Mies huijasi 800e -lähdin

Anonyymi-ap

Pitkä parisuhde takana. Ollaan selvitty niin monesta asiasta. Mies jäi puoli vuotta sitten työttömäksi. Hänellä on "pöytälaatikossa" osakeyhtiö, jonka nimissä esim. auto on. Yhteiskunta katsoo hänet siis yrittäjäksi, eikä hän ole saanut mitään tukea. Hän on jotenkin riitauttanut asian, ja odottanut päätöstä.

Olen sitten laskujeni mukaan antanut hänelle 800e tämän vuoden puolella. Mies on koko ajan valitellut rahapulaansa, ja "ettei ole varaa edes ruokaan". Eilen minulle selvisi, että hän on aikoinaan ottanut työttömyysvakuutuksen, ja saanut siitä 10 000 EUROA!

Olin niin raivoissani, että hakkasin häntä käsilaukulla, keräsin kamppeeni, ja lähdin pois. Olen täysin typertynyt.

800e on minulle iso raha, mutta ei se raha niinkään. Vihaan yli kaiken kaikkia varkaita ja huijareita. Olen tarkka raha-asioistani, enkä ole koskaan huijannut tai varastanut mitään. En edes teini -ikäisenä karkkia kaupasta!

Miten joku voi olla noin röyhkeä ja kiero "omalleen"? En voisi kuvitellakaan, että kukaan esim. tuttavistani tai sukulaisistani tekisi näin. Ei kukaan kehtaisi.

Ikinä en tule saamaan euroakaan takaisin. Maksan kyllä 800e, jotta pääsen tuollaisesta kierosta luihusta eroon. Uskomaton päätös pitkälle parisuhteelle. Voisitteko te tehdä kumppanillenne näin, tai onko teille tapahtunut mitään vastaavaa?

6

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Empä jääny työttömäksi otin itte lopputilin kun on idioottien luoma järjestelmä jos käy niin huono tuuri että työterkkari on narsisti ni se pystyy estämään itsensä kuntouttamisen työsuhteessa olevalta joten onnea teille muille jotka ette narsistille munaa suostu antaa jos ei pää pysy kasassa tulee elämästä kertaheitolla helvettiä onnistuin viis vuotta elää toimimettomassa parisuhteessa narsistin kanssa sekoamatta vaati nää luonnetta et eipä ykskään narsisti mun elämään vaikuta millään tapaa

      • Anonyymi

        Narsistia on vaan vaikea tunnistaa.


    • Anonyymi

      No jaa.. 🤔 Mä olisin antanut ton summan ihan hyvää hyvyyttäni, mut kukin tyylillään.

      • Anonyymi

        Annoin hyvää hyvyyttäni. Tai siis koin, että on "pakko". En voinut jättää toista näkemään nälkää. Sitten hänellä onkin 10 000e minulta pimitettynä! Valehtelu ja kieroilu raivostutti.


    • Anonyymi

      Minusta luonne kysymys tällainen. Itse olen työtön, enkä voisi toimia näin. Ajattelen lähtökohtaisesti niin, että toimi ja pyri käyttäytymään toista kohtaan niin kuin toivoisit hänen käyttäytyvän ja toimivan sinua kohtaan. Olen kans tullut naisen kohdalla huijatuksi, halusin uskoa hänestä vain hyvää, vaikka epäilyjä oli myös hänen petollisuudestaan. Harmillisia ja opettavaisia kokemuksia tällaiset.

      • Anonyymi

        Niinpä. Meillä vaan todella pitkä parisuhde. Antaisin anteeksi, jos hän edes katuisi tekoaan. Tämän päivän aikana on vaan vahvistunut ajatus siitä, etten halua häntä ikinä enää elämääni. Piti olla yhdessä loppuun asti, ja selvitä tavalla tai toisella kaikista vastoinkäymisistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      21
      5614
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      53
      1705
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      21
      1183
    4. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      69
      1027
    5. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      997
    6. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      968
    7. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      48
      918
    8. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      57
      910
    9. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      129
      906
    10. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      58
      858
    Aihe