Mahdoton kumppaniko?

Välillä tulee mieleen, olenko jotenkin ihan mahdoton seurustelukumppani, kun en tähän "tuntuvaan ikään" mennessä ole onnistunut rakentamaan kestävää parisuhdetta.
Mietin, mikä mussa on vikana?
Olenko tosi vaikea tapaus?
Olisiko minusta tullut minkälainen äiti?

Mitä kokemuksia teillä on, minkälaiset piirteet tekee ihmisestä hankalan puolison? Entä mitkä muuten on ei-puoleensa vetäviä piirteitä?
Ja toivoa on kai niin kauan kuin elämää...

4

259

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hankala kumppani tekee kaikista asioista valtataistelun. Hän haluaa kontrolloida ja päättää kaikesta, alistaa ja mitätöidä. Hän ei ole kiinnostunut kumppaninsa toiveista eikä tarpeista vaan vain omistaan. Hän ei tue toista elämän haasteissa eikä tue eikä kannusta toisen omissa pyrkimyksissä vaan yrittää sabotoida niitä jotta kumppani keskittyisi vain häneen ja hänen tukemiseen. Hän haluaa itselleen ilmaisen "palvelijan", joka tekee hänelle hommia ja osallistuu taloudellisesti hänen laskujensa maksuun, mutta itse hän ei vastavuoroisesti näin tee. Hän vain ottaa, muttei anna itse mitään.

      Hankalalle kumppanille on tärkeää, että hän näyttää ulospäin muille ihmisille hyvältä, reilulta, rehelliseltä, luotettavalta ja kelpo ihmiseltä. Hän tekee muille mielellään palveluksia ja ostelee kalliita lahjoja sekä muistaa ystävänpäivänä, syntymäpäivänä ja jouluna. Omaa kumppaniaan hän kohtelee aivan toisin kun muut eivät ole näkemässä. Hankala kumppani tekee kumppanilleen hyvin selväksi joka käänteessä ettei hän ole huomion, palvelusten ja lahjojen arvoinen. Näkyvästi muita huomioimalla kumppaninsa tieten hän korostaa tätä. Noin muutaman ei toivotun piirteen mainitakseni.

    • Anonyymi

      Luultavasti kaikki pitävät hankalana ihmisenä itsekeskeistä ja ilkeää ihmistä, joka on toisille epäystävällinen ja töykeä. MInulle myös jatkuva valittaminen ja negatiivisuus on turn off.

      Hyvä kumppani on minulle on sellainen, joka hyväksyy erilaiset ihmiset, omaa suurinpiirtein samanlaisen arvomaailman kuin minä ja on ystävällinen ja kohtelias; yritän itse olla myös samankaltainen

    • Anonyymi

      Meitä on muitakin täällä joten et ole yksin ❤️🙏. Yleensä vahvimmat saavat vähiten ja palvelevat muita 🥺❤️.

      Mn

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      102
      1162
    2. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      51
      975
    3. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      119
      913
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      146
      903
    5. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      689
    6. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      687
    7. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      118
      681
    8. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      637
    9. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      609
    10. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      33
      604
    11. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      602
    12. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      561
    13. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      62
      544
    14. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      519
    15. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      494
    16. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      4
      493
    17. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      490
    18. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      479
    19. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      476
    20. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      42
      470
    Aihe