Pienituloisten AY -jäsenyys on Suomen tuho?

Anonyymi-ap

Oikeistolaiset, joita täällä jostain syystä jatkuvasti on höyryämässä: Voisitteko perustella tämän ilmiselvän älyllisen ristiriidan. Suurituloiset saavat kuulua ja kuuluvatkin oman alansa ammattiliittoihin, heidän ja työnantajien järjestäytymisprosentti lähentelee 90%:ia. Mutta kun puhutaan pienituloisten suorittavan portaan työntekijöiden järjestäytymisestä niin oikeistolaiset puhkuvat suorastaan pyhää vihaa sitä vastaan.

Onko tämä vain pahansuopuutta? Jonkinlaista irrationalismia? Ehkä kun perustelette tämän minulle ihan omin sanoin, asia selviää teille itsellennekin.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Liittoihin kuuluminen on täysin vapaaehtoista, ja lähes 50% työntekijöistä ei kuulu liittoon, kuuluvat vain kassaan, jotka ovat eriasioita. Kassan jäsenyyden saa vähennyksiin kyllä vaikka liittovähennys poistuisi. Suomessa on järjestäytymisvapaus, saat kuulua kirkkoonkin jos haluat, mutta miksi ihmeessä sitä pitäisi verovaroin kustantaa?

      • Anonyymi
        UUSI

        Miten tuo liittyy aloitukseeni?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      5294
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      25
      4478
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      28
      2591
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2274
    5. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2018
    6. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      1968
    7. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1617
    8. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1551
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      21
      1297
    10. Kerranki asiat oikein

      Ilkka ja muut pienpuolueeet...teitte hyvän työn kun valitsitte pätevän henkilön virkaan eikä kepulle passelia!! Jatkakaa
      Haapavesi
      10
      1204
    Aihe