Venäjän kansallissankari olikin maanpetturi

Anonyymi-ap

9

238

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valehdella Venäjällä on aina osattu.

      • Anonyymi

        Putin ja Lavrov eivät totuuden sanaa suustaan päästä


      • Anonyymi

        Eli sinun mukaasi myös Mannerheim, Venäjän imperiumin upseeri, oli valehtelija. :)


    • Anonyymi

      Hämäläiset olisivat liittoutuneet Nevskin kanssa, tästä syystä Birger Jaarli valtasi Suomen.

      Aleksanteri Nevsky oli Novgorodin ja Vladimirin ruhtinas 1200-luvulla, ja Venäjällä häntä pidetään kansallissankarina. Hän torjui lännestä uhanneet sotajoukot, mutta toisaalta hän teki yhteistyötä mongolien kanssa, mikä johti siihen, että hän sai Kultaisen ordan Batu-kaanilta Vladimirin suuriruhtinaan arvon. Venäjän kansallinen historiankirjoitus on perinteisesti esittänyt hänet sankarina, mutta keskustelupalstan mukaan on esitetty näkemyksiä, joiden mukaan hän ei taistellut Venäjää miehittäviä tataareja vastaan, vaan auttoi näitä.

      • Anonyymi

        Luepa tuo professori Korpelan artikkeli aiheesta.


    • Anonyymi

      Suomessa kirjoitetaan Aleksanteri Nevski. Teillä ehkä eri tavalla.

    • Anonyymi

      Suomalainen ratsuväki hyökkää Nevskin kimppuun.

      https://cdn.thecollector.com/wp-content/uploads/2023/08/alexander-nevsky-peipus.jpg?width=1200&quality=55

    • Anonyymi

      Voimme sanoa, että Kiovan Rus on päättynyt vuonna 1240 Batu Khanin hyökkäykseen. Moskova oli tällä hetkellä vain Vladimir-Suzdalin ruhtinaskunnan linnoitus. Ilmeisesti Nevsky pelasti oman nahkansa. Mielenkiintoista on ajoitus, Ruotsi alkoi tulla väkisin Suomeen.

      Kiovan Rusi oli oikea viitekehys Suomelle, koska se oli kukistnut viikingit, nykyasetelma pohjautuu Batu kaanin valloituksiin, voi sanoa, että Shoigun armeija on sen perua.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      308
      3044
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      124
      2057
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2043
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1399
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe