Huumeiden käyttäjät heränneet talviuniltaan

Anonyymi-ap

Kevät ajanut narkkaritkin ilmeisesti liikenteeseen, viikonloppuna löytyi entisen kulauksen oven vierestä muovipullo missä oli useita käytettyjä ja ilmeisen verisiä ruiskuja! Tämä siis sunnuntaina aamusta noin klo9 aikaan, toinenkin henkilö sitä oli koiran kanssa ihmettelemässä muttei kuitenkaan ottanut talteen!!
Äly hoi... Ties mitä tauteja noissa on ja lapsia kulkee tuollakin,joten luulisi jokaisen normaali ihmisen ottavan talteen ja roskiin.
Nyt sitten tänä aamuna pe 25pvä oli entisen majavan/äxän rappusilla käytetty ruisku + verisiä papereita!!!
Otin nämäkin talteen ja kävin toimittamassa apteekkiin koko pullon,eivät olisi sielläkään toki halunneet ottaa edes vastaan. Mutta vaikka sitten roskikseen..
Pitäiskö täälläkin jo alkaa asentamaan niitä neula astioita tolppiin mitä isommissa kaupungeissa näkee vai miten nämä saatais pois kaduilta? Riskit on näissä kuitenkin isot on HIV,hepatiitit ja muut infektiot.
Varovasti siis poimitaan mutta pääasia että poimitaan ettei lapset tai kenties jonkun koira satuta itseään!! Kuuluu mielestäni jokaisen velvollisuuksiin poistaa vaarallinen roska kaupunkimme keskustasta.

51

4113

    Vastaukset 51

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kyllä se vaan niin menee että niitten käyttäjät kerää itte kamansa, me ei niihi kosketa.

      • Anonyymi

        Siinä taas itsekkyys ja tyhmyys loistavat! Jos ihminen on niin pohjalla,siis täysin selkärangattomassa kunnossa kuin lapamato ja heittää piikin katuun tuskin se "ihminen" sitä siitä käy poimimassa myöhemminkään!
        Eikö jokainen aikuinen ihminen joka sattuu tuollaisia näkemään ota ne talteen ja vie roskiin?
        Kuvittelisi näin,itselle ainakin asia olisi täysin selvää ikinä en jättäisi tautisia piikkejä keskelle keskustaa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siinä taas itsekkyys ja tyhmyys loistavat! Jos ihminen on niin pohjalla,siis täysin selkärangattomassa kunnossa kuin lapamato ja heittää piikin katuun tuskin se "ihminen" sitä siitä käy poimimassa myöhemminkään!
        Eikö jokainen aikuinen ihminen joka sattuu tuollaisia näkemään ota ne talteen ja vie roskiin?
        Kuvittelisi näin,itselle ainakin asia olisi täysin selvää ikinä en jättäisi tautisia piikkejä keskelle keskustaa!

        En kehtaa kerätä koska sitte ihmiset tuijottaa ja alkaa leviämään juoruja että tuo henkilö käyttää kamaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En kehtaa kerätä koska sitte ihmiset tuijottaa ja alkaa leviämään juoruja että tuo henkilö käyttää kamaa.

        Tuokin olis kyllä täs juoruujien kultaisessa kylässä mahdollista, tosin epätodennäköistä että kukaan edes näkee jos on sunnuntai aamu olllut :Dd ihme että jopa kaks lenkkeilijää ollu yhtaikaa


    • Anonyymi

      Ihmiset jotka käyttävät huumeita ovat selkärangattomia oman ja lähimmäistensä elämän pilaajia ja yhteiskunnan riesa

    • Anonyymi

      Ei niitä roskiin saa laittaa!!!!!! Ovat riskijätettä, apteekki ja terveyskeskus ottavat vastaan
      Roskiksen tyhjentäjä voi saada piikin tauteineen pystyyn sormensa

      • Anonyymi

        Laittaa sitten vaikka pulloon tai tälkkiin!! Ei se siitä läpi tule,ja tuo ko plo/tlk syvälle roskiin ettei kukaan pullonkerääjä nää. Asuin Helsingissä 90 luvun puolivälissä kun olo heroiini buumi menossa, silloin noita joutui asukkaat keräämään tietyistä puistoista päivittäin.
        Että pientä tuo sitten vielä, toki ei tarttis ensimmäistkää piikkiä kaduille. Toivottavasti ei tule uudestaan


    • Anonyymi

      Kaksi ulkomaan asukkia toisella reppu selässä myy aineita koululaisille.

    • Anonyymi

      Mites torinlaidalla ruokapaikat takaovella kuhina käy

    • Anonyymi

      Cittarin penkillä pari käyttäjä ja ostaja iltakävelyllä huomasin

    • Anonyymi

      Turha niitä ulkomaalaisia ja heidän yrityksiään tähän on sotkea, eiköhän se fakta oo että ainakin 90% tämän meidän kankoopää narkeista ja juopoista on ihan täysin kotimaista alkuperää!

    • Anonyymi

      Joku persu taas yrittää tämänkin ongelman saada ulkomaalaisten aiheuttamaksi tämänkin ongelman! Ohhoijaa..
      Eiköhän ne juu ole ihan kotimaas syntyneitä jotka narkkaa. Ei auta nyt saksikäden porukan etsiä syyllisiä muuta kuin itsestään kun kaikista heikoimmilta ollaan leikattu ja samalla järjestöiltä jne. Tämä on perusporvarien pahentama tilanne!!

      • Anonyymi

        Vassarikomukka vauhdissa taas, leikattu ollaan niin alkoivat vetään huumeita? Voin kertoo sulle että ne vetäis huumeita vaikka niille antais millin tilille joka narkille.

        Ps. Kasvoin lapsena henkilön vierellä josta tuli aikuisena narkki, rahaa hänellä oli käytettävissä aina enemmän kuin minulla.


    • Anonyymi

      Ei persu, eihän tuo edellinen kommentoija väittänytkään että olisivat leikkausten vuoksi alkaneet vetää huumeita!
      Mutta totuus on kuitenkin että ihmisten elämien kurjistaminen, mt-hoidon puute,lisääntynyt työttömyys,häädöt,lisääntynyt asunnottomuus jne (ei näy kpäässä mutta kaupungeissa kyllä) saavat ihmiset joilla ennestään ongelmia voimaan huonommin. Tähän vielä päälle leikkaukset mielenterveys ja päihdetyötä tekeviltä järjestöiltä niin kyllä se vaan niin on että tämän hallituksen tunnekylmän politiikan jälkiä siivotaan vielä 20v päästä.
      Nythän on istuvan hallituksen toimesta toistettu monet 1990 luvun laman mokat.
      Itse nuoruuteni vietin juurikin tuolloin, yksinhuoltaja perheessä ja muistan sen niukkuuden,alkoholihuuruiset viikonloput jne. Minulle kävi lopulta hyvin,mutta kaikki eivät olleet yhtä onnekkaita: luokkakavereistani kaksi on kuollut ja ainakin yksi sairaseläkkeellä mt-syistä koettuaan turhan monta traumaa lapsuudessaan

      • Anonyymi

        Koin 90-luvun täsmälleen samasta perspektiivistä, olisin voinut kirjoittaa ihan saman jutun itsestäni. Sanottakoon että tyhjästä on paha jakaa, toki en väitä ettei demarihallitus olisi siinä onnistunut, lapset sitten joskus maksavat karvaan laskun, sillon onkin niin iso elitason rysäys ettei 90-luvun laman mielenterveysongelmat ole mitään sen rinnalla.


    • Anonyymi

      Eipä tarvi paljon arvuutella kenen piikkejä sieltä löytyy.

    • Anonyymi

      Viikonloppuna näytti joku purkaneen energiansa alaoven lasiin tuossa äxä Kotipizza välikössä. Missähän kunnossa se kämppä mahtaa olla missä nämä yhteiskunnan toivot viettävät aikaansa jos ulkopuolella näkyy näin selvästi?

    • Anonyymi

      Väinämöisekadulla myös verinen ruisku,neula osa puuttui. Olkaa varovaisia myös siinä Myllymäen alueella jos lapsia tai lemmikkejä mukana!

    • Anonyymi

      Kooninmetsässä hiekkatien varressa huumeiden käyttö paikka.poliisia paikalle!!!

    • Anonyymi

      Joo tielle näkyy ruiskuja roskia ja tölkkejä

    • Anonyymi

      Taitaapi jollain nyt mielikuvitus ottaa laukkaa kun tuollaisia leirejä näkee,ehkä suurkaupungeissa mutta kyllä se ainakin tässä maalaiskaupungissa tuo huumeongelma keskittyä siihen keskustan,Reiman ja Myllymäen kerrostalojen asukkaisiin.
      Ja tosiaan niinkuin jo mainittu, keskellä keskustaa näitä ruiskuja on useampi nyt viime viikkoina valitettavasti nähnyt!
      Älkää ihmiset trollatko aitoa aloitusta nyt tuollaisilla leireillä, jos asialle saadaan näkyvyyttä ehkä poliisikin ryhtyy toimimaan!

      • Anonyymi

        Voisiko olla kerrostalojen asukkejen huume paikka mistä tietää


    • Anonyymi

      Kyllä siellä ihan varmasti on joku huume veto paikka!!!

    • Anonyymi

      Ai että kaikista kaupungin metsiköistä, juuri tuolla missä on paljon lenkkeilyä ja asukkaat lähialueella ainakin normaaleja työssäkäyviä ihmisiä niin olisi kyllä hieman vaikeaa uskoa. Lähialueella olisivat asukkaat kyllä puuttuneet!
      Itsekin vähintään viikoittain teen lenkin tuota koonintietä pitkin,enkä ole kyllä havainnut mitään normaalista poikkeavaa

    • Anonyymi

      Ensi kerralla silmät auki!!

    • Anonyymi

      Varmasti on heikompia vastaan miestä, muuten sitten ei kyllä tätä tyyppiä saa kasvokkain millään!!! Lapsia ja naisia se juoksuttaa ja hakkaa että saa toimimaan tahtonsa mukaan

    • Anonyymi

      Mikäs mies tämmönen on nimeltään?

      • Anonyymi

        Niiniviita Niko


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niiniviita Niko

        Kyllä sut slimataan nyt


      • Anonyymi

        Kuulin että nykyään noormarkun suunnalla vaikuttais?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuulin että nykyään noormarkun suunnalla vaikuttais?

        Missäs päin se kitaristin kaima nykyään narkkailee ja heiluttelee puukkoaan vai onko kenties valtion täyshoidolla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niiniviita Niko

        🐀🐁pakkanen ajaa jyrsijätkin yleensä helpomman ravinnon perässä muualle🐀🐀


    • Anonyymi

      Asuuko todella se tämäkin yhteiskunnan toivo vieläkin täällä? Porista kuullut yhtä sun toista juttua kyseisestä hepust,eikä yksikään ole ollut positiivinen (paitsi kun on linnaan joutunut) tai muuttanut pois!
      Luulisi nyt että vielä tänäkin päivänä tarpeeksi moni törkeä rikos johtaisi automaattisesti vankilatuomion?
      Ja nopeasti,ilman että ehtii toistaa temppunsa 20krt siinä välissä

    • Anonyymi

      Tuskin Noormarkussa kyseinen tyyppi vaikuttaisi,liian lähellä Poria kun ei edes täällä Kankaanpäässä uskaltanut yksin ulos

      • Anonyymi

        No eipä asu enään edes kankaanpäässä. Tuskinpa tänne enään koskaan eksyy.


    • Anonyymi

      Pelkäättekö te 🤣.

      • Anonyymi

        Kyseinen kaveri on täysi luuseri narkki. Kukapa tollasia pelkää? Niitä on muutenkin kankaanpäässä jo ihan tarpeeksi. Ei ole silti huono asia että on nyt yksi vähemmän.


      • Anonyymi

        Eipä kai tuollaista "nyrkkeilijää" juuri kukaan pelkää, kaveri on täysi nisti! Niin noh heikommat nistit ja naiset saattaa pelkää..
        Mutta olisi erittäin positiivinen asia kylläkin jos on muuttanut muualle viskomasta piikkejänsä


    • Anonyymi

      Pari narkkaria oli joo promecolla noin vuosi takaperin, toinen vain pari viikkoa mutta pienempi useamman kuukauden. Vähintään päivän viikossa saikulla, potkut saatuaan kehtasi vielä väittää niitä perusteettomiksi. Työkaluja hävisi jatkuvasti ja unohtuipa ne paksummat kuparikaapelitkin aina illalla sopivasti ulos, sitten ihmeteltiin isoon ääneen että kuka mahtoi unohtaa ja syylistettiin ahkerampia ulkomaalais taustaisia vielä kaiken hyvän päälle. Kaikki kyllä tiesivät kuka/ketkä ns unohti! ;) kahvipöydässä ei paljoa näkynyt,vessassa nautittiin omat kahvit.
      Terveisin promecolainen

      • Anonyymi

        Pienempi liikkui mustalla/punaisella istuttavalla isolla sähkömopolla töihin aikoinaan? Kesät talvet...... Ja meno oli välillä sen näköistä että kauhulla katselin kun monesti näin siinä promecolle päin menevällä tiellä aamuisin. Nyt ei olekaan aikoihin näkynyt? Muija tais muuttaa muualle kun ei varmaan ukosta ollut perhe-elämään vaikka ilmeisesti lapsikin syntyi. Surullista,hänellä ikää tuskin 25 vuotta..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pienempi liikkui mustalla/punaisella istuttavalla isolla sähkömopolla töihin aikoinaan? Kesät talvet...... Ja meno oli välillä sen näköistä että kauhulla katselin kun monesti näin siinä promecolle päin menevällä tiellä aamuisin. Nyt ei olekaan aikoihin näkynyt? Muija tais muuttaa muualle kun ei varmaan ukosta ollut perhe-elämään vaikka ilmeisesti lapsikin syntyi. Surullista,hänellä ikää tuskin 25 vuotta..

        Pysähdyinkin kerran, kun oli peilijäätiköllä liikkeellä ja kumossa justeerin puiston kohdalla. Kaikki oli kunnossa ja kaveri oli asiallisen oloinen. Toivottavasti saa vielä elämän syrjästä kiinni!
        Mitä taas tulee tähän niiniviitaan ja Järviseen heidän kohdallaan on peli jo menetetty, piikkiin kun koskee niin siihen myös kaatuu sanoi eräs viisas entinen käyttäjä joskus!
        Hänkin oli sitä kokeillut, mutta onnistui kuitenkin lopettamaan ja toimii hoitajana nykyisin päihdeklinikalla etelä Suomessa. Olimme samalla työpaikalla joskus,kun kertoi asiasta. En olisi hänestä ikinä sitä uskonut, mutta hatun noston arvoinen suoritus miten on elämässään pärjännyt. Lopetti aineet, työskenteli raksalla ja opiskeli samalla lähihoitajaksi! Nykyään jo sairaanhoitaja. Soittelemme edelleen aina silloin tällöin.
        Että nyt ryhtiä nuoriso, ei kannata ihailla näitä väkivaltaa ja rosvousta harrastavia idiootteja elämässä on paljon muutakin edessä vielä! <3


    • Anonyymi

      Kyllä nämä hörhöt täältä ennemmin tai myöhemmin katoaa. Toivottavasti vähän ennemmin.

    Ketjusta on poistettu 34 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      199
      1187
    2. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      80
      747
    3. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      712
    4. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      193
      628
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      45
      621
    6. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      601
    7. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      45
      591
    8. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      559
    9. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      23
      553
    10. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      550
    11. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      550
    12. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      291
      531
    13. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      509
    14. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      48
      507
    15. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      504
    16. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      493
    17. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      74
      471
    18. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      32
      461
    19. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      456
    20. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      32
      451
    Aihe