Eikö kukaan ole tajunnut tehdä työttömillä bisnestä malliin että hakee työttömien puolesta töitä. Työttömyyskorvauksen saamisen edellytys on hakea 4 työpaikkaa/kk. Yritys voisi periä 1e maksun joka työpaikka hakemuksesta, näin työttömän kulut 4e/kk. Näin ei ole pelkoa karenssista. Palvelu olisi henkilöille joita ei työ kiinnosta.
Työttömille oma automaatti!
7
243
Vastaukset
- Anonyymi
aika lailla tuollaista vuokratyöbisnes onkin.
- Anonyymi
Tekoäly hommiin ja anlysoimaan työpaikka.
Analyysin perusteella kirjoitetaan hakemus ja lähetään se rekryhenkilölle.
- Anonyymi
Toimintaa vartenhan on jo laitokset, ihmistenlaitokset. Kaikilla tosin ei ole lainkaan ekotekoja.
- Anonyymi
Luuletko, että 1,5 tunnista on 1 e? Se aika menee hakemuksen tekemiseen ei siis työnhakupohjan kopiomiseen. Ei taida olla hirveästi kokemusta työnhakemisesta tai firman kulu- ja tuottolaskelman tekemisestä?
- Anonyymi
Siihen on jo palkattu verovaroilla työvoimapalvelujen henkilökunta. Heidän työ on hakea työtä työttömille. Eivätkö he ole tehneet työtään?
- Anonyymi
Ei todellakaan, kaukana on ne ajat kun työvoimatoimisto haki työttömille töitä! Nykyään heidän tehtävä on laatia kaikenlaista muuta kivaa esim cv-teko kursseja ja psykologien haastatteluja työnhaku apuna, puhumattakaan siitä että karenssit pitää saada vaikka väkisin
Jos jonkun mielestä kunnollinen työhakemus on yhden euron arvoinen, ei hän ole ikinä kunnollista työhakemusta tehnyt tai edes nähnyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1574940Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813606SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt352597SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402253Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä962139Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?282046Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632033Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja872003Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet201495Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1051390