Äsken alkoi jumalanpalvelus televisiossa.
Siellä sanottiin, että Jumala on köyhän ja heikon puolella. Kummallista on kuitenkin, että Jumalaan uskovat eivät näytä olevan köyhien ja heikkojen puolella. Kristillisdemokraatit ja perussuomalaiset (Suomen toiseksi merkittävin uskonnollinen puolue) ovat kuitenkin hallituksessa, joka haluaa vain kurittaa köyhiä ja heikkoja ja auttaa rikkaita ja hyväosaisia rikastumaan entisestään.
En jaksanut katsella kovin pitkään moista tekopyhyyttä...
Onko uskovaiset köyhän tai heikon puolella?
30
380
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi uskovat olisivat köyhien, heikkojen ja sairaiden puolella ja auttaisivat heitä?
Jos uskoo,nettä on olemassa hyvä ja kaikkivoipa Jumala, niin eikö maailmassa kullekkin käy niin kuin on hyvä ja oikein? Jos lapsi saa syövän niin so what? Eikö sen täydy olla osa Jumalan suunnitelmaa? Kun Jumala sallii ihmisten sairastua, niin eikä ole Jumalan tahtoa vastaan kapinointia yrittää parantaa heitä? Kai Jumala parantaa jos se on tarpeen ja oikein.- Anonyymi
Niinhän ilmeisesti esim. menestysteologiassa ajatellaan, mutta miksi Raamatussa sitten opetetaan toisin. Kirkossakin siitä puheissa (saarnoissa) tolkutetaan, mutta se melkein jää sitten yksittäisten toimijoiden varaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinhän ilmeisesti esim. menestysteologiassa ajatellaan, mutta miksi Raamatussa sitten opetetaan toisin. Kirkossakin siitä puheissa (saarnoissa) tolkutetaan, mutta se melkein jää sitten yksittäisten toimijoiden varaan.
Niinpä. Jumala on muka kaikkivoipa, mutta hädänalaista voi auttaa vain toiset ihmiset. Jumala ei piittaa paskaakaan.
- Anonyymi
Valitettavasti ihmiset eivät tottele Jumalan ylivertaisen hyviä käskyjä ja Jeesuksen rakkaudellisia opetuksia. Jumala laittoi ihmiskunnan tämän planeetan hoitajiksi. Mitä itse olet tehnyt yhteiseksi hyväksemme. Käskeekö vapaa tahtosi napisemaan omille laiminlyönneillesi? Pitäisikö Jumalan rientää siivoamaan sontasi, jolla myrkytät maailmaa ja sairastutat muita?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valitettavasti ihmiset eivät tottele Jumalan ylivertaisen hyviä käskyjä ja Jeesuksen rakkaudellisia opetuksia. Jumala laittoi ihmiskunnan tämän planeetan hoitajiksi. Mitä itse olet tehnyt yhteiseksi hyväksemme. Käskeekö vapaa tahtosi napisemaan omille laiminlyönneillesi? Pitäisikö Jumalan rientää siivoamaan sontasi, jolla myrkytät maailmaa ja sairastutat muita?
Mietipä nyt ihan ajatuksella, äläkä vain aivottomana toistele noita saarnamiesten mantroja!
Mitä esim. pieni lapsi on tehnyt ansaitakseen syövän josta sitten kituu kuoliaaksi? Vaikka jumalasi kuinka on muka luvannut kuunnella ja auttaa, sen ei ole havaittu kykenevän yhtään mihinkään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mietipä nyt ihan ajatuksella, äläkä vain aivottomana toistele noita saarnamiesten mantroja!
Mitä esim. pieni lapsi on tehnyt ansaitakseen syövän josta sitten kituu kuoliaaksi? Vaikka jumalasi kuinka on muka luvannut kuunnella ja auttaa, sen ei ole havaittu kykenevän yhtään mihinkään.Mitä itse olet tehnyt, ettei sontasi sairastuta lapsia kauheisiin sairauksiin? Mitä olet tehnyt, jotta kaikki lähimmäisesi saisi jokapäiväiset tarpeensa? Syytät hyvää Jumalaamme, joka ilmoittaa Raamatussa ylivertaiset viisaudet maksimaalisen hyvään yhteiskuntaan. Nyt voit alkaa latelemaan lapsellisia neuvojasi maailman kaikkeuden suurimmalle viisaudelle. Kaikki Jumalan teot ja tahto, ovat parhaat mahdolliset, ihmiskunnan kokonaisvaltaisen hyvän toteutumiseksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä itse olet tehnyt, ettei sontasi sairastuta lapsia kauheisiin sairauksiin? Mitä olet tehnyt, jotta kaikki lähimmäisesi saisi jokapäiväiset tarpeensa? Syytät hyvää Jumalaamme, joka ilmoittaa Raamatussa ylivertaiset viisaudet maksimaalisen hyvään yhteiskuntaan. Nyt voit alkaa latelemaan lapsellisia neuvojasi maailman kaikkeuden suurimmalle viisaudelle. Kaikki Jumalan teot ja tahto, ovat parhaat mahdolliset, ihmiskunnan kokonaisvaltaisen hyvän toteutumiseksi.
Miksi minä syyttäisin jumalaasi? Eihän voida osoittaa, että se olisi edes olemassa, saati tehnyt jotain?
- Anonyymi
Suomi on olevinaan niin kristillinen maa ja kokoomuslaisetkin esiintyvät kristittyinä (ja toivottavat Herran siunausta), mutta hallitus vähät välittää köyhistä ja heikoista.
Köyhien ja heikkojen asiaa näyttävät ajavan vain nämä "kommarit ja ateistit", joita nimitetään myös "vihervassareiksi". - Anonyymi
Jos menet sunnuntaina kirkon portille rääsyissä kerjäämään rahaa niin kristityt kävelevät ohitse päinkään katsomatta kuuntelemaan saarnaa siitä miten olla hyvä ihminen.
Se ei kelpaa syyksi että kellään ei ole käteistä mukana mutta jokaisella on aina jotain ainakin täällä. Katselin nimittäin juuri kun partiolaisten keräyslippaaseen meni ihmisiltä kolikko poikineen.
On tehnyt mieli monesti kokeilla kuinka kristittyjä ne oikein onkaan. Veikkaan että oma napa on se tärkein ja köyhät saisi kadota.- Anonyymi
Uskovat ajattelee aina etää klyhyys ja vähöosaisuus on itse aiheutettua eikä sellaista hylkiötä kukaan halua auttaa,vasn haluavat että häviäisi pois maailmasta kerjäämästä tai kjuomasta tai huumeita käyttämästä.
Näinhän se on mennyt aina. Kerjäläisiä ei lasketa normaaleiksi ihmisiksi..Kaikki ,vaikka työttömyys ,vaikka se ei olisikaan ,lasketaan vaan itseaiheutetuksi ongelmaksi... Ja sitä ei pidä auttaa ,eli se on aina syntiä...uskovien mielestä ,vaikka niin ei todellisuudessa monessa tapauksessa olisikaan.
- Anonyymi
Uskovainen on aina oman persnahkansa pelastuminen puolella, muista ei ole väliä. Köyhää autetaan vain jos sen uskotaan kasvattavan reilusti omaa taivaspaikkapistesaldoa.
- Anonyymi
Ajelevatko uskovaiset muka jollain rimpula-autoilla kokouksiinsa :O No eivät! He himoitsevat ahneesti rahaa ja vihaavat köyhiä.
- Anonyymi
"Kummallista on kuitenkin, että Jumalaan uskovat eivät näytä olevan köyhien ja heikkojen puolella."
Mitäs kummallista tuossa on? Jumalahan pitää köyhistä ja heikoista huolta, joten uskovaisen ei tarvitse tehdä mitään. Jos köyhä kituu tai sairaalla ei ole varaa hoitoon, niin tämä on Jumalan tahto - he ovat tehneet jotain ansaitakseen kohtalonsa tai sitten taustalla on jokin Jumalan suurempi suunnitelma, miksi heidän tulee kärsiä.
Jos sitten alkaa omatunto kolkuttaa, kun ei auta heikkoja, niin aina voi lurauttaa iltarukouksen heidän avuksi.- Anonyymi
Niin, jotkin Raamatun ohjeet ja käskyt sivuutetaan hyvin helposti. Mutta ei kuitenkaan millään unohdeta esim. seksuaalivähemmistöjen syrjimistä.
- Anonyymi
kärsi kärsi sitä kirkkaimman kruunun saat 🤣
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kärsi kärsi sitä kirkkaimman kruunun saat 🤣
Eikö silloin ole väärin viedä lähimmäiseltä mahdollisuutta kärsiä niin p--keleesti?
- Anonyymi
Kannattaa muistaa, että sen enempää kristillisdemokraatit kuin perussuomalaisetkaan eivät ole Suomen evankelis-luterilaisen kirkon poliittinen siipi. Puolueet ovat itsenäisiä toimijoita, joissa on mukana jäseniä monista kirkkokunnista, eikä niiden ja kirkon sanomisia ja tekemisiä voi suoralta kädeltä verrata toisiinsa.
- Anonyymi
Kyllä kai kristillisdemokraatit ainakin itse kuvittelevat edustavansa kristillisiä arvoja, kun ovat panneet puolueensa nimeenkin sanan kristillinen.
Ja monet perussuomalaisista poliitikoista on kiihkouskovaisia ja jopa kreationisteja. Se on merkillistä, että kuitenkin pitävät mestarinaan ja suurena johtajanaan ateistia.- Anonyymi
P-puolueessa tunnettuja uskovaisia ovat esim. L. Höhläsaari, S. Tönkkönen, V. Tampio, ja ainakin vielä ehkä entiset (?) T. Kakkarainen, M. Viikko ja T. Suoni...
- Anonyymi
Mestari edustaa rasismia ja suvaisemattomuutta, mikä on monille persuille kristillisistä arvoista niitä tärkeimpiä. Toisin kuin USA:ssa, Suomessa ei tarvitse esittää kristittyä.
- Anonyymi
Kristallipolitiikka on vaan sellaista kaikkien bileissä viihtyjien osalta että paavin perintö jää lohdutukseksi. Mutta ylimielisyytensä on hyvä nielaista kerran. Voi kirkastua ennen auringon häpeämistä.
- Anonyymi
kristityt sanovat olevansa köyhien puolella mutta eivät kerro että ottavat itselleen 60% 🤣
- Anonyymi
Uskovat on aina aiheuttaneet ahdistushäiriöitä,se on heidän bravuurinsa kontrolloida muita ihmisiä..ajatteluvapaudesta ei tietoakaan ikinä.
- Anonyymi
Kyse ei ole rikkaista ja köyhistä vaan humanismin unohtamisesta yhteiskunnallisessa keksustelussa ja lakien säätämisessä.
Ongelman keskiössä on 1000 € perusturva, joka on liitetty osaksi talouspolitiikkaa. Se on kuitenkin osa perusoikeuksia, mikä vaikuttaa suoraan terveyteen ja hyvinvointiin, koska kyse on välttämättömistä tarpeista. Tämä summa ei kuulu rikas-köyhä väittelyyn.
Miksi "Eduskunnan uskonnollisuus" ei hyväksy nykyaikana perusturvaa, kertoo nimenomaan humanismin hiipumisesta. Tämä muutos alkoi joskus 90-luvulla. Maailmassa on samaan aikaan tapahtunut mittava teknologian muutos, mistä johtuu ettei tavallinen työikäinen enää ole pysynyt osaamisessaan perässä. Talouspiirit ovat kuitenkin vain hyötyneet esimerkiksi tietotekniikasta. Heidän oppinsa ja menetemät eivät ole muuttineet vaan tehostuneet.
Yhteiskunta on siis koventunut ja humanismi heikentnyt.Tässä kehityksessä on seuraava vaihe äärimmäisen huolestuttava. Se on aseteknologian kehitys ja aseteollisuuden kasvu. Kovin moni piispa tai pappi ei tätä kehitystä ole vastustanut. En muista että siitä Eduskunnassakaan olisi puheita pidetty.- Anonyymi
Aseteknologia kehittyy koska valtioiden on vain ajettava kapitalismissa talousetuaan eteenpäin,haluttiin tai ei..planeetalla todellakin on liikaa väkeä ,ehkä puolet,ja se ei riitä enää elättämään kaikkia kunnolla.
Siksi nämä nykytaloussodat ovat jo alkaneet ,kaikki kaikkia vastaan. Ja jotka voi johtaa vielä koko planeetan ja sen elämien tuhoon.
Eli kaikki taistelee rahasta verissä päin katkeraan loppuun asti..pahin skenaario uudelleen mitä voi olla olemassa ,kulkutauti invaasion ja meteoriitin törmäyksen tai sääkatastrofin/saastumisen ohella... - Anonyymi
Uskonto on humanismin vaskohta. Humanismin keskiössä on ihminen ja ihmisyys.
Uskontojen keskiössä on kuvitellut astraalimenninkäiset omine oikkuineen, joille ihmisten tulisi olla alisteinen.
- Anonyymi
Kyllähän uskovaiset ovat köyhän ja heikon puolella. Maa- ja metsätalousministeri lupasi, että saattohoitoa on kaikille tarjolla.
www.hs.fi/politiikka/art-2000011187767.html - Anonyymi
Jortikasta ja valtikasta en sano mutta sähkökatko osoittaa aina jonkun olevan ihan haavoittuvainen. No haittaakse muita kun ulosottolaitosta?
- Anonyymi
Jeesus tulisi köyhien luo ja niin myös syntisten luokse
Jos ihminen alkaa muistuttamaan jotain profeettaa niin se ylivertaisuus on todella syvältä.
Julistavat mielellään mutta siihen se jää. - Anonyymi
uskovaiset elää mielikuvitusmaailmassa , jos joku on rikas niin saavat yhtä kovat kiksit jos its eolisivat 🤣🤣🤣
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 732795
- 632684
- 681792
- 241637
- 201560
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä101515- 151402
- 481267
- 381243
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91229