On sinisilmäistä ja naiivia luulla, että kaikilla olisi samanlainen ajatusmaailma ja elämänkatsomus. Näin ei todellakaan ole.
Tietyt ihmisryhmät ja kansat eivät yksinkertaisesti sovi elämään rinnakkain. Kaikki eivät ole toistensa kavereita ja ajattelevat täysin eri tavalla asioista.
Siksi onkin maita ja mailla on rajat ja esim. armeijat puolustamassa omaa maata ja kansaa.
Kaikilla ei ole sama ajatusmaailma ja elämänkatsomus
12
140
Vastaukset
- Anonyymi
"Olisi miellyttävämpää, jos emme joutuisi vastakkainasettelujen äärelle. Mutta aina päätöksenteko ja vastuunkanto ei ole miellyttävää. Viime kädessä meidän kaikkien on puolustettava suomalaista yhteiskuntaa." päättyy yksi presidentti Niinistön puheista.
Vastakkainasettelu tulee tiettyjen asioiden kohdalla vaan väkisinkin eteen. Tällöin pitää aina valita se vaihtoehto, joka on oman maan ja kansan kannalta parasta.- Anonyymi
"Olisi miellyttävämpää, jos emme joutuisi vastakkainasettelujen äärelle. Mutta aina päätöksenteko ja vastuunkanto ei ole miellyttävää. Viime kädessä meidän kaikkien on puolustettava suomalaista yhteiskuntaa."
Niin, tämä tuntuu olevan monella päättäjällä ja kansalaisella hukassa.
"Vastakkainasettelu tulee tiettyjen asioiden kohdalla vaan väkisinkin eteen. "
Käsittämättömän monella on tämäkin hukassa. Ja se vasta tässä raivostuttavaa on että jos et oikein halua sopeutua poppamiesten viidakkomeiniinkiin ja sormeasi heristät, olet vähintäänkin rasisti. Suvaitsevaisuus on OK vain tiettyyn rajaan asti, vain idiootti nielee kaiken paskan ja vieläpä pureksii sen.
- Anonyymi
Menneisyyden kokemukset lapsuudesta alkaen, mitä ikävämpiä,sitä jyrkempi vastustus .
- Anonyymi
mitä kovempi kilpailu sen verisempi taistelu , kun kaikki ovat samanlaisia kilpailua ei juuri esiinny
- Anonyymi
ihmisillä pitää olla tarve parantaa asioita , nyt en tarkoita mitään maailmanhalaamista
kun pienin askelin parantelee niin ei tule takapakkia eli haukkaa liian suurta palaa
yksi askel , kaksi askelta , eikä mitään pää edellä tuntemattomaan veteen syöksymistä- Anonyymi
Ei ole meidän tehtävä parantaa muiden maiden asioita. Jos eivät osaa, niin se on heidän ongelmansa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole meidän tehtävä parantaa muiden maiden asioita. Jos eivät osaa, niin se on heidän ongelmansa.
itse nousevat luonnollisen valinnan avulla eivät muuten
- Anonyymi
"On sinisilmäistä ja naiivia luulla, että kaikilla olisi samanlainen ajatusmaailma ja elämänkatsomus. Näin ei todellakaan ole."
se on totta
on myös totta että ihmiset ei saa luotettavaa tietoa maailmasta, syynä on mm suomen vasemmisto media
esim tiedot vasemmisto sosialistien yhteiskunta kokeilujen aiheuttamista kärsimyksistä ihmisille poistetaan heti kaikilta keskustelu palstoilta, holokaustista saa koko ajan tietoa- Anonyymi
haudata kuolleet vai krematoida , krematoriolla on se hyvä puoli että taudinaiheuttajat kuolevat , ei leviä taudit
- Anonyymi
Poliitikoilla Suomessa on pitkään ollut jo pasmat pahemman kerran sekaisin, tarkoitus todella on edistää suomen ja suomalaisten hyvinvointia, mutta mitä tapahtuu?
Hukataan miljardeja ja taas miljardeja turhuuksiin ja kaikenlaiseen hömppään.
Surullista. - Anonyymi
Irakissa hyväksyttiin lapsiavioliitot. Tuo on vain yksi esimerkki aiheesta, että ajatusmaailma eroaa huomattavasti länsimaisesta ajatusmaailmasta.
- Anonyymi
Liian erilaiset kulttuurit, ja uskonnot eivät vaan tule keskenään oikein toimeen, ennen se oli itsestään selvää, ja siksi jokaisella alueella oli oma valtauskonto ja -kulttuuri, jolle muut olivat alisteisia.
Muslimialueilla oli selvät säännöt esim. juutalaisille, juutalainen ei saanut asua muslimin yläkerrassa, tai ratsastaa hevosella, ettei taas asetu muslimin yläpuolelle.
Nykyään haihattelijat ja pilvilinnoissaan elävät haluavat sekoittaa kaikki samalle alueelle, eivätkä yhtään ymmärrä mihin se johtaa, he eivät tiedä näitä historiallisia asetelmiakaan, koska historia ja uskontojenkin ymmärtäminen on heillä täysin hukassa, juuri näitä tyyppejä, jotka eivät edes tiedä sitä, koska Suomi itsenäistyi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432171Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151430Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141386Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711245Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21948Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist162838Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19806- 75742
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57736Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101675