Kunnan ja hyvinvointialueen edustajat keskustelivat

Anonyymi-ap

Ilmajoen kunnan, Ilmajoen sosiaali- ja terveyskeskuksen sekä Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueen johdon edustajia kokoontui keskustelemaan Ilmajoen sosiaali- ja terveyskeskuksen vuode-/akuuttiosaston toiminnasta ja tulevaisuudesta.

Tilaisuudessa kuultiin muun muassa hyvinvointialueen johtaja Tero Järvisen tilannekatsaus ja keskusteltiin osaston aktiivisesta toiminnasta ja hyvästä käyttöasteesta.

Sosiaali- ja terveyskeskuksen edustajat toivat ilmi osaston varsin hyvän rekrytointitilanteen. Täyttämättömiä työpaikkoja ei ole ja sijaisten saatavuus on hyvä. Lisäksi osastolla harjoittelussa olleet opiskelijat hakeutuvat myös töihin osastolle.

Keskustelua käytiin myös vuodeosaston hyvästä suunnittelusta ja siitä, miten henkilökunta on saanut tiiviisti osallistua suunnitteluun. Hoitoyksikkö on kompakti ja sen sijainti on keskeinen hyvien kulkuyhteyksien varrella.

Lopuksi tilaisuudessa tutustuttiin vuodeosaston toimintaan kiertämällä erilaiset hoitohuoneet läpi. Samalla selvitettiin mahdollisuuksia tehdä tarvittavia muutoksia tiloihin hoitoyksikön koon kasvattamiseksi tarvittavan suureksi.

Kunnan edustajat toivat tilaisuudessa eri tavoin ilmi, että vuodeosaston toiminta halutaan säilyttää Ilmajoella.

NYT VUODEOSASTO PYSYY IKUISESTI ILMAJOELLA?

4

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Naurettavaa, ilmajoella ei sote-keskusta tarvita vaan kaikki Y-talolle.
      Turhaa rahan haaskausta koko sote-keskus.

      • Anonyymi

        Keskustalainen näkemyksesi on kelvoton.


    • Anonyymi

      Esa sanoi että Munakasta on lyhyempi Y-Talolle.

    • Anonyymi

      Ilmajoelta Jurvan rajalta liian pitkä Seinäjoelle kun on elämästä kysymys. Ihmiset jätetään heitteille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6168
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5637
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      57
      2663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2088
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1788
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1277
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1048
    Aihe