Kenen eduksi IAU pelaa

Anonyymi-ap

Kuka hyötyy kun ilmailualan unioni lakkoilee kiusallaan ?
Kenen etu on jos meillä on vastakkain asettelua ?
Entäs onko joku vihamielinen valtiollinen taho jonka päämääränä on aiheuttaa
Suomelle tärkeään Finnairiin pahat taloudelliset kuprut sillä yhtiö itse kertoi että kuukaudessa syntyy KYMMENEN MILJOONAN tappio vain sen tähden kun lakkoillaan.

Itse vastaisin asettamaani kysymykseen että kyseessä on venäjän masinoima operaatio !
Vai onko muilla muita tahoja jotka kykenisivät ohjailemaan ammattiliittoa ja jolla olisi
kokemusta myös muissa maissa tehdyistä sabotaaseista yhteiskunnalle tärkeisiin kohteisiin ?

33

677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Justiinsa niin . Kyllä työnantaja on isäntä ja työntekijä on renki .

    • Anonyymi

      IAU on perseestä. Työnantajan, tässä tapauksessa Finnairin vahingoittaminen näkyy jälkeenpäin suoraan IAU:n edustamien työntekijöiden työsuhteissa. Tulee leikkauksia, lomautuksia ja irtisanomisia.

      Lakoista ei ole mitään hyötyä. Työnantajan vahingoittaminen on järjestöntä. Ammattiliitot good-bye. YTK:sta saa ansiosidonnaisturvan 100 eurolla vuodessa. Miksi maksaa liitoille 400 euroa vuodessa tai enemmän?

      Huuhaa huuhaa.

    • Anonyymi

      Oletteko nähneet mediassa ilmailualan unionin johtohenkilöitä selittämässä kansalaisille miksi loma tai työmatkalaisten matkasuunnitelmat kariutuvat ?

      Minä en ole.

      On se mallillaan kun hirven salakaadosta saat tuhansien eurojen sakot mutta aiheuttamalla tuhansien lentomatkustajien matkoihin peruutuksia tai viivästymisiä sekä eräälle huoltovarmuuden kannalta tärkeimmälle yhtiölle (Finnair) miljoona tappiot et saa minkäänlaista tuomiota !!

      Ihmettelettekö muutkin tätä asiaa ?

    • Anonyymi

      Siellä onkin selkärankaa lakkoilla eikä rikkuroida.

    • Anonyymi

      IAU on nolla.

    • Anonyymi

      Nolla tai miinus yksi, mutta pistääpäs vaan Finnairin polvilleen komeasti.

      • Anonyymi

        Venäjän käsikassara IAU aiheutti eilen noin kahdeksankymmenen lennon peruuntumisen ilman aseellista suorituskykyä !

        Montako maata löytyy jossa venäjällä on samanlaiset vaikutusmahdollisuudet ilman yhtään ammuttua laukausta ?


    • Anonyymi

      IAU on Finnairin pahin vihollinen. Olisi parasta vain mennä töihin ja pelastaa työpaikat. Työt eivät ole lakossa.

    • Anonyymi

      IAU pelaa SASin, British Airwaysin ym. firmojen piikkiin.
      Isänmaan petturi.

    • Anonyymi

      Saavatkohan IAU:n politrukit kutsun ensi vuoden voiton päivän juhlallisuuksiin Tehtaankadun Venäjän suurlähetystöön palkaksi Venäjän eteen tehdystä toiminnasta ?

      • Anonyymi

        Etteivät olleet voiton päivän juhlissa jo muutamia viikkoja sitten !


    • Anonyymi

      Lakkolakeja on muutettava. Vahingonkorvausvelvollisuus otetaan mukaan.

    • Anonyymi

      Muualla kirjoitettua:
      "Hölmöläisten tarinatkin tuntuvat järkeviltä, jos niitä vertaa tähän Finnairiin liittyvään lakkoiluun. Luulisi lakkoilijoiden tajuavan, että tällainen omiin muroihin kuseminen on täysin vastuutonta jopa hävettävää. Laskunhan maksavat muut, tämä on sitä AY-toimintaa. Minulle kaikki tässä ja heti. Vielä on hallituksella töitä työmarkkinakentällä."

      Lakkolakeja täytyy muuttaa. Vahingonkorvausvelvollisuus voimaan. Vahinkoa ei saa aiheuttaa joutumatta siitä korvausvelvolliseksi. Lakko ei saa olla veruke terroritekoihin, joista ei rangaista.

    • Anonyymi

      Sopiiko mielestänne IAU:n käyttäytymien ns. GERASIMOVIN DOKTRIINIIN.
      Joka on epäsuoraa vaikuttamista, häirintää logistiikkaan, epävarmuuden luomista ja vastustajan heikentämistä ilman avointa konfliktia.

      Minusta tämä on juuri sitä !

    • Anonyymi

      Finnairin lennolle omat eväät mukaan, kun IAU estää ruoan toimittamisen. Voi vittu noita ay-demareita. SDP on vanhoillinen lakkoliike. Ei jatkoon.

      IAU:n 14 hengen hallitus on vajaa. Työntekijöitä pakotetaan lakkoilemaan, vaikka siitä ei ole mitään hyötyä. Palkanakorotus on maksimi 7,8%. Sillä siisti ja näin on, vaikka kiusanteko ja kiristys jatkuisi ensi talveen.

      Lakia pitää muuttaa, ettei IAU:n kaltainen vahingoittaminen voi jatkua ilman vahongonkorvausvelvollisuutta ja siitä johtuvia korvauksia. Kysymys on tuhansista matkailijoita ja yrityksistä, jotka kärsivät miljoonatappiot ammattiyhdistys mielettömyyden takia.

    • Anonyymi

      IAU:ssa on noin 2900 jäsntä. Torstain lakot vaikuttavat 8000 matkustajaan, jotka ovat helvetin vihaisia IAU:n porukalle. Turhia lakkoja, mitkä eivät vaikuta palkankorotuksiin. Maksimikorotus on 7,8%. Moni on sitä mieltä, että lakkolaisille ei pidä maksaa sitäkään.

      IAU:n jäsenmaksu on 1,39% palkasta. Jos palkka on 3500 euroa kuussa, niin siitä menee IAU:lle 50 euroa "suojelurahaa". Se tekee vuodessa 600 euroa.

      YTK maksaa 102 euroa vuodessa. Sillä saa ansiosidonnaisturvan. Lisäksi voi liittyä YTK Työelämä ry:n jäseneksi. Sitä kautta saa neuvontaa ja etuja. Se maksaa 29 euroa vuodessa. Sama palkka on ammattiliiton jäsen tai ei. Miksi kuulua liittoon?

    • Anonyymi

      Lakkolakeja täytyy muuttaa. Vahingonkorvausvelvollisuus voimaan. Vahinkoa ei saa aiheuttaa joutumatta siitä korvausvelvolliseksi. Lakko ei saa olla veruke terroritekoihin, joista ei rangaista.

    • Anonyymi

      Vastapakotteita SAK:lle kuten Putinille:
      Ammattiliittojen jäsenmaksujen välitysvelvollisuus pois työnantajilta.
      Ammattiliittojen osingot verolle. Harmaa talous ja veronkierto saa jo riittää.

      Tärkein asia on lakoista kärsineiden ryhmäkannemenettely, jossa valtion viranomainen avustaa ryhmäkanteen nostamisessa. MAtkojen peruutukset, menetetyt ansiot, lisökulut takseista ja ylimääräisistä hotelliöistä. Ne eivät ole Finnairin asia, vaan IAU:n maksettavaksi.

      Kuinka paljon IAU:n hallituksen kahdeksan vastuunkantajaa joutuu maksamaan?

      • Anonyymi

        Finnair boikottiin!


    • Anonyymi

      7,8% maksimi.

    • Anonyymi

      Onkohan venäjä koordinoinut näitä omia broxsejaan Suomessa sillä tavalla että ensin tuhotyöt aloitti SLL jota jatkoi IAU ja kun sopu viimeinin saadaan aikaiseksi kymmenien miljoonien jättitappioiden jälkeen niin seuraava broxi AKT aloittaa operaation seuraavan vaiheen ?

      Näin menetellen juuri koskaan ei olla rauhantilassa aivan kuin venäjä menettelee Ukrainassa.
      Uudet iskuaallot seuraavat toisiaan epäsäännöllisin välein.

      • Anonyymi

        Kelan elättien elämä on auvoisaa :))


      • Anonyymi

        Broxi....suomennos, kiitos.


    • Anonyymi

      Käy kohta kuin merimiehille kun edut tuli liian kalliiksi, alkoi laivat olemaan muiden maiden lippujen alla? Kohta Finnair perustaa maapalveluyrityksen vaikka Unkariin ja sieltä sitten palkataan porukkaa? Eihän voi olla että pienen joukon takia kiusataan ihmisiä? Eihän kait ketkään saaneet mitään korona korotuksia? Varmaan Finnair alkaa asioita selvittämään, koska eihän tällainen touhu voi jatkua?

      • Anonyymi

        Miksi jauhat paskaa kun asia on niiiin helppo tarkastaa.....

        Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan Suomen varsinaisen kauppalaivaston koko oli 624 alusta joulukuussa 2024.

        Pienaluksiin kuului 202 alusta ja proomuihin sekä muihin kuljetuskoneettomiin aluksiin 269 alusta.

        Yhteensä Suomen kauppalaivaston koko oli 1 095 alusta, joiden bruttovetoisuus oli 1 915 844. Joulukuussa varsinaisen kauppalaivaston alusmäärä väheni 31:llä marraskuuhun verrattuna.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi jauhat paskaa kun asia on niiiin helppo tarkastaa.....

        Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan Suomen varsinaisen kauppalaivaston koko oli 624 alusta joulukuussa 2024.

        Pienaluksiin kuului 202 alusta ja proomuihin sekä muihin kuljetuskoneettomiin aluksiin 269 alusta.

        Yhteensä Suomen kauppalaivaston koko oli 1 095 alusta, joiden bruttovetoisuus oli 1 915 844. Joulukuussa varsinaisen kauppalaivaston alusmäärä väheni 31:llä marraskuuhun verrattuna.

        Lisää tilastoja...

        2024 suomenlipun alla seilasi 7568 skönäriä, 142 kiulua.


    • Anonyymi

      Edelleenkään iau:n politrukit eivät anna haastatteluja televisioon.
      Onkohan venäjältä tullut sellaiset ohjeet että on parempi toimia kun naama ei ole tuttu suurelle yleisölle ?

      • Anonyymi

        Antaisivat jos joku pyytäisi....

        YLE nettisivut 04.07.2025

        ''Ilmailualan Unioni IAU on Palvelualojen työnantajat Paltan mukaan antanut tänään vastaesityksensä Paltan eilen tekemään kokonaisesitykseen lentoliikenteen palvelujen työriidan ratkaisuksi.

        – IAU:n esitys on kokonaisuutena sellainen, että se on työnantajapuolen mahdoton hyväksyä. Lisäksi sen kustannusvaikutus ylittäisi merkittävästi yleisen linjan, Paltan työmarkkinajohtaja Minna Ääri sanoo tiedotteessa.

        Äärin mukaan on ikävää, että kesälomakauden lentoliikennettä haittaavat lakonuhat ovat edelleen voimassa.

        – Meillä on työehtosopimuksen osapuolina velvollisuus ja vastuu löytää ratkaisu työriitaan. Haemme ratkaisua edelleen aktiivisesti, Ääri jatkaa.''


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      120
      4929
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4660
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4427
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3988
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3414
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3289
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3271
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1160
    Aihe