Lähes kaikki sivistys on tullut Suomeen Venäjältä.

Yllättävän vähän on Ruotsalaiset ja Suomalaiset, Kokoomuslaisten esi isät sivistystä tuottaneet.
Mutta ei sitä ole tuottanut Demarit eikä Persutkaan.
13147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Nyt kyllä on trolli seonnut lopullisesti.

Äänestä
  • Miten niin?

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Miten niin?

    Lueppa tuo teksti aloittajalta?

    Äänestä

Tuollaista sitä päässä liikkuu kun vetää viikonlopun viinaa.

Äänestä
  • Venäläistä votkaa se on vetänyt.

    Äänestä

Taitaa aloittajan kaikki sivistys olla venäjältä.

Äänestä

Onko murhaaminen ja sotiminen sivistystä? Näitä ei kyllä suomen valtio harrasta.

Äänestä

Venäjällä ei ole varsinaista sivistyneistöä tai korkealaatuista sivistystä olemassa lainkaan.

Jos sitä oppineisuutta joskus tsaarin parhaimpina vuosina on kapealla vallasväellä ollut, niin nyt Putinin aikakaudella sivistykset ja oppineisuudet ovat aikoja sitten rapisseet viemäreihin.

Äänestä

Aloittaja on ihan oikeassa, mutta ainakaan sivistys ei näy hänen leperryksissään. Kielioppimme on kuitenkin suomalaista, ei venäläistä.
Muuten asiaa.

Äänestä

HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAH!

Äänestä

Oispa ny jätetty edes jotain sivistystä sinne rysssiinki...

Äänestä

Niin Suomi oli 1800 luvun Venäjän suuruhtinaskunta, jolle myönnettiin oma raha ja oma oikeuslaitos. Sinä aikana kehittyi postilaitos ja rautatiet. Sivistys tuli kaiken tämän kehityksen turvin. Kuten tiedetään, tieto liittyy tietoon ja näinollen voidaan sanoa, että sivistys kehittyy koulutuksen ja tietoisuuden mukana. "Kannettu vesi ei kaivossa pysy". Sivistystäkään ei voi valmiina tai pakolla levittää.

Äänestä

Kaikki sivistys ja rauhanasia on tullut Suomeen Neuvostovenäjältä ja Venäjän federaatiosta.

SAFKA eli Suomen Antifasistinen Komitea on tutkinut maidemme välistä historiaa ja todennut, että Venäjä ei ole koskaan hyökännyt Suomeen vaan hyökkääjä on aina ollut Suomi.
Painiarvoa tutkimukselle antaa mm. Helsingin yliopisto, jonka dosentti on ollut mukana tutkimassa historiaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Yllättävän vähän on Ruotsalaiset ja Suomalaiset, Kokoomuslaisten esi isät sivistystä tuottaneet.
Mutta ei sitä ole tuottanut Demarit eikä Persutkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu