Porukka kannattaa nyt ihan vaan protestina SDP:tä

vaikka puolue ei ole vieläkään kertonut omaa uskottavaa vaihtoehtoaan.
18165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

On kysytty, että mitä SDP tekisi nyt, jos olisi vallassa. Tilanne ei olisi tämä;: kaukana tästä. Nyt on kokoomuksen ja perussuomalaisten aika näyttää, mistä ovat tehty.

Äänestä
  • Niin, mitkä ne demujen keinot ovat?

    Äänestä

  • SDP ei vaan ole kertonut omaa vaihtoehtoaan vaikka kokoomus on sitä kysellyt.

    Äänestä

Jos Lindtman voittaa seuraavat vaalit, niin on sillä tekemistä saada hallitus muodostettua.

Äänestä
  • Kokoomus ja Kepu voivat sanella mitä hallitusohjelman täytyy sisältää tai jäävät ulos. Se olisi paha este hallituksen muodostamiselle. Sdp, vas ja vihr ei riitä.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Kokoomus ja Kepu voivat sanella mitä hallitusohjelman täytyy sisältää tai jäävät ulos. Se olisi paha este hallituksen muodostamiselle. Sdp, vas ja vihr ei riitä.

    Sipilän kepu kokeili hallitushommia kokoomuksen kanssa ja huonosti kävi.

    Kun persujen kannatus tippuu jonnekin 5% tienoille, niin hallitus voi onnistua ilman kokoomusta ja persuja.

    Äänestä

Eihän ne voi eikä uskalla kertoa, mitä oikeasti pitäisi tehdä, sillä sehän olisi märkä rätti kannattajien silmille.

Äänestä
  • Jep.

    Äänestä

SDP:llä on vaihtoehto: reilu menininki!.

Äänestä

Nasima ja Tuppurainen ministereiksi..apua

Äänestä
  • Incel suksipa vittuun ai niin joo et sinä sellaista saa.

    Äänestä

Kaiken voi tehdä paljon reilummin.

Äänestä
  • Siis enemmän eli myös leikkaamisen.

    Äänestä

Hallituksen toimien onnistumisesta kertoo kaiken se, että suosituin vaihtoehto nykyhallituksen menolle on "ihan mitä tahansa muuta".

Kokoomus lähti lopettamaan velkaantumisen, mutta on kiihdyttänyt sitä.
Purra ja Persut lähti puolustamaan pienituloisia Kokoomuksen politiikkaa vastaan, mutta ajaa nyt raaempaa politiikkaa pienituloisia kohtaan kuin Kokoomus yksin edes kehtaisi.
Erikoissairaanhoidon jonot kasvavat samalla kun yksityisille pörriäisille syydetään rahaa.
Työttömyys on selvästi heikompi kuin Marinin hallituksen lopettaesssa.
Konkurssien määrä kasvaa.
Talouskasvu lähtee toista vuotta peräkkäin käyntiin "ensi vuonna". Tällä menolla ensivuonnakin talouskasvua ennustetaan seuraavaksi vuodeksi.

Hallitus on epäonnistunut surkeasti ihan itse asettamiensa mittareiden mukaan arvioiden.

Äänestä
  • Tyhmempikin ymmärtää, että laman syy siinä, että ylihintainen suomalainen työ ei enää kelpaa

    Äänestä

Väärin taas kerran ja oikeasti heikko yritys muuttaa tulevaa.
Kansa herää kun sitä kiusataan ja alkaa ymmärtämään politiikasta perusasiat.

Äänestä

SDP äänestäminen auttaa yhtä vähän kuin nostamalla itseään tukasta nousisi suosta.

Äänestä

Just just, gallupit vaihtuu kohta kuten pilvet taivaalta ja aurinko paistaa persujen puolueen kannatukseen.

Saahan sitä haaveilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

vaikka puolue ei ole vieläkään kertonut omaa uskottavaa vaihtoehtoaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu