Oikeistolaiset, joita täällä jostain syystä jatkuvasti on höyryämässä: Voisitteko perustella tämän ilmiselvän älyllisen ristiriidan. Suurituloiset saavat kuulua ja kuuluvatkin oman alansa ammattiliittoihin, heidän ja työnantajien järjestäytymisprosentti lähentelee 90%:ia. Mutta kun puhutaan pienituloisten suorittavan portaan työntekijöiden järjestäytymisestä niin oikeistolaiset puhkuvat suorastaan pyhää vihaa sitä vastaan.
Onko tämä vain pahansuopuutta? Jonkinlaista irrationalismia? Ehkä kun perustelette tämän minulle ihan omin sanoin, asia selviää teille itsellennekin.
Pienituloisten AY -jäsenyys on Suomen tuho?
11
238
Vastaukset
- Anonyymi
Liittoihin kuuluminen on täysin vapaaehtoista, ja lähes 50% työntekijöistä ei kuulu liittoon, kuuluvat vain kassaan, jotka ovat eriasioita. Kassan jäsenyyden saa vähennyksiin kyllä vaikka liittovähennys poistuisi. Suomessa on järjestäytymisvapaus, saat kuulua kirkkoonkin jos haluat, mutta miksi ihmeessä sitä pitäisi verovaroin kustantaa?
- Anonyymi
Miten tuo liittyy aloitukseeni?
- Anonyymi
Et taida itse ymmärtää aloitustasi? Työntekijöistä lähes 50% ei kuulu liittoon, sillä ei ole mitään tekemistä oikeiston kanssa. Aloituksesi on muutenkin typerä, ei mitään kunnon argumenttia. Kunhan puhkut.
- Anonyymi
Mahtavatkohan liittyä kun huomaavat että työnantaja toimii ja maksaa vain lakien mukaan.
Ilman kunnon lomia, pekkaspäiviä ym. - Anonyymi
Noh tuo johtuu siitä jos se hyvätuloinen 90% lössi jää lakkoon niin mitä tapahtuu? Arkkitehdit ei suunnittele uusia taloja, pitää siis tehdä samanlaisia taloja joihin on jo piirustukset. Insinöörit eivät suunnittele uusia autoja, pitää siis valmistaa samanlaisia joihin on jo piirustukset. jne jne.
Miten tämä näkyy tavan tallaajalle? EI mitenkään, ei ainakaan ensimmäiseen 10 vuoteen.
Jos pienituloinen lössi menee lakkoon niin mitä tapahtuu? Ruokaa ei saa kaupoista, roskat kerääntyy toimiston nurkkaan, tiet tuhoutuvat lopullisesti kun ei ole kukaan korjaamassa reikiä jne jne.
Miten tämä näkyy tavan tallaajalle? Kehä3 sisäpuolella ihmiset kuolee nälkään muutamassa viikossa.Ei tainnut tulla mieleen, että se nälkään kuoleminen koskee myös lakkolaisia itseään. Pitää olla jokseenkin typerä, että antaisi ympäröivän yhteiskunnan tuhoutua infroineen ja ihmisineen vain siksi, ettei saanut isompaa palkankorotusta kuin muut työntekijät yhteiskunnassa.
- Anonyymi
rytmimunat kirjoitti:
Ei tainnut tulla mieleen, että se nälkään kuoleminen koskee myös lakkolaisia itseään. Pitää olla jokseenkin typerä, että antaisi ympäröivän yhteiskunnan tuhoutua infroineen ja ihmisineen vain siksi, ettei saanut isompaa palkankorotusta kuin muut työntekijät yhteiskunnassa.
Scorched Earth taktiikkaa, se toimii.
Ei ole kenellekään järkevää olla hengissä vain siksi, että voit kustantaa toisille entistä paremman elintason. Ennemmin sitten loppuisi tämä elämä kuin jatkuisi orjana.
- Anonyymi
Arkkitehti ei mene lakkoon, miksi ihmeessä menisi? Monet tuon tason ammattilaiset tekee työtä, mistä pitävät. Ja kun ruokakaupasta loppuu valmisruoka niin todellakin, kehä3 sisäpuoli on pulassa. On typerää syyttää aina oikeistoa kaikesta. Tällä hetkellä tämä yhteiskunta pyörii verovaroin, ja pieni osa elättää isompaa, jos jokainen osaa perusmatikkaa, ei se kauan toimi, ikävä kyllä vasemmisto ei osaa laskea. Tasavero kaikille, sehän se olisi oikeidennukaista.
- Anonyymi
AY-EK väännössä AY edustaa Ukrainaa ja EK Venäjää joka yrittää kaikin keinoin ajaa alas sanan ja kokoontumis vapautta.Eli EK on verrattavissa entisee Neuvostoliittoon tai Natsi-Saksaan.
- Anonyymi
Miten työehdoista ja musta työhön liittyvistä asioista sovittaisi jos ei olisi liittoja jotka sopimuksista neuvottelee?.
Sopiiko jokainen työntekijä itse kaikki palkat sekä muut ehdot.
Jos vaikka lisää lomapäiviä,jne. - Anonyymi
Järjestäytymisaste on 52%. Se on vuosien mittaan laskenut reipasta tahtia. Varsinkin SAK;n jäsenmäärä on laskenut reilusti. Lasku alkoi varmaan, kun salaisuus paljastui: ei tarvitse kuulua liittoon, että saa ansiosidonnaisen. Pitää kuulua kassaan.
Porukat maksaa 200 vuodessa liiton jäsenmaksua, nyt se nousee 400-500 euroon riippuen tuloista ja liitosta. YTK maksaa 100 euroa vuodessa. Siinä valinta.
On hyvä asia, että jäsenmaksun verovähennys poistuu, koska jäsenmaksu ei ole tulonhankkimiskulu: sama palkka on liitossa tai ei. Verovähennys on ollut osittainen. Sekin on ollut liiton vale, että on ollut ilmaista. Ei ole ollut. Vähennys on tehty brutosta, minkä takia on joutunut salassa maksamaan joka tapauksessa jotain 200 euroa netto! Sehän vastaa 400 euron bruttopalkkaa!
Liiton jäsenmaksun välitysvelvollisuus pitää poistaa yrityksiltä. Eihän siinä ole mitään järkeä. Ei yritykset välitä golf-kerhon jäsenmaksuakaan!
SAK on yksin SDP:n kanssa. Kukaan ei välitä. Koska kukaan ei halua lakkoilla. Lakko on kiristystä ja henkistä väkivaltaa. Lakoilla ei ole saavutettu vuosiin, ei vuosikymmeniin mitään. Niistä on ollut vain haittaa. Lakko osoittaa neuvottelijan kykenemättömyyden. Kun järki loppuu, niin otetaan nyrkit avuksi. Sitä se on. Ryhtyessä lakkoon, liiton ukot luopuvat tavoitteistaan. Valtakunnansovittelijan pöydällä etsitään kompromissia. Sillä ei ole mitään tekemistä liiton tavoitteiden kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam26814375Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu677285Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2117091Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä605135K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1134872Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju754724Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos964495PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *214417Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko784165Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1023958