Itseruskettavan poistaminen!

Mausku

Viikonloppuna pitäis mennä siskon häihin ja asuna on titenkin HAME, joten jos tiedätte miten vältyn katastrofilta niin vastailkaa ihmeesä!

Laitoin illalla jalkoihini itseruskettavaa ja ne on ihan kamalan näköiset, joten jos on joitain vinkkejä millä saa lähteen niin on todella tervetulleita. Yritin jo kuorinta-aineella, mutta ei juurikaan auttanut. Pitääkö vaan odottaa, että "kuluu" pois??

10

10851

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siskomme

      mulla lähti saunassa itseruskettava pois. sinänsä veikeetä kun se oli onnistunut enkä tahtonut sitä pois niin lähti isoina ruskeina pisaroina. oli muistaakseni lorealin voidetta.

    • sanni00

      No juu, mulle kävi menneellä viikolla ihan samalla lailla. Kauheen näköiset ja häihin piti mennä. Kosmetologituttu käski kuoria ruokaöljy-suola -seoksella kaksi kertaa. Tein niin, mutta kyllä ne edelleen hurjat oli:)) No täytyypi vain miettiä, ettei mun ressun sääriä kukaan siellä niin tarkkaan katsonut.

      Kyllä se jonkin verran kuluu jo lauantaihin mennessä!

    • hieroa

      epäonnisesti ruskettuneita alueita sitruunalla. Siis niin että halkaiset sen sitruunan ja hinkkaat sillä hedelmälihalla ihoa. Ainakin joissakin tapauksissa sitruuna vaalentaa ja puhdistaa pinttynyttä likaa...

    • Pete

      Sulla ei ole Lauantaina jälkeäkään siitä rusketuksesta vaikka et tee mitään. Pesut millä tahansa saipualla tehostavat sen lähtemistä

    • Mausku

      Hirmuinen kiitos kaikille : ) Sauna auttoi jonkin verran ja tuo sitruuna todellakin (vaikka sitä epäilin suuresti!!!!) vaalensi loput niin, että jalat näyttävät suht normeilta, joten voin nyt hyvillä mielin mennä häihin siskoani nolaamatta : )

      Oikein lämmintä kesää kaikille : )

      • pois

        valkaisevalla hammastahnalla.


    • Rusketusraidat

      Voi jeesus, ostin eilen ekaa kertaa itseruskettavaa (L'orealin sublime bronze geeliä) ja nyt kun aamulla heräsin niin meinasi ihan itku tulla. Ihan _järkyttävän_ näköistä! Kaikkea muuta kuin tasainen väli, vaaleita laikkuja siellä täällä, näytän ihan joltain vitiligopotilaalta -__- Tein kaiken vielä mahdollisimman huolellisesti; kuorin ja hinkkasin ihon t'ysin puhtaaksi ennen aineen laittoa. Ei mahda enää siis tähän kuorinnat ja muut auttaa kun niin tehokkaasti poistin ennen ruskettamista sen kuolleen ihosolukon :/ luojan kiitos en sentään naamaan mennyt tätä laittamaan.

    • Brrrr

      L'orealin sublime bronze geeli on täyspaska. Itselläni koko naama meni laikuiksi. Tuote jota en koskaan suosittele kenellekään.

      • päve

        Ostin viime viikolla uutta Biothermin itseruskettavaa. Olin kaupassa kokeillut pari päivää aikaisemmin testeriä ja tummempi sävy näytti hyvältä käsivarressani. No, ostin kun oli viikonloppuna menoa ja ajattelin että olisi kiva saada jalkoihin ja käsivarsiin rusketusta purkista. Laitoin voiteen illalla huolellisesti ja mielestäni aika tasaisesti. Aamulla herätessäni jalat olivat aika kirjavat, käsivarsissa outoja läikkiä ja vatsaankin oli jostain syystä ilmestynyt kämmenen kokoinen ruskea läikkä... Mietin miten peittäisin vaatteilla pahimmat kohdat. No, nyt yritin pestä ja kuoria ihoni huolellisesti, mutta rusketus on ja pysyy. Toiseen jalkaani ilmestyi kuitenkin vaalea pitkulainen läikkä, ilmeisesti tehokkaasta pesusta, eli poispesemisen/kuorimisenkin tekee helposti epätasaisesti. Itsekin ajattelin että onneksi en laittanut sitä kasvoihin... ;) Nyt en varmaan uskalla enää kokeilla kuin kevyesti ruskettavaa Dovea tai apteekista tai kemikaaliosta saatavia kertakäyttörusketuspyyhkeitä. Helpottavaa lukea täältä että muillakin on samoja kokemuksia... :-)


    • Anonyymi

      mulla ei lähtenyt saunassa millään mutta mereen/myöskin järveen mentyäni huomasin että oli löhtenyt kulumaan pois ja suurinpiirtein kahden uintikerran jälkeen oli jo löhtenyt

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      48
      3130
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      27
      2894
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      121
      2326
    4. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1432
    5. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1336
    6. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      11
      1316
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1083
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      989
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      922
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      802
    Aihe