Ihmetyttää miten kokoomus tuollaiseen mennyt suostumaan, kun eikö akavakin ole ns. porvariliitto ja mitä noita on muitakin? Vai onko lohkaistu diili, että seuraavassa hallituksessa palautetaan demareiden kanssa?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_ammattiliitoista_Suomessa
Koskeeko tuo verovähennysoikeuden poisto kaikkia suomalaisia ammattiliittoja?
14
290
Vastaukset
- Anonyymi
Tietenkin koskee kaikki liiton maksuja, ei kassan. Mitä sitten? Hyvä kun poistetaan.
- Anonyymi
Koskeeko myös EK? Käsittääkseni yritykset maksavat EK:eelle jäsenmaksuja.
- Anonyymi
Kyllä lakia pitää muuttaa että mitä liitot neuvottelee niin se koskee ainoastaan liiton jäseniä.
Ei muita siivelläeläjiä. - Anonyymi
Liiton jäsenmaksu ei ole tulonhankkimiskulu. On aikakin poistaa verovähennys, joka onollut osittainen. Jäsen on joka tapauksessa joutunut maksamaan satasia.
- Anonyymi
Voidaan sopia ilman muuta niin että liiton päätökset koskee vain jäseniä, itse olen neuvotellut paremman palkan ja edut itselleni kuin liitto ikinä. Että siitä vaan, olet varmaan pullaliitossa ja et osaa edes laskinta käyttää kun niin tunnut olevan tyytyväinen uusiin prosentti palkankorotuksia. Itse neuvottelen aina euroissa...
- Anonyymi
Eihän liitto ole koskaan mitään palkkoja neuvotellut, ainoastaan TES minimin, jonka alle ei saa mennä. Eihän ne TES palkat mitään mitään ohjepalkkoja ole. Aika kujalla saa olla jos näin luulee.
- Anonyymi
Mutta TES lakot kun tulevat, ei kysytä verovähennyksiä. Siankusta saamme lakkovahtien avustuspartiot veloituksetta ja veroitta sikafarmareilta säiliöautokaupalla.
Sitä riittää ruutattavaksi rikkureille työnantajamieleisille. Sitä ei voi kukaan estää.
Talkoo-Taavetti - Anonyymi
Koskee vain työnTEKIJÄN liittomaksuja, työnANTAJAN maksut ovat edelleen verovähennyskelpoisia koska syyt.
- Anonyymi
En ole ikinä työskennellyt tes:minimillä ja palkankorotukset on tullut ihan euroissa, ei prosenteissa, mutta typerät pullat luulee voittaneesta isot palkankorotukset, anna mun nauraa, kannatti lakkoilla juupa juu.
- Anonyymi
Itseäni huvitti jokunen vuosi takaperin, kun menin erään vanhemman tyypin kanssa saman aikaan töihin erääseen tehtaaseen. Tämä tyyppi kertoi, että oli pyytänyt pomolta 12€/h palkkaa ja pomo sanoi että noin pientä palkkaa ei tienaa täällä kukaan ja maksoi hänelle 13€/h. Tämä tyyppi piti tätä osoituksena, että rehti työmies palkitaan aina. Itse sain 16.5€/h samasta työstä sen kummemmin pyytämättä (jota pidän edelleen helvetin huonona palkkana niistä töistä). Mutta, mikä tekee tästä jutusta huvittavan, on se että tällä vanhemmalla tyypillä oli juuri niitä "liitto paha", "kommunistien salajuoni" juttuja. Hänen suurin vahvuutensa työntekijänä tuntui olevan se, että oli pomon kanssa samaa mieltä kaikesta ja yritti torpata muiden työntekijöiden yhteistä rintamaa. Varmaan kävi myös kantelemassa muista, kerätäkseen jotain irtopisteitä. Ehkä siitä syystä pomo hänet palkkasikin.
- Anonyymi
Ammattiliiton jäsenmaksu ei ole ollut ilmainen koskaan. Nyt voimassa oleva laki sallii liiton jäsenmaksun verovähennyksen. Se tehdään brutosta, mikä tarkoittaa, että liitosta ja palkan suuruudesta riippuen, jäsen on joka tapauksessa maksanut jäsenmaksua, noin 200 euroa vuodessa omasta pussista. Kun verovähennys poistuu, niin jäsen joutuu maksamaan koko maksun itse. Veronmaksajat eivät enää avita.
Liiton jäsenmaksu ei ole tulonhankkimiskulu. minkä takia vähennyksen poisto on ok. Näin virhe korjataan. Miksei sitä ole tehty aikaisemmin?
Liiton jäsenmaksu on vapaaehtoinen. Se ei ole edellytys palkanmaksulle, joka on yhtä suuri oli liitossa tai ei. Sen sijaan työttömyyskassan jäsenyys on pakollinen, että saisi ansiosidonnaisen. YTK:n jäsenmaksu on noin 100 euroa vuodessa.- Anonyymi
Saa nähdä erottavatko liitot nyt viimeinkin toiminnastaan oamaksi yksikökseen tuon työttömyyskassan.
Liittojen etuhan on ollut sotkea työttömyyskassan toiminta liiton toimintaan.
Ja jos joku ei vielä tiedä niin liitto ei maksa ansiosidonnaista vaan liiton sisään akennettu työttömyyskassa maksaa sen, se on vain niin pirun hyvin piilotettu tavalliselta tallaajalta että ne luulevat sen olevan liiton toimintaa.
Nyt jos liitot toimisivat järkevästi niin he erottelisivat jäsenmaksussaan tuon työttömyyskassan osuuden joka jatkossakin on vähennyskelposita ja liiton jäsenmaksun joka ei ole vähennyskelpoista.
Tuota he eivät ole halunneet tehdä johtuen tuosta tietoisesta sekoittamisesta mutta nyt taisi tulla pakko eteen.
- Anonyymi
Siellähän noita on akavalaisia kokoomuksessa ja persuissa. Kyllä pitää tyhmä olla ihmisen, että ampuu itseään päähän ihan vapaaehtoisesti.
- Anonyymi
Kokoomus ja persut eivät välitä mistään akavalaisista. Kokoomus aja niiden asioita, joilla on paljon täppiä. Kokoomus ei edes aja pienyrittäjien asiaa, mutta sitäkin herkemmin Herlinien ja Vahldroosien etuja. Kokoomusta kiinnostaa vain osinkojen saajat ei muut.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset24917377Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18012358Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El556111Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään694955MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny214955Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.264052Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843635Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja233612NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun403138Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1453113