Äsken alkoi jumalanpalvelus televisiossa.
Siellä sanottiin, että Jumala on köyhän ja heikon puolella. Kummallista on kuitenkin, että Jumalaan uskovat eivät näytä olevan köyhien ja heikkojen puolella. Kristillisdemokraatit ja perussuomalaiset (Suomen toiseksi merkittävin uskonnollinen puolue) ovat kuitenkin hallituksessa, joka haluaa vain kurittaa köyhiä ja heikkoja ja auttaa rikkaita ja hyväosaisia rikastumaan entisestään.
En jaksanut katsella kovin pitkään moista tekopyhyyttä...
Onko uskovaiset köyhän tai heikon puolella?
18
221
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Miksi uskovat olisivat köyhien, heikkojen ja sairaiden puolella ja auttaisivat heitä?
Jos uskoo,nettä on olemassa hyvä ja kaikkivoipa Jumala, niin eikö maailmassa kullekkin käy niin kuin on hyvä ja oikein? Jos lapsi saa syövän niin so what? Eikö sen täydy olla osa Jumalan suunnitelmaa? Kun Jumala sallii ihmisten sairastua, niin eikä ole Jumalan tahtoa vastaan kapinointia yrittää parantaa heitä? Kai Jumala parantaa jos se on tarpeen ja oikein.- AnonyymiUUSI
Niinhän ilmeisesti esim. menestysteologiassa ajatellaan, mutta miksi Raamatussa sitten opetetaan toisin. Kirkossakin siitä puheissa (saarnoissa) tolkutetaan, mutta se melkein jää sitten yksittäisten toimijoiden varaan.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Niinhän ilmeisesti esim. menestysteologiassa ajatellaan, mutta miksi Raamatussa sitten opetetaan toisin. Kirkossakin siitä puheissa (saarnoissa) tolkutetaan, mutta se melkein jää sitten yksittäisten toimijoiden varaan.
Niinpä. Jumala on muka kaikkivoipa, mutta hädänalaista voi auttaa vain toiset ihmiset. Jumala ei piittaa paskaakaan.
- AnonyymiUUSI
Valitettavasti ihmiset eivät tottele Jumalan ylivertaisen hyviä käskyjä ja Jeesuksen rakkaudellisia opetuksia. Jumala laittoi ihmiskunnan tämän planeetan hoitajiksi. Mitä itse olet tehnyt yhteiseksi hyväksemme. Käskeekö vapaa tahtosi napisemaan omille laiminlyönneillesi? Pitäisikö Jumalan rientää siivoamaan sontasi, jolla myrkytät maailmaa ja sairastutat muita?
- AnonyymiUUSI
Suomi on olevinaan niin kristillinen maa ja kokoomuslaisetkin esiintyvät kristittyinä (ja toivottavat Herran siunausta), mutta hallitus vähät välittää köyhistä ja heikoista.
Köyhien ja heikkojen asiaa näyttävät ajavan vain nämä "kommarit ja ateistit", joita nimitetään myös "vihervassareiksi". - AnonyymiUUSI
Jos menet sunnuntaina kirkon portille rääsyissä kerjäämään rahaa niin kristityt kävelevät ohitse päinkään katsomatta kuuntelemaan saarnaa siitä miten olla hyvä ihminen.
Se ei kelpaa syyksi että kellään ei ole käteistä mukana mutta jokaisella on aina jotain ainakin täällä. Katselin nimittäin juuri kun partiolaisten keräyslippaaseen meni ihmisiltä kolikko poikineen.
On tehnyt mieli monesti kokeilla kuinka kristittyjä ne oikein onkaan. Veikkaan että oma napa on se tärkein ja köyhät saisi kadota.- AnonyymiUUSI
Uskovat ajattelee aina etää klyhyys ja vähöosaisuus on itse aiheutettua eikä sellaista hylkiötä kukaan halua auttaa,vasn haluavat että häviäisi pois maailmasta kerjäämästä tai kjuomasta tai huumeita käyttämästä.
Näinhän se on mennyt aina. Kerjäläisiä ei lasketa normaaleiksi ihmisiksi..Kaikki ,vaikka työttömyys ,vaikka se ei olisikaan ,lasketaan vaan itseaiheutetuksi ongelmaksi... Ja sitä ei pidä auttaa ,eli se on aina syntiä...uskovien mielestä ,vaikka niin ei todellisuudessa monessa tapauksessa olisikaan.
- AnonyymiUUSI
Uskovainen on aina oman persnahkansa pelastuminen puolella, muista ei ole väliä. Köyhää autetaan vain jos sen uskotaan kasvattavan reilusti omaa taivaspaikkapistesaldoa.
- AnonyymiUUSI
Ajelevatko uskovaiset muka jollain rimpula-autoilla kokouksiinsa :O No eivät! He himoitsevat ahneesti rahaa ja vihaavat köyhiä.
- AnonyymiUUSI
"Kummallista on kuitenkin, että Jumalaan uskovat eivät näytä olevan köyhien ja heikkojen puolella."
Mitäs kummallista tuossa on? Jumalahan pitää köyhistä ja heikoista huolta, joten uskovaisen ei tarvitse tehdä mitään. Jos köyhä kituu tai sairaalla ei ole varaa hoitoon, niin tämä on Jumalan tahto - he ovat tehneet jotain ansaitakseen kohtalonsa tai sitten taustalla on jokin Jumalan suurempi suunnitelma, miksi heidän tulee kärsiä.
Jos sitten alkaa omatunto kolkuttaa, kun ei auta heikkoja, niin aina voi lurauttaa iltarukouksen heidän avuksi.- AnonyymiUUSI
Niin, jotkin Raamatun ohjeet ja käskyt sivuutetaan hyvin helposti. Mutta ei kuitenkaan millään unohdeta esim. seksuaalivähemmistöjen syrjimistä.
- AnonyymiUUSI
kärsi kärsi sitä kirkkaimman kruunun saat 🤣
- AnonyymiUUSI
Kannattaa muistaa, että sen enempää kristillisdemokraatit kuin perussuomalaisetkaan eivät ole Suomen evankelis-luterilaisen kirkon poliittinen siipi. Puolueet ovat itsenäisiä toimijoita, joissa on mukana jäseniä monista kirkkokunnista, eikä niiden ja kirkon sanomisia ja tekemisiä voi suoralta kädeltä verrata toisiinsa.
- AnonyymiUUSI
Kyllä kai kristillisdemokraatit ainakin itse kuvittelevat edustavansa kristillisiä arvoja, kun ovat panneet puolueensa nimeenkin sanan kristillinen.
Ja monet perussuomalaisista poliitikoista on kiihkouskovaisia ja jopa kreationisteja. Se on merkillistä, että kuitenkin pitävät mestarinaan ja suurena johtajanaan ateistia.- AnonyymiUUSI
P-puolueessa tunnettuja uskovaisia ovat esim. L. Höhläsaari, S. Tönkkönen, V. Tampio, ja ainakin vielä ehkä entiset (?) T. Kakkarainen, M. Viikko ja T. Suoni...
- AnonyymiUUSI
Kristallipolitiikka on vaan sellaista kaikkien bileissä viihtyjien osalta että paavin perintö jää lohdutukseksi. Mutta ylimielisyytensä on hyvä nielaista kerran. Voi kirkastua ennen auringon häpeämistä.
- AnonyymiUUSI
kristityt sanovat olevansa köyhien puolella mutta eivät kerro että ottavat itselleen 60% 🤣
- AnonyymiUUSI
Uskovat on aina aiheuttaneet ahdistushäiriöitä,se on heidän bravuurinsa kontrolloida muita ihmisiä..ajatteluvapaudesta ei tietoakaan ikinä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861570
- 711200
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr1741095Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!52892Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46881- 47858
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38858- 46792
Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9783IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35769