Kuollessasi sammut, katoat.
Ei sinua kuljeteta haudan lepoon ja taivaaseen pääsyä tai helvettiä joutumista varten tuskassa olemaan.
Lakkaat vain olemasta aivosi sammuessa.
Yksinkertaista ja ehdottamasti näin käy sinullekkin.
Ei sinua kuljeteta haudan lepoon ja taivaaseen pääsyä tai helvettiä joutumista varten tuskassa olemaan.
Lakkaat vain olemasta aivosi sammuessa.
Yksinkertaista ja ehdottamasti näin käy sinullekkin.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Jaa no usko sinä omaasi. Kun tulet toisiin ajatuksiin niin palaa taas asiaan.
Ajatukset tyhjenevät kuollessasi myös.
Kaikki katoaa silloin itseltäsi, itse katoessasi.
Kaikille käy näin.
Niinhän ne selittää uskovat joiden mielestä helvetti on katolisen kirkon keksintö.
Harhaoppinen näkemys.
Kumpi? 🍒
Miten tahtoo ajatella.
Jos tekee paljon syntiä, sillä kannalla, että katollisten keksintö ja välttää helvetin.
Jos elää siivosti, voi ajatella, että helvetti on muita varten kuten Raamatussa kuvattu.
Aika psykopaattista mutta harhaisuutena ei totta.
On olemassa syvästi uskonnollisia, myös kristillisyyttä noudattavia ihmisiä, jotka eivät pidä minkäänlaista kuolemanjälkeistä elämää totea. Uskovat Jumalan olemassaoloon, mutta eivät mihinkään palkkioon tai rangaistukseen kuoleman jälkeen.
Heitä on paljon.
Valikoivia muotoja on paljon lahkolaisuudessa etenkin.
Juutalaisilla tämä on yleistä.
Ei tämä ole lahkolaisten erityispiirre, vaan kansan. Kirkko on aina pyrkinyt säikyttelemään ihmisiä kuolemanjälkeisellä piinalla tai myös houkuttelemalla palkkiolla, mutta jumaluskosta huolimatta juuri tämä ei oikein ole tahtonut upota.
Kyllä siitä näkee monta indisiota, jos osaa lukea historiaa sillä silmällä. Oppimattomille ihmisille Jumalan olemassaolo on tarjonnut selityksen olemassaololle , vaikkakin ontuvan, sen sijaan helvetti tai taivas ei millekään.
Eli käytännön ohjekirjanen vain?
Muistan monta elämääni alkaen Atlantikseita.
Seuraavassa elämässä olen kuuluisa taidemaalari.
Aloitan piirtämisen ja värien käytön ennen kuin täytän kaksi vuotta.
Mozart oli ihmelapsi.
Uskon 😁
Jos et synny taidemaalarin perheeseen, lahjasi jäänevät käyttämättä.
Voin aloittaa taiteen tekemisen riippumatta siitä mikä on vanhempieni ammatti. Täytyy vaan uskoa siihen että he kannustavat minua ja ostavat värejä ja kyniä."Ihmelapselleen".
Juutalainen ei ainakaam voi helvettiin uskoa.
He tekevät helvetin maan päälle.
Gehenna on ollut jo kauan.
Gehenna eli Ge Hinnom, 'Hinnomin maa' eli 'Hinnomin laakso' oli ihan todellinen paikka, Jerusalemin kaatopaikka, jossa paloi jatkuva tuli roskien hävittämiseksi. Jeesuksen kerrotaan käyttäneen sitä vertauskuvana kertoessaan, miten kääntymättömille ihmisille käy.
Tarkoittiko Jeesuksen vertaus ikuisessa tulessa jatkuvaa kärvistelyä, vai loppuun palamista, niin kuin roskille kävi, ei ole selvitettävissä. Molempia tulkintoja esitetään.
Oppi helvetin olemassaolosta oli tullut juutalaisuutteen jo vuosisatoja aikaisemmin Baabelin vankeudessa vieraitten uskontojen vaikutuksesta.
Siksi uskontoa kutsutaan uskonnoksi eikä esimerkiksi tiedonnoksi.
Kyllä kaatopaikka aivan kiva juttu.
Ei synti niin pelota.
Tai ei edes ole väliä.