Eli mulla tulee 2.6 täyteen tuo 3kk ajan jakso. Olin kuntakokeilussa jossa antoivat olla yli vuoden rauhassa ilman mitään kontaktia, mutta nyt kun tuli tämä muutos että kaikki siirtyi kunnille niin rotat alkoivat soitella heti ja omilla mol fi sivuilla lukee tuo 3kk aika. Soittavatko 2.6 jälkeen heti sillä viikolla vai tuota 2.6 edeltävälllä viikolla jo että tehdään seuraava 3kk suunnitelma? Tietäisi vähän valmistautua etteivät pakota 9 euron orjatyöhön nistien/pummien sekaan tai johonkin älyttömälle kurssille juuri kun kesä kuumimmillaan. Mitään apua noista työnsaannin kannalta kun niitä oikeita töitä josta maksetaan oikeeta palkkaa ei vaan riitä kaikille. 300 000 työtöntä ja alle 30 000 vapaata paikkaa yhtälö ei vaan toimi.
Milloin soittavat TE palveluista (3kk väli)?
11
71
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
perusta yritys tai muuta ruotsiin
pese vaikka ikkunoita
myös ruotsissa voi pestä
... mattoja - AnonyymiUUSI
Mulla ainakin tullut puhelimeen tekstari muutama päivä aiemmin ennen kuin virkailija soittaa. Tekstarissa soiton päivä ja kellonaika.
- AnonyymiUUSI
Niin ja viime lokakuussa tehtiin työllistymissuunnitelma ja lupasivat soittaa tammikuussa seuraavan suunnitelman - ei ole kuulunut mitään.
- AnonyymiUUSI
Oho. No toivotaan, että antaisivat olla kesän rauhassa kun työttömiä on niin armoton määrä. Toisaalta olisi parempi hoitaa tuo puhelu alta pois ennen kesän alkua niin ei tarvitse stressailla joka päivä, että tuleeko se soitto huomenna yllättäen ja jos en pysty vastaamaan kun olen kaupassa/salilla niin laittavat viestiä; "Yritimme tavoittaa sinua blaa blaa. Puhelinaika on muutettu henkilökohtaiseksi tapaamiseksi X ajankohtana. Mikäli et saavu sovittuun tapaamiseen se voi johtaa työttömyystukien menetykseen."
Mulle kävi näin kun luulin, että puhelinmyyjät ahdistelevat taas enkä vastannut heidän soittoon. Ei tullut mitään tekstari ilmoitusta. Asun pk-seudulla. Luulisi, että jo heidän kannaltaan olisi järkevintä laittaa jokaiselle tekstari että puhelu tulossa X ajankohtana niin ihmiset sitten vastaisivat siihen. Nykyään tulee soittoja niin ihme numeroista ettei uskalla vastata. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Oho. No toivotaan, että antaisivat olla kesän rauhassa kun työttömiä on niin armoton määrä. Toisaalta olisi parempi hoitaa tuo puhelu alta pois ennen kesän alkua niin ei tarvitse stressailla joka päivä, että tuleeko se soitto huomenna yllättäen ja jos en pysty vastaamaan kun olen kaupassa/salilla niin laittavat viestiä; "Yritimme tavoittaa sinua blaa blaa. Puhelinaika on muutettu henkilökohtaiseksi tapaamiseksi X ajankohtana. Mikäli et saavu sovittuun tapaamiseen se voi johtaa työttömyystukien menetykseen."
Mulle kävi näin kun luulin, että puhelinmyyjät ahdistelevat taas enkä vastannut heidän soittoon. Ei tullut mitään tekstari ilmoitusta. Asun pk-seudulla. Luulisi, että jo heidän kannaltaan olisi järkevintä laittaa jokaiselle tekstari että puhelu tulossa X ajankohtana niin ihmiset sitten vastaisivat siihen. Nykyään tulee soittoja niin ihme numeroista ettei uskalla vastata.Mulla on (ainakin ollut) omavalmentaja, joka soittaa ja olen tallentanut nimen puhelimeen. Saattaa olla että vaihtuu kun TE keskukset siirtyivät kunnille.
- AnonyymiUUSI
Pelottaa että laittavat tämmöiseen eikä näistä voi kieltäytyä kun tuet pienee käsittääkseni 40% lähtee toimeentulotuesta? Millä hemmetillä ihminen elää sitten kun nyt jo mennään kynsiä syöden?!
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005398875.html- AnonyymiUUSI
arvatenkin into työnhakemiseen lisääntyy rajusti ja halu huonopalkkaisten pska-hommien tekemiseen on korkealla. Työ kuin työ otetaan vastaan intomielellä vaikka kuinka oksettaa.
Alentuneesti työkykyisille tilanne on todella vaikea. - AnonyymiUUSI
On erittäin tärkeää että on jatkuvasti huolissaan asioista mitä ei tapahdu kuitenkaan!
Kannatta hermoilla oikein kunnolla ja menettää yöunetkin mielikuvituksen syystä se on joillekkin elämän tehtävä olla kaikesta huolissaan ja jatkuvasti, se pitää pirteenä...
- AnonyymiUUSI
Mahtavatko enää soittaa. Osa saanut potkut ja ukrainalaiset siirtyneet kunnan harteille.
- AnonyymiUUSI
Soittavat tai ottavat muullatavala yhteyttä kun heille se aika sopii. Itse odottelin yhteydenottoa n. 6kk.
Mahdollinen tapaaminen edessä ja päivitetään työnhakusuunitelma sekä hakumäärät hakujaksoille.
Siiten siihen kaikkien väärin ymmärrettyyn pakottamiseen 9€/pv on täysin keksittyä eli maksimissaa se voisi olla kuvitteellisesti mahdollista nuorelle jolla ei minkäänlaista kokemusta työstä.
9€ kulukorvauksella aikoinaan saatiin pysäytettyä päivälaskuri kun oli mahdollista päästä eläkeputkeen eli ei joutunut tipahtamaan ansiosidonnaiselta kelanrahalle!
9€ kulukorvaus on toisaalta myös sellaiselle ihan hyväkin joka haluaa kokeilla jotain alaa mistä kiinostunut mutta ei ole varma haluaisiko jopa opiskella kyseiselle alalle ilman kokemusta.
Eli asianydin on se, että työttömiä ei ragaista millään pakottamisella 9€ työhön! - AnonyymiUUSI
Eri työnhakualueilla eri tilanne voi olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2018981
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k265548- 534671
- 914517
- 593629
- 513356
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.703320Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262866Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv502722- 432631