Kysymys lapsista

Anonyymi-ap

Miksi aikuiset haluatte lapsia?
Näitä kitiseviä, itkeviä .. Loppuelämän stressaavia olentoja? Miksi näitä pitää synnyttää?

Onko oma halu, suvun aiheuttama paine?

14

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä nuo nyt niin stressaavia ole. Mieluummin lapsia kuin lemmikkieläimiä, eläimistä on suurempi vaiva ja rahanmeno.

      • Anonyymi

        Mieluummin lemmikki ,kuin lapsi. Helpompi tapaus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mieluummin lemmikki ,kuin lapsi. Helpompi tapaus.

        Koirasta ainakin on isompi päänvaiva, samoin kulut ovat koiran kohdalla isommat verrattuna lapsiin.


    • Anonyymi

      Lasten hankkiminen on usein vain tapa. Joskus huomaa, että lapsi hankitaan, jotta näytetään trendikkäältä. Lastenvaunuja työnnetään pyntättynä puhelin korvalla ja talutushihna toisessa kädessä. Päivittäin shelfietä nettiin. Kun lapsi kasvaa, tulee isoja ongelmia, kun lapsi vie kaiken ajan. Mies ei jaksakaan pysyä kotona vaan edelleen kulkoo baareissa. Ero tulee. Miehet usein tajuavat aidon vanhemmuutensa vasta vuosien päästä, kun heillä kehityskaari kulkoo niin paljon hitaammalla kuin naisilla. Jos lapsia hankkii, ne kannattaa hommata vasta no 30v, jotta lapsilla kotona yhden sijasta olisi kaksi vanhempaa.

    • Anonyymi

      Lisääntyminen on ihmisen biologinen tarve. Kaikilla ei sitä tarvetta ilmeisesti ole ja jos ei ole, niin sitten ei voi mitään. Sitten ei vaan hanki lapsia.

    • Anonyymi

      Nykyään fiksut tekevät laskelmia siitä, milloin lapsi kannattaa tehdä. Harvalle se kannattaa, vaikka syyt olisivat lapsen kannalta oikeanlaisia. Hölmöt tekevät lapsen silloin kun halutaan töistä vapaata tai kun ystävätkin odottavat. Itsekkäistä syistä.

    • Anonyymi

      Et olisi itsekään syntynyt, jos oletetut vanhempasi eivät olisi köyrineet onnistuneesti....

    • Anonyymi

      Ei lapsia, ei kotieläimiä, täysin nounou..

      • Anonyymi

        Jokaisen omavalinta


    • Anonyymi

      Ei siinä himossa ajatella lapsia pätkän vertaa.Kukaan ei edes ajattele miten lapsi vanhetessaan "Itkettää" vanhempiaan.Luovat jopa stressiä.Miksikö näitä pitää synnyttää?Ihmisen ikä tulee vastaan,Vittu vanhenee,markinaarvot pienenee.
      Onhan siinä oma haluakin,varsinkin suvun aiheuttava paine jos on saanut elää "Villissä Pohjolassa vapaasti ja sössiä vieläpä tulevaisuutensa.

      • Anonyymi

        Joku on nähtävästi katkera kun ei aikanaan lapsia saanut...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joku on nähtävästi katkera kun ei aikanaan lapsia saanut...

        Ryysyrannassakaan ei oltu katkeria.Silti punaista "viivaa" vain painettiin.
        Lapsia saa kuka tahansa,ei tarvitse kuin käyttää luovuutta.
        Sheikin 78 jalkavaimokin neljätä synnytti.Alajärvisten kannattaa harkita moniavioisuutta/monisuhdetta/häntäheikeistäkin saattaa olla apua,ainakin vaimoille.
        Antaa elä myös vaimojensa ,vapaasti. Eikä riidellä pienistä."mieltymisistä."


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ryysyrannassakaan ei oltu katkeria.Silti punaista "viivaa" vain painettiin.
        Lapsia saa kuka tahansa,ei tarvitse kuin käyttää luovuutta.
        Sheikin 78 jalkavaimokin neljätä synnytti.Alajärvisten kannattaa harkita moniavioisuutta/monisuhdetta/häntäheikeistäkin saattaa olla apua,ainakin vaimoille.
        Antaa elä myös vaimojensa ,vapaasti. Eikä riidellä pienistä."mieltymisistä."

        Lääkkeet?


    • Anonyymi

      Sen kyllä tietää, mitä varten lestadiolaiset hankkii lapsia🤬

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      125
      12465
    2. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      210
      11622
    3. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      159
      9687
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      71
      8860
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      75
      8766
    6. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      16
      7515
    7. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      11
      7022
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      27
      6311
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      91
      5885
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      60
      5360
    Aihe