Miksi aikuiset haluatte lapsia?
Näitä kitiseviä, itkeviä .. Loppuelämän stressaavia olentoja? Miksi näitä pitää synnyttää?
Onko oma halu, suvun aiheuttama paine?
Kysymys lapsista
15
492
Vastaukset 15
- Anonyymi
Eipä nuo nyt niin stressaavia ole. Mieluummin lapsia kuin lemmikkieläimiä, eläimistä on suurempi vaiva ja rahanmeno.
- Anonyymi
Mieluummin lemmikki ,kuin lapsi. Helpompi tapaus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mieluummin lemmikki ,kuin lapsi. Helpompi tapaus.
Koirasta ainakin on isompi päänvaiva, samoin kulut ovat koiran kohdalla isommat verrattuna lapsiin.
- Anonyymi
Lasten hankkiminen on usein vain tapa. Joskus huomaa, että lapsi hankitaan, jotta näytetään trendikkäältä. Lastenvaunuja työnnetään pyntättynä puhelin korvalla ja talutushihna toisessa kädessä. Päivittäin shelfietä nettiin. Kun lapsi kasvaa, tulee isoja ongelmia, kun lapsi vie kaiken ajan. Mies ei jaksakaan pysyä kotona vaan edelleen kulkoo baareissa. Ero tulee. Miehet usein tajuavat aidon vanhemmuutensa vasta vuosien päästä, kun heillä kehityskaari kulkoo niin paljon hitaammalla kuin naisilla. Jos lapsia hankkii, ne kannattaa hommata vasta no 30v, jotta lapsilla kotona yhden sijasta olisi kaksi vanhempaa.
- Anonyymi
Lisääntyminen on ihmisen biologinen tarve. Kaikilla ei sitä tarvetta ilmeisesti ole ja jos ei ole, niin sitten ei voi mitään. Sitten ei vaan hanki lapsia.
- Anonyymi
Nykyään fiksut tekevät laskelmia siitä, milloin lapsi kannattaa tehdä. Harvalle se kannattaa, vaikka syyt olisivat lapsen kannalta oikeanlaisia. Hölmöt tekevät lapsen silloin kun halutaan töistä vapaata tai kun ystävätkin odottavat. Itsekkäistä syistä.
- Anonyymi
Et olisi itsekään syntynyt, jos oletetut vanhempasi eivät olisi köyrineet onnistuneesti....
- Anonyymi
Ei lapsia, ei kotieläimiä, täysin nounou..
- Anonyymi
Jokaisen omavalinta
- Anonyymi
Ei siinä himossa ajatella lapsia pätkän vertaa.Kukaan ei edes ajattele miten lapsi vanhetessaan "Itkettää" vanhempiaan.Luovat jopa stressiä.Miksikö näitä pitää synnyttää?Ihmisen ikä tulee vastaan,Vittu vanhenee,markinaarvot pienenee.
Onhan siinä oma haluakin,varsinkin suvun aiheuttava paine jos on saanut elää "Villissä Pohjolassa vapaasti ja sössiä vieläpä tulevaisuutensa.- Anonyymi
Joku on nähtävästi katkera kun ei aikanaan lapsia saanut...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joku on nähtävästi katkera kun ei aikanaan lapsia saanut...
Ryysyrannassakaan ei oltu katkeria.Silti punaista "viivaa" vain painettiin.
Lapsia saa kuka tahansa,ei tarvitse kuin käyttää luovuutta.
Sheikin 78 jalkavaimokin neljätä synnytti.Alajärvisten kannattaa harkita moniavioisuutta/monisuhdetta/häntäheikeistäkin saattaa olla apua,ainakin vaimoille.
Antaa elä myös vaimojensa ,vapaasti. Eikä riidellä pienistä."mieltymisistä." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ryysyrannassakaan ei oltu katkeria.Silti punaista "viivaa" vain painettiin.
Lapsia saa kuka tahansa,ei tarvitse kuin käyttää luovuutta.
Sheikin 78 jalkavaimokin neljätä synnytti.Alajärvisten kannattaa harkita moniavioisuutta/monisuhdetta/häntäheikeistäkin saattaa olla apua,ainakin vaimoille.
Antaa elä myös vaimojensa ,vapaasti. Eikä riidellä pienistä."mieltymisistä."Lääkkeet?
- Anonyymi
Sen kyllä tietää, mitä varten lestadiolaiset hankkii lapsia🤬
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid149974En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44697Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi23628Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.124619- 67595
- 36552
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50535Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää154530Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni33520Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34518