maksaläiskät

tiedän että aiheesta on varmaan keskusteltu useasti.mutta kuitenkin.


huomasin tänä keväänä että naamaani on ilmestynyt pisamia(vai ovatko edes niitä)hyvin vaaleita ja hennon värisiä ja tänään ulkona istuessa ja peilaillessa poskeeni on tullut ilmeisesti maksaläiskä.

ovatko elinikäinen riesa vai saako lähtemään jollain aineella?jos saa niin millä?

onko e-pillereiden(yasmin)hormoneilla jotain osuutta asiaan?
71901
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kellään ei ilmeisesti ole hyviä neuvoja?muita kuin aurinkovoidetta jossa suuret suojakertoimet..

Äänestä

Mitkään tuotteet eivät välttämättä maksaläiskiä poista. Riittävä aurinkosuoja on ainut keino jolla saat jarrutettua pigmenttihäiriöiden lisääntymistä. Joillakin auttaa apteekin arbutin, joillakin joku muu.

Sinänsä jännä juttu. Pigmenttiläiskiä oli ennen vain vanhemmilla ihmisillä, nykyään ihan nuorillakin. Taitaa ihonhoidon kulmakivet olla vähän hukassa:

Kesällä ei saa käyttää mitään alkoholipitoista iholla. Ei alkhoholipitoista kasvovettä, ei alkoholipitoista hiusmuotoilutuotetta jos sitä pääsee iholle, ei alkoholipitoisia hajuvesiä. Alkoholi (ulkoisesti käytettävä) aurinko = maksaläiskäriski.

Äänestä
  • Kiitti paljon vastanneille munkin puolesta, itsekkin olen aika nuori ja nyt olen huomannut että poskessani on sellainen ei nyt hirveän iso, mutta hiukan haittaavan kokoinen maksaläiskä kuitenkin.. kukaan muu sitä ei ole siinä vielä huomannut, mutta kyllä se minua itseeni hiukan häiritsee.. kiitos kuitenkin noista vinkeistä oli apua myös mulle!! :)

    Äänestä

  • kyllä itselläni ainakin ihonhoito on aina ollut kunnollista ja alkoholipitoisia tuotteita en edes käyt herkän ihon takia.ette sitten yleistetä:)

    Äänestä

Kärsin itsekkin niistä ja täällä on neuvottu sitä sun tätä.Mm.sitruunaa,Arbutinia ja Fade out-voidetta.Minä käytän viimeksimainittua aurinkosuojan kanssa mutta silti niitä aina tulee,eikä ihan vähän.

Äänestä

Itelleni ei oo koskaan aikasemmin tullut maksaläiskiä,kun vasta ny tänä kesänä..Ja alotin just uudet e-pillerit, saman merkkiset kuin sullakin. Ennen käytin Harmonettee.. Jos joutuu pilsuista,niin taidan vaihtaa takas aikasempiin. Mut ei tässä paketissa ainakaan lue mitn sellaista, tietääkö kukaan?

Äänestä
  • mulla ei oo ollu aikasemmin yhtään maksaläiskää, mutta sen jälkeen kun olen aloittanut pillerit(diane nova) mulle on alkannu tulla niitä matkoilla, jotka on suuntautunnu jonnekin lämpöön. paketissa lukee, että jos on tai on ollut maksaläiskiä niin tulee välttää suoraa auringon valossa oloa..että henk.koht. uskon niillä olevan jonkin yhteyden.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miisu86 kirjoitti:

tiedän että aiheesta on varmaan keskusteltu useasti.mutta kuitenkin.


huomasin tänä keväänä että naamaani on ilmestynyt pisamia(vai ovatko edes niitä)hyvin vaaleita ja hennon värisiä ja tänään ulkona istuessa ja peilaillessa poskeeni on tullut ilmeisesti maksaläiskä.

ovatko elinikäinen riesa vai saako lähtemään jollain aineella?jos saa niin millä?

onko e-pillereiden(yasmin)hormoneilla jotain osuutta asiaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu