Sähköauton yksityisleasing

Kun sähköautot kehittyvät kovaa vauhtia ja tämän hetkisellä tekniikalla olevat sähköautot menettävät arvoaan reippaasti niin omaa rahaa sähköautoon ei kannata tällä hetkellä laittaa kiinni. Kun leasinghinta määräytyy auton jäännösarvon perusteella niin hieman herättää ihmetystä esimerkiksi Skoda Elroqin kalleimman version hinnoittelu. Kolmen vuoden ja 20000km/v sopparilla kuukausivuokra on miltei 970€. Kalliimman premium-merkkisen auton saisi reilusti halvemmalla.

Minkälaisia leasing-tarjouksia olette saaneet, millä ehdoilla ja mistä autoista?
4289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Leasing on huijausta ja siinä maksaa pitkällä tähtäimellä enemmän autostaan kuin jos ostaisi sen.

Äänestä
  • Normaalitilanteessa näin onkin mutta sähköautojen kohdalla on murros menossa ja nykyiset autot vanhenevat teknisesti todella nopeasti. Jos kiinteän elektrolyytin akut tulevat autoihin muutaman vuoden sisällä jolloin wltp-lukema on nelinumeroinen, painoa vähemmän ja latausajat nopeampia niin silloin nykyisten sähköautojen arvot romahtavat. Leasing voi olla siis järkevyyttä vaikka se vähän enemmän maksaakin. Tavallaan se on vakuutus siitä ettei teknisesti vanhentunut sähköauto jää käsiin.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Normaalitilanteessa näin onkin mutta sähköautojen kohdalla on murros menossa ja nykyiset autot vanhenevat teknisesti todella nopeasti. Jos kiinteän elektrolyytin akut tulevat autoihin muutaman vuoden sisällä jolloin wltp-lukema on nelinumeroinen, painoa vähemmän ja latausajat nopeampia niin silloin nykyisten sähköautojen arvot romahtavat. Leasing voi olla siis järkevyyttä vaikka se vähän enemmän maksaakin. Tavallaan se on vakuutus siitä ettei teknisesti vanhentunut sähköauto jää käsiin.

    Leasing-firmat kyllä huomioivat arvon laskun aina. Lisäksi vaikka kiinteä elektrolyytti tulisikin niin niiden tuotanto tulee olemaan todella pitkään rajallista, ehkä yli 10 vuoden päästä tuotanto on vasta täydessä toiminnassa. Kiinteä elektrolyytti on vielä todella kaukana täydestä tuotannosta.

    Lisäksi jo nyt on tulossa ilmi, että kiinteä elektrolyytti on ylimainostettu eikä muuta käytännössä paljoakaan. Sähköautot saadaan ilman kiinteää elektrolyyttiäkin ladattua nykyään nopeasti eikä toimintamatkakaan paljon tule muuttumaan. Lisäksi ongelmana latausnopeudessa on latausasemien kapasiteetti. Jos haluttaisiin tuollainen todella nopea latausnopeus niin koko Suomen latausasemaverkosto pitäisi rakentaa uudestaan ja todella kalliisti.

    Ja kotilataus olisi kiinteällä elektrolyytillakin edelleen sama 11 kW, se ei muutu.

    Äänestä

Nouseeko Leasing maksut jos on kallis korjaus kuten akun vaihto esim VOLOVO JOHON Maksaa pelkkä AKKU 50000 EUR VOI PIENI AUTOLIIKE MENNÄ KONKKA

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kun sähköautot kehittyvät kovaa vauhtia ja tämän hetkisellä tekniikalla olevat sähköautot menettävät arvoaan reippaasti niin omaa rahaa sähköautoon ei kannata tällä hetkellä laittaa kiinni. Kun leasinghinta määräytyy auton jäännösarvon perusteella niin hieman herättää ihmetystä esimerkiksi Skoda Elroqin kalleimman version hinnoittelu. Kolmen vuoden ja 20000km/v sopparilla kuukausivuokra on miltei 970€. Kalliimman premium-merkkisen auton saisi reilusti halvemmalla.

Minkälaisia leasing-tarjouksia olette saaneet, millä ehdoilla ja mistä autoista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu