Ihannenaisen minäkuva

Anonyymi-ap

Oletteko tulleet ajatelleeksi, että nainen, joka näyttää hyvältä ja vaikuttaa oikein mukavalta saattaa itse kokea olevansa ruma ja ei niin kiva.

Tämä siitä huolimatta, että nainen on oikeasti joka suhteessa ok.

Siinäpä miehellä ihmettelemistä, kun nainen vetäytyy vetäytymisen jälkeen.

12

423

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuulostaa, että on isoja pulmia psyyken kanssa, pershäiriötä. Ei noista oikein ole parisuhteeseen.

      • Anonyymi

        Jos sinua olisi haukuttu lähes koko elämä, niin miten ajattelisit että vaikuttaa minäkuvaan? Niinpä, pidä vähän pienempää meteliä asioista.


      • Anonyymi

        Kuulostaako?
        Mielenkiintoinen diagnoosi tuli heti...pershäiriötä!
        Tuossahan paljastuu sovinistinen ajattelu. Nainen on ulkokuori ja nainen on tarkoitettu olemaan mieliksi.
        Jos nainen itse ei koe itseään kauniiksi ja mukavaksi, niin senhän täytyy olla häiriintynyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos sinua olisi haukuttu lähes koko elämä, niin miten ajattelisit että vaikuttaa minäkuvaan? Niinpä, pidä vähän pienempää meteliä asioista.

        No mut ei saa olla niin herkkä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No mut ei saa olla niin herkkä!

        Tämäpä hyvinkin. Ruma ihminen täytyy polkea niin maan rakoon kuin pystyy!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämäpä hyvinkin. Ruma ihminen täytyy polkea niin maan rakoon kuin pystyy!

        Jeps 👌🏻


    • Anonyymi

      Onpa tullut kasvetuksi perheessä, jossa sai olla oma itsensä.
      Tyttönä minulle ei asetettu odotuksia. Ei odotusta rooleista, ei yhtään mistään. Sain toteuttaa itseäni juuri niinkuin halusin.
      Vanhemmiten olen törmännyt jatkuvasti arvosteluun ja vaikkakin se on ollut minulle positiivista, niin en ymmärrä sitä lainkaan!
      En kerta kaikkiaan ymmärrä, miksi pitää arvioida ja arvostella?
      Ihan vieras maailma minulle ja minusta olen semmoinen kuin olen; en erityinen.
      Siitä huolimatta ei ole minkäänlaista mielenhäiriötä, päinvastoin

    • Anonyymi

      Ja sama toisinpäin:

      Nainen, joka ei näytä hyvältä mutta kuvittelee olevansa kaunis ja kaikkien tavoittelun kohde. Minä itse ajattelen aina että olen paras ja kaunein. :D

      • Anonyymi

        No, sinä olet ihme!


    • Anonyymi

      Up

    • Anonyymi

      Ei pidä itseään kovin suuressa arvossa syystä tai toisesta ja ei luultavasti tunne olevansa ihminen josta joku voisi oikeasti välittää...näin itse ajattelen, tosin en ole nainen 🤔

    • Anonyymi

      Olin pullukka lapsi ja teini, aikuisena superlihava. Onnistuin muuttumaan ja pudotin liikakilot. Yritän uskoa, että näytän nykyään ihan hyvältä. Kehonkuva on aavistuksen vääristynyt. Tarjoan itselleni kehorauhaa päivittäin, en halua enää mollata vartaloani.

      Pyrin olemaan vähemmän epäluuloinen, kun saan miehiltä huomiota. Vieläkin herkästi epäilen, että vttuileekohan tuo, kun joku osoittaa kiinnostusta tai on muuten vaan mukava. Tulkitsen ilmeet ja kuuntelen äänenpainot äärimmäisen tarkasti, että saan napattua kiinni, jos kuitenkin miehet pilailee ja pilkkaa. Työstän asiaa itseni kanssa, on raskasta olla jatkuvasti varuillaan. Opettelen luottamaan.

      Onnekseni olen saanut nykyisessä työssäni tovereita miehistä, hengailu heidän kanssaan on vaikuttanut minuun positiivisesti. Eivät arvaakaan, kuinka paljon ovat auttaneet minua.

      On kiusattu koulussa ja entisessä työpaikassa lihavuudesta, yksi kiusaajista oli isäni. Hänelle en ole koskaan ollut nätti tytär. Smells like daddy issues.

      Olen sellainen sekava kokonaisuus, että on ollut mielestäni parempi pysytellä sinkkuna. En ole ihannenainen tällä hetkellä. Tuleekohan minusta koskaan sellaista? Tunnustan, että olen vetäytyjä. Arkailen ja pelkään heittäytyä. Kaipaan silti läheisyyttä ja kosketusta. Syvä yhteys sopivan miehen kanssa olisi ihanaa. Pelottaa vaan niin pirusti. Minun täytyy olla rohkea nainen. Onni suosii rohkeaa. 🪰

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      64
      5961
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      73
      4817
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      50
      4398
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4161
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3771
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2483
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2389
    8. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      52
      2144
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      45
      2119
    10. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      2
      1617
    Aihe