Mies huijasi 800e -lähdin

Anonyymi-ap

Pitkä parisuhde takana. Ollaan selvitty niin monesta asiasta. Mies jäi puoli vuotta sitten työttömäksi. Hänellä on "pöytälaatikossa" osakeyhtiö, jonka nimissä esim. auto on. Yhteiskunta katsoo hänet siis yrittäjäksi, eikä hän ole saanut mitään tukea. Hän on jotenkin riitauttanut asian, ja odottanut päätöstä.

Olen sitten laskujeni mukaan antanut hänelle 800e tämän vuoden puolella. Mies on koko ajan valitellut rahapulaansa, ja "ettei ole varaa edes ruokaan". Eilen minulle selvisi, että hän on aikoinaan ottanut työttömyysvakuutuksen, ja saanut siitä 10 000 EUROA!

Olin niin raivoissani, että hakkasin häntä käsilaukulla, keräsin kamppeeni, ja lähdin pois. Olen täysin typertynyt.

800e on minulle iso raha, mutta ei se raha niinkään. Vihaan yli kaiken kaikkia varkaita ja huijareita. Olen tarkka raha-asioistani, enkä ole koskaan huijannut tai varastanut mitään. En edes teini -ikäisenä karkkia kaupasta!

Miten joku voi olla noin röyhkeä ja kiero "omalleen"? En voisi kuvitellakaan, että kukaan esim. tuttavistani tai sukulaisistani tekisi näin. Ei kukaan kehtaisi.

Ikinä en tule saamaan euroakaan takaisin. Maksan kyllä 800e, jotta pääsen tuollaisesta kierosta luihusta eroon. Uskomaton päätös pitkälle parisuhteelle. Voisitteko te tehdä kumppanillenne näin, tai onko teille tapahtunut mitään vastaavaa?

6

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Empä jääny työttömäksi otin itte lopputilin kun on idioottien luoma järjestelmä jos käy niin huono tuuri että työterkkari on narsisti ni se pystyy estämään itsensä kuntouttamisen työsuhteessa olevalta joten onnea teille muille jotka ette narsistille munaa suostu antaa jos ei pää pysy kasassa tulee elämästä kertaheitolla helvettiä onnistuin viis vuotta elää toimimettomassa parisuhteessa narsistin kanssa sekoamatta vaati nää luonnetta et eipä ykskään narsisti mun elämään vaikuta millään tapaa

      • Anonyymi

        Narsistia on vaan vaikea tunnistaa.


    • Anonyymi

      No jaa.. 🤔 Mä olisin antanut ton summan ihan hyvää hyvyyttäni, mut kukin tyylillään.

      • Anonyymi

        Annoin hyvää hyvyyttäni. Tai siis koin, että on "pakko". En voinut jättää toista näkemään nälkää. Sitten hänellä onkin 10 000e minulta pimitettynä! Valehtelu ja kieroilu raivostutti.


    • Anonyymi

      Minusta luonne kysymys tällainen. Itse olen työtön, enkä voisi toimia näin. Ajattelen lähtökohtaisesti niin, että toimi ja pyri käyttäytymään toista kohtaan niin kuin toivoisit hänen käyttäytyvän ja toimivan sinua kohtaan. Olen kans tullut naisen kohdalla huijatuksi, halusin uskoa hänestä vain hyvää, vaikka epäilyjä oli myös hänen petollisuudestaan. Harmillisia ja opettavaisia kokemuksia tällaiset.

      • Anonyymi

        Niinpä. Meillä vaan todella pitkä parisuhde. Antaisin anteeksi, jos hän edes katuisi tekoaan. Tämän päivän aikana on vaan vahvistunut ajatus siitä, etten halua häntä ikinä enää elämääni. Piti olla yhdessä loppuun asti, ja selvitä tavalla tai toisella kaikista vastoinkäymisistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      145
      4033
    2. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      55
      3454
    3. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      213
      2805
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      38
      2702
    5. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      28
      2552
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      48
      2134
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      128
      1667
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      37
      1656
    9. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      167
      1599
    10. Mikä vimma on Suomeen saada datakeskuksia?

      Eihän se tuo suomalaisille montaa työpaikkaa, tuskin edes rakennusvaiheessa rakentajat kaikki suomalaisia. Miksi tänne e
      Maailman menoa
      105
      1290
    Aihe