Ilmajoen kunnan, Ilmajoen sosiaali- ja terveyskeskuksen sekä Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueen johdon edustajia kokoontui keskustelemaan Ilmajoen sosiaali- ja terveyskeskuksen vuode-/akuuttiosaston toiminnasta ja tulevaisuudesta.
Tilaisuudessa kuultiin muun muassa hyvinvointialueen johtaja Tero Järvisen tilannekatsaus ja keskusteltiin osaston aktiivisesta toiminnasta ja hyvästä käyttöasteesta.
Sosiaali- ja terveyskeskuksen edustajat toivat ilmi osaston varsin hyvän rekrytointitilanteen. Täyttämättömiä työpaikkoja ei ole ja sijaisten saatavuus on hyvä. Lisäksi osastolla harjoittelussa olleet opiskelijat hakeutuvat myös töihin osastolle.
Keskustelua käytiin myös vuodeosaston hyvästä suunnittelusta ja siitä, miten henkilökunta on saanut tiiviisti osallistua suunnitteluun. Hoitoyksikkö on kompakti ja sen sijainti on keskeinen hyvien kulkuyhteyksien varrella.
Lopuksi tilaisuudessa tutustuttiin vuodeosaston toimintaan kiertämällä erilaiset hoitohuoneet läpi. Samalla selvitettiin mahdollisuuksia tehdä tarvittavia muutoksia tiloihin hoitoyksikön koon kasvattamiseksi tarvittavan suureksi.
Kunnan edustajat toivat tilaisuudessa eri tavoin ilmi, että vuodeosaston toiminta halutaan säilyttää Ilmajoella.
NYT VUODEOSASTO PYSYY IKUISESTI ILMAJOELLA?
Kunnan ja hyvinvointialueen edustajat keskustelivat
Anonyymi-ap
5
333
Vastaukset
- Anonyymi
Naurettavaa, ilmajoella ei sote-keskusta tarvita vaan kaikki Y-talolle.
Turhaa rahan haaskausta koko sote-keskus.- Anonyymi
Keskustalainen näkemyksesi on kelvoton.
- Anonyymi
Esa sanoi että Munakasta on lyhyempi Y-Talolle.
- Anonyymi
Ilmajoelta Jurvan rajalta liian pitkä Seinäjoelle kun on elämästä kysymys. Ihmiset jätetään heitteille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2663333Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell211843Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.271512- 821359
- 1371038
- 81994
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.63817Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86756Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61687Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51656