Kannattaako kertoa pettämisestä eron hetkellä

Anonyymi-ap

Olen pettänyt satunnaisesti, mitään salarakasta ei kuitenkaan ole odottamassa. Eron syitä käyty läpi ja päädytty yhteistuumin jatkamaan erillään matkaa. Peiliin kattellut tässä ja pettäminen sen myötä saanut ison syyllisyyden aallon liikkeelle. Pohdin olisiko fiksua kertoa tästä vai ei.

Jos kerron, niin puoliso ei välttämättä osaa ajatella eron todellisten syiden olevan aidosti jossain muissa asioissa kuin pettämisessä. Ystävyydestä eron jälkeen ei voi edes haaveilla. Tuonko liikaa tuskaa tähön muutoinkin vaikeaan tilanteeseen?

Jos en kerro. Syyllisyys vaivaa. Pelkään, että asia tulee myöhemmin jostain hänelle selville. Hänellä olisi syy vihata minua, nyt pitää minua liian hyvänä tyyppinä. Jos joskus lähennyttäisiin uudestaan se ei tuntuisi reilulta, jos hän ei tästä tietäisi.

12

1339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Me ollaan sankareita kaikki, kun oikein silmiin katsotaan...

    • Anonyymi

      Mitä väliä sillä enää on? Tehän eroatte. Onko lapsia?
      Ei mulla tulis mieleenkään mennä exälle kertoon että " ainiin. Kävin panemassa yhtä äijää yhdessä olon aikana sillon v84"

    • Anonyymi

      Nyt #metoo aikana miehen ei missään tapauksessa kannata riemastuttaa vaimoa jonka on jättämässä, yhtään enempää kuin on tarpeellista.

    • Anonyymi

      Mielestäni hänellä olisi oikeus tietää. Yleensä tuollaiset asiat vain aavistaa vaikka niistä ei sanoisi. Uskon että vaikka se voi hetkellisesti järkytttää niin se voi myös olla molemmille se ns.puukon veto pois haavasta jolloin paraneminen voi vasta alkaa. Järkyttävintä olisi jos selviäisi muualta eikä niin että olet itse kertonut. Silläkin on suuri merkitys että itse kertoo kuin että paljastuu. Hän varmasti myös näkee sinusta että aidosti kadut joten hänen on helpompi tulla vastaan.

      • Anonyymi

        Miehellä ei ole mitään tarvetta tai syytä katua, kun jättää pihtaavaksi ja sättiväksi vaihdevuosiensa takia muuttuneen vaimonsa.

        Tasa-ikäisyys parisuhteessa on naisille erittäin ikävä sudenkuoppa, koska vaihdevuosia koskevan tietoa salaillaan sekä valheellistetaan, ei siis ole nuorena mahdollisuutta tietää, että se aiheuttaa eron vuosien tai kymmenien vuosien päästä, kuin nainen on 40-49 vuotta vanha, taikka tekee avioliiton myrkyllisen kitkerän katkeraksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miehellä ei ole mitään tarvetta tai syytä katua, kun jättää pihtaavaksi ja sättiväksi vaihdevuosiensa takia muuttuneen vaimonsa.

        Tasa-ikäisyys parisuhteessa on naisille erittäin ikävä sudenkuoppa, koska vaihdevuosia koskevan tietoa salaillaan sekä valheellistetaan, ei siis ole nuorena mahdollisuutta tietää, että se aiheuttaa eron vuosien tai kymmenien vuosien päästä, kuin nainen on 40-49 vuotta vanha, taikka tekee avioliiton myrkyllisen kitkerän katkeraksi.

        Johan oli taas oikeen valitus valistus. Miten saisit vielä vähäteltyä lisää naisia?
        Olet selkeästi naisten vihaaja.


    • Anonyymi

      Mitä väliä sillä enää on. Saadaksesi omatuntontosi paremmalle puolelle, on huonoin syy maailmassa lyödä jo lyötyä!!

      Pettäjät aina tarkoitukseela ja hyvin harkiten tietävät mitä tekevät, älä laita sitä kenekään toisen syyksi.

    • Anonyymi

      Kerro, niin tiedän etten ollut hullu.

    • Anonyymi

      Kannattaako tunnustaa jos pettää

    • Anonyymi

      Voihan siitä puhua saatte asioille päätöksen sitä kautta ja paraneminen suhteesta voi alkaa.

    • Anonyymi

      Kerro. Itse petetyn asemassa ja puoliso valehtelee silmät päästään. Ainoa toiveeni olisi, että olisi rehellinen ja kertoisi totuuden. Pääsisin käsittelemään eroa ja sen oikeaa syytä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      279
      3475
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1923
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      31
      1575
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1451
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      138
      1093
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1044
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      68
      1028
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      90
      885
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      199
      751
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      727
    Aihe