Jyskin pilallinen työnhakusivusto

Anonyymi-ap

Katsokaa tätä. Jyskillä täysin sekava sivusto. https://tyopaikat.jysk.fi/avoimet-tyopaikat-fi

Klikkaa siitä mitä tahansa avointa tehtävää (myyjä/apulaismyymäläpäällikkö/ myymäläpäällikkö). Voi klikata HAE, vaikka et oikeasti hae.

Ensimmäinen kohta:

"Pikahaku
Valitse vaihtoehto esitäyttääksesi hakemuksesi automaattisesti. Voit tästä huolimatta täydentää hakemustasi käsin. "

Esitäyttääksesi siis mitä? Alapuolella on ruudut johon voi täyttää nimensä, sähköpostin, puhelinnumeron ja paikkakunnan. Vaihtoehdot, joista voi valita on "Valitse tiedosto" (eli tietokoneeltasi joku tiedosto) tai klikkaa Indeediin (hajuakaan mikä on). No tästä voi päätellä, että tarkoitetaan varmaan, että liitä ansioluettelo ja hakemus koneeltasi tähän, koska kyseessä on työnhaku. Toisaalta sanotaan, että esitäyttääksesi (alla olevat kentätkö?). Vai tulisiko seuraavalla sivulla vasta kohta jossa pyydetään ansioluetteloa ja hakemusta? No, varminta on täyttää kentät käsin ja katsoa jos edenmpänä kysytään lisää tietoja. Jos valitsisin koneelta jonkun pdf-tiedoston, niin vaikea kuvitella, että sen perusteella täyttyisi automaattisesti kentät.

Pikahaku kohdan, ja kenttien jälkeen tulee "Viesti rekrytointitiimille
Kerro tarkemmin, miksi haet tähän tehtävään ja yritykseen". No siihen lyhyesti jotain, koska ei ole kyse hakemuskohdasta. Siitä seuraavalle sivulle. Siellä lukee, että "ALUSTAVAT TIEDOT: Jos sinua suosittelee joku Jyskin työntekijä, laita hänen nimensä tähän". No jos ei suosittele, niin sitten vaan jättää sen tyhjäksi ja sitten kuvittelee, että tämän alustavan tiedon jälkeen tulisi seuraavalla sivulla hakemus ja ansioluettelokohta, mutta EI. Sieltä tulee sivu jossa lukee "Kiitos hakemuksestasi, se on nyt lähetetty!." Ei edes esikatselua.

2

323

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jyskiltä ei myöskään tule vastausta, kun kysyy montako hakijaa oli. Hirmu salaista, tai sitten täysin välinpitämätöntä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1947
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1345
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      105
      1098
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      918
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      914
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      781
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      662
    8. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      548
    9. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      76
      544
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      511
    Aihe