25 vuotta vanhalla kun ajelee ei vllku vikavalot , ei kuulu alituista piipitystä, ei herjaa vikakoodit, ei rikastu autokorjaamot, ei tarvi miettiä pääseekö perille, ei tarvi leikkiä näyttöruuduilla eikä tarvi tuskailla mitä saa vaihdossa parin vuoden päästä. Ei tämä maailma pelastu kertakäyttötavaraa eikä kulutuselektroniikkaa tekemällä. Ei älyteknologia kuulu kulkuneuvoihin.
      Minulla on tuhat ja yksi syytä olla ostamatta uutta autoa. Tekopyhää ajatella autoilevansa turvallisesti kun teillä kulkee itsekkäitä idiootteja huipputurvallisessa autossaan ja älyä ei ole koskaan tarjottukaan.
      Suurella osalla ihmisistä itsekkyys ja huono itseluottamus paljastuu liikenteessä ja niitä juuri pitää liikenteessä varoa.

      • Anonyymi

        25 vuotta vanhat ovat romuja, eikä se muutu, vaikka miten joku menneisyyteen muumioitunut " remonttimies" sitä iankaikkista romuaan kehuu.


    • Anonyymi

      "Jokku rakastava nätei flikoi, ja sen mää kyl ymmärrä, mut kuin helvetin taval rätei. Ei, mää ole mahdottoma hämmästyny. Mää ihmettelen oikke kauhiast ..."

      Väinö Linna sen kertoi vuosikymmeniä sitten. Miten joku voi olla kiintynyt johonkin vanhaan räteihin eli autoon tässä tapauksessa noin paljon?
      Joku järki käteen.
      Rätei, lumpui, vanhoja dieseleitä. Ei mihinkään tuollaiseen kannata jäädä henkisesti jumiin.

      • Anonyymi

        Ei se mitään henkistä jumiin jäämistä ole. Henkisesti jumiin jäämistä on jäämällä mainoksen uhriksi, huonon itseluottamuksen omaava pönkittää egoaan ,uskottavuuttaan hankkimalla jotain mitä ei joku toinen ei taas katso tarpeeĺliseksi.
        Vanhalla jakoavaimella saa mutterin auki siinä kuin uudellakin. Miksi heittää hyvää ja käyttökelpoista pois ? Pystyisin ostamaan säästöillä parikin uutta sähköautoa ja kaikenlaista muutakin mutta ajelen silti
        vanhalla. Ei se ole kärsimystä ja rahaa riittää muuhunkin. Se on valintakysymys. Voin tehdä vähemmän töitäkin ja kuunnella vaikka linnunlaulua ulkoterassilla kun ei tarvitse joka aamu lähteä kieli vyön alla tienaamaan että saa pidettyä ulkoisen elintasonsa ja näyttävyytensä halutulla tasolla.
        Saatte ostaa vaikka mitä uutta mutta ei ole minusta töissä juoksemisen arvoista.


    • Anonyymi

      nämä eu hörhöt ei tajua auton päältä mitään... adblue,päivänajovalot, jne...enempi haittaa kuin hyötyä...tuossa muutaman esimerkki.. ihmettelenkin miksi sinne parlamenttiin äänestetään sellaiset jotka eivät ole ammattitaitoisia millään saralla..

    • Anonyymi

      nykyrakkinneet tulevat kohta myyntiin kaikkine hienouksineen....siiten nämä eu päättäjät luulee että köyhät ostaa näitä käytettynä..millä rahalla ne korjaa ...ei millään ,hyvä että rahaa on edes ruokaan..sitten pitäs vielä joku sähköromu ostaa että pääsis kulkemaan edes töissä jos sattuu edes löytymään..

    • Anonyymi

      Mitä vanhempi kulkupeli sitä parempi
      rahaa säästyy
      ja valtiolla jää verorahat saamatta
      näin on paras

    • Anonyymi

      Näin.

    • Anonyymi

      Suomella pitäisi olla erityisolosuhde helpotuksia autoilun suhteen , esim,hinnoittelu yms . mutta tästäkin välttämättömyydesta kansalaisia rokotetaan kovemmin kuin muualla .Täällä joutuu kansa maksamaan kaikesta niin paljon kuin vain rahkeista irtoaa ja suuri osa saa jäädä ilman.

    • Anonyymi

      Varmaankin he ostavat uuden auton joilla on siihen varaa ja ovat mahdollisesti ostaneet ennenkin?

      • Anonyymi

        Minä en osta uutta autoa vaikka varaa olisi ostaa piha täyteen uusia autoja- syynä politiikkojen päätös olla insinöörejä ja markkinoihin sekaantujia


    • Anonyymi

      Samat sanat, nyt mittarissa yli 200 tkm. ja lisää tulee ainakin toinen mokoma vielä ja sitten siirrytään vielä vanhempiin autoihin, ehkä jopa 60-luvun kuplaan tms. kunnon autoon.

    • Anonyymi

      Volvon tapauksessa 200 tkm lisää riippuu kyllä täysin siitä, mikä dieselmoottori siellä auton keulalla on. Sanon kokemuksesta.

      • Anonyymi

        2,4 diesel lienee ihan hyvö,onko kokemuksia


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7415
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5364
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      253
      4524
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4455
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      62
      3227
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2646
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2328
    8. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      28
      2291
    9. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      48
      2240
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2164
    Aihe