On hyvä asia, että ammattiliittojen jäsenmaksun veronvähennys poistetaan. Se on epäoikeudenmukainen, koska niin vähän työntekijöistä, vain noin puolet kuuluvat liittoihin. Suomessa on liittymisen vapaus. Miksi liittoon kuulumattomien, eläkeläisten pitää osallistua vähennyksen verokuopan luomiseen umpeen? Jokainen veronmaksaja joutuu. Se on väärin.
Verovähennys on vain osittainen, koska se tehdään brutosta. Jo tänä päivänä jäsenmaksusta on joutunut itse maksamaan jotain. Satasia.
Jäsenmaksu ei ole tulonhankkimisvähennys, minä sitä perustellaan. Sama palkka on liiton jäsen tai ei. Netto on itse asiassa suurempi henkilöllä, joka ei kuulu liittoon. Monilla liiton provisio pidätetään joka palkasta, mikä pienentää nettoa.
Sen sijaan työttömyyskassan jäsenmaksu on tulonhankkimisvähennys, koska ansiosidonnaista ei saa, ellei kuulu kassaan. Mutta liiton jäsenmaksu ei ole tulonhankkimisen kannalta välttämätön. Ja tämä on totta.
Ammattiliiton jäsenmaksu ei ole tulohankkimiskulu. Sen takia siitä ei saa tehdä verovähennystä.
10
316
Vastaukset
Onpa harvinaisen pöljä logiikka. Tuon perusteella loppuisi esimerkiksi kotitalousvähennykset remontteja varten.
Ihmettelen tuota halua ja intohimoa hyökätä työväenluokkaa ja keskiluokkaa vastaan. Kuitenkin ne maata pyörittävät.- Anonyymi
Mitä työväenluokkaa ne AY-mafiapomot ajavat? Pelkästään työttömien ja omaa etuaan ajavat.. Työntekijät ovat vain välttämätön paha joka maksaa palkat mafiosoille ja hoitaa likaist työt työpaikkojen porteilla, silloin kun mafiosot istuvat kabineteissaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä työväenluokkaa ne AY-mafiapomot ajavat? Pelkästään työttömien ja omaa etuaan ajavat.. Työntekijät ovat vain välttämätön paha joka maksaa palkat mafiosoille ja hoitaa likaist työt työpaikkojen porteilla, silloin kun mafiosot istuvat kabineteissaan.
"Mitä työväenluokkaa ne AY-mafiapomot ajavat?"
Todennäköisesti puolustavat duunaria kuitenkin enemmän, kuin EK-mafiapomot mm. Häkämies, Orpo ja Purra. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Mitä työväenluokkaa ne AY-mafiapomot ajavat?"
Todennäköisesti puolustavat duunaria kuitenkin enemmän, kuin EK-mafiapomot mm. Häkämies, Orpo ja Purra.https://www.veronmaksajat.fi/medialle/lehdistotiedotteet/2025/lehtinen-kehysriihesta-onnistunut-veropaketti-vauhdittaa-kasvua-ja-korjaa-verotuksen-pahimpia-vinoumia/#c915399c
Siitäpä kun tavaat, että mikälaista "kuritusta" ne Orpo ja Purra duunareille tarjoilevat XD Palkankorotuksia - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä työväenluokkaa ne AY-mafiapomot ajavat? Pelkästään työttömien ja omaa etuaan ajavat.. Työntekijät ovat vain välttämätön paha joka maksaa palkat mafiosoille ja hoitaa likaist työt työpaikkojen porteilla, silloin kun mafiosot istuvat kabineteissaan.
Neuvottelevat työehtosopimuksista, jotta duunareiden ei sitä yksin tarvitse tehdä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://www.veronmaksajat.fi/medialle/lehdistotiedotteet/2025/lehtinen-kehysriihesta-onnistunut-veropaketti-vauhdittaa-kasvua-ja-korjaa-verotuksen-pahimpia-vinoumia/#c915399c
Siitäpä kun tavaat, että mikälaista "kuritusta" ne Orpo ja Purra duunareille tarjoilevat XD PalkankorotuksiaEn kyllä iloitsisi velkarahalla tehdyistä veronalennuksista varsinkaan, kun ne suurimmat veroalennukset menevät kaikkein suurituloisimmille.
Samalla hallitus ilmoitti leikkaavansa kuntien valtionosuuksia, joka lisää kuntien painetta nostaa kunnallisveroa. Sed ei tiedä hyvää Kemille.
Vastahan sitä alv:a korotettiin 1,5%. Mikä kiire nyt on tehdä veronalennuksia? Anonyymi kirjoitti:
En kyllä iloitsisi velkarahalla tehdyistä veronalennuksista varsinkaan, kun ne suurimmat veroalennukset menevät kaikkein suurituloisimmille.
Samalla hallitus ilmoitti leikkaavansa kuntien valtionosuuksia, joka lisää kuntien painetta nostaa kunnallisveroa. Sed ei tiedä hyvää Kemille.
Vastahan sitä alv:a korotettiin 1,5%. Mikä kiire nyt on tehdä veronalennuksia?Arvonlisävero on kulutusvero, jonka kaikki maksaa. Sillä saatiin rahat veronalennuksiin.
- Anonyymi
...Jäsenmaksu ei ole tulonhankkimisvähennys..
Niin on ja se ei ole oikeudenmukainen.
Nyt Suomi tarvitsee noin 200 miljoonaa, jotka säästyvät, soteen. - Anonyymi
AY-liittojen alasajo jatkuu jatkumistaan. Ennen se oli Suomen etu mutta eihän mikään ole enää kuin ennen.
- Anonyymi
Kun itse aikoinaan menin töihin niin työnantajan vaatimus oli ammattiliittoon liittyminen. Säilyy työrauha ja hommat hoituu ilman turhia lakkoiluja. Nykyään hommat näyttää olevan aivan päinvastoin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m372736Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?
Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.891184Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia
Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.127979Oliko mies vetäytyminen
Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.61967- 66907
Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää
Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos77881EU:lta tyly ratkaisu Temulle
On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta101828Oon tässä pohtinut että se nainen
Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle70815Nainen on ihana
ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?25718Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä
Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi30684