Kun katsoo Trafin rekisteröinti tilastoja niin on selvää että tilanne Suomessa on se että rekisteriin ei enää juurikaan tule lisää polttiksia. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä että polttiksien lähtölaskenta on alkanut. Ne polttikset ajetaan loppuun mitä liikenteessä nyt on. Sitten viimeinen sammuttaa valot.
Polttiksilla on menossa loppuunajo-vaihe
10
121
Vastaukset
- Anonyymi
Silti valtaosassa uusia autoja löytyy polttomoottori. Ladattavissa hybrideissäkin on polttomoottori ja sitä myös käytetään.
"Käytännössä tämä tarkoittaa sitä että polttiksien lähtölaskenta on alkanut. Ne polttikset ajetaan loppuun mitä liikenteessä nyt on. Sitten viimeinen sammuttaa valot."
Eli tarkoittaa yli 30 vuotta. Myös 2050-luvulla Suomessa osa ajaa polttomoottoriautoilla.- Anonyymi
Ja vaikka kuvittelisi ladattavat hybridit sähköautoiksi (mitä ne eivät ole) niin silti puolet ensirekisteröidyistä autoista on edelleen polttiksia.
- Anonyymi
Autotehdas taas tuottaa polttiksia 90% saksasta.. joten....?
- Anonyymi
"Eli tarkoittaa yli 30 vuotta. "
Näin se menee. Lisää polttiksia ei liikenteeseen tule ja liikenteessä on tästä lähtien vain yhä vanhempia ja vanhempia polttiksia.
Ja joka vuosi vähemmän ja vähemmän.- Anonyymi
Puolet ensirekisteröidyistä autoista on edelleen polttiksia. Ja vain kolmasosa uusista autoista on täyssähköjä. Joten enemmistössä uusia autoja löytyy polttomoottori. Eli polttiksia tulee edelleen liikenteeseen. Ja tämä oli siis henkilöautoissa. Uusista pakettiautoista ylivoimainen valtaosa on polttiksia ja vain muutama uusi kuorma-auto kulkee sähköllä. Lähes kaikki uudet kuorma-autot on edelleen polttiksia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puolet ensirekisteröidyistä autoista on edelleen polttiksia. Ja vain kolmasosa uusista autoista on täyssähköjä. Joten enemmistössä uusia autoja löytyy polttomoottori. Eli polttiksia tulee edelleen liikenteeseen. Ja tämä oli siis henkilöautoissa. Uusista pakettiautoista ylivoimainen valtaosa on polttiksia ja vain muutama uusi kuorma-auto kulkee sähköllä. Lähes kaikki uudet kuorma-autot on edelleen polttiksia.
Tässä kannattaa pitäytyä Trafin määrittämässä lajittelua käyttövoimista. Se on kaikkein selvintä niin.
https://tieto.traficom.fi/fi/tilastot/ensirekisteroityjen-ajoneuvojen-kayttovoimatilastot - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä kannattaa pitäytyä Trafin määrittämässä lajittelua käyttövoimista. Se on kaikkein selvintä niin.
https://tieto.traficom.fi/fi/tilastot/ensirekisteroityjen-ajoneuvojen-kayttovoimatilastotTuohan kertoo täsmälleen saman mitä kirjoitin. Lisäksi vain 30% uusista autoista oli viime vuonna täyssähköjä eli valtaosassa uusia autoja oli polttomoottori.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuohan kertoo täsmälleen saman mitä kirjoitin. Lisäksi vain 30% uusista autoista oli viime vuonna täyssähköjä eli valtaosassa uusia autoja oli polttomoottori.
Se on kyllä hyvä, että puskee suurimpaan osaan koneen.
"Ne polttikset ajetaan loppuun mitä liikenteessä nyt on."
Oi, siellä on joukossa helmiä, esimerkiksi 1970-luvun alusta
Volvo 164, Jaguar XJ6 series 1, Citroën SM, Citroën DS, Saab 96... :P
"Eli tarkoittaa yli 30 vuotta."
Noillahan alkaa olla jo 55 vuotta plakkarissa. Moni museoauto on vanhempi. Ja niitä halutaan pitää liikenteessä, koska niitä arvostetaan.
- Anonyymi
Vuonna 2030 mynnissä on uusina autoina vain sähköautoja.
- Anonyymi
Kuulostaa joltain Ursulan suunnitelmalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun302846Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081837Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171820- 171424
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si731350Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431258- 241255
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?771169- 311028
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa971007