Onko hallituksen talouspolitiikalla enää minkäänlaista uskottavuutta?
Puolueiden mukaan on ”kestämätöntä ja täysin vastuutonta”, että veronalennukset tehdään velaksi. Puolueet katsovat, että toimenpiteet suosivat ”hallituksen ja lähinnä kokoomuksen omia eturyhmiä”.
Välikysymys hallitukselle: Kestämätöntä ja täysin vastuutonta talouspolitiikkaa
11
64
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
– Toukokuussa 2023 Suomessa mitattiin mittaushistorian ennätyksellinen työllisten määrä. Sen jälkeen on nähty Euroopan ennätyksellinen työllisyyden heikkeneminen tällä vaalikaudella, Lindtman sanoi.
- AnonyymiUUSI
Lindtman myös korosti, ettei yksikään aiempi hallitus viime vuosikymmenien ajalta ole ottanut yhtä paljon velkaa, kuin nykyinen.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Lindtman myös korosti, ettei yksikään aiempi hallitus viime vuosikymmenien ajalta ole ottanut yhtä paljon velkaa, kuin nykyinen.
Liike Nytin Harry Harkimo totesi, että yritysten kasvu on ainut asia, joka tuo Suomelle talouskasvua.
– Kaikki junaradan investoinnit, joita on miljardeja, ne olisi pitänyt sijoittaa yrityksiin ja yritysten kasvuun. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Lindtman myös korosti, ettei yksikään aiempi hallitus viime vuosikymmenien ajalta ole ottanut yhtä paljon velkaa, kuin nykyinen.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen mukaan hallitus ei tule pääsemään asettamiinsa velka-, työllisyys- tai kasvutavoitteisiin.
– (Puoliväliriihen) päätöksistä käy selväksi, ettei hallitus Suomen talouden korjaamiseen enää tosissaan edes näytä pyrkivän. - AnonyymiUUSI
Ois kiva nähä tuo Antin taulukko... netistä en moista löytänyt, sen sijaan löysin:
https://taloushallintoliitto.fi/konkurssien-maara-jatkaa-kasvuaan-nain-asiakkaasta-kannattaa-pitaa-huolta/
Lisäksi Lindmannin taulukoista puuttuu ne noin 215000, jotka saapuivat maahamme 2019-2024:
Wikipedia määrittelee piilotyöttömyyden seuraavasti:
Piilotyöttömyydellä tarkoitetaan sellaista työttömyyttä, joka ei näy tilastoissa. Tilastokeskuksen määritelmän mukaan piilotyötön on kahden viikon kuluessa työhön käytettävissä oleva ansiotyötä haluava henkilö, joka ei kuitenkaan ole hakenut työtä viimeisten neljän viikon aikana.
Piilotyöttömiä ovat esimerkiksi ihmiset, jotka ovat jääneet kotiin hoitamaan lapsiaan tai alkaneet opiskella uutta alaa, koska heidän oman alansa työllisyystilanne on niin huono. Piilotyöttömiä ovat myös sellaiset työttömät työnhakijat, jotka osallistuvat työvoimaviranomaisen osoittamaan palkattomaan työhön. Myös työttömyyseläkkeellä olevat ovat piilotyöttömiä. Moni on piilotyöttömänä lannistuttuaan byrokratian rattaissa, kun esimerkiksi oman alan töitä ei vain löydy. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Lindtman myös korosti, ettei yksikään aiempi hallitus viime vuosikymmenien ajalta ole ottanut yhtä paljon velkaa, kuin nykyinen.
YHDELLÄKÄÄN AIKAISEMMALLA HALLITUKSELLE EI OLEKAAN OLLUT SS KAUHUKABINETIN KALTAISTA DEMARIKOPLAA, JOKA paskoi maamme talouden TOTAALISESTI!!!!
Pelkästään heidän 2019-2023 maahantuoman, noin 215000 uuden äänestäjänsä elättäminen, maksaa suomalaisille duunareille varovasti arvioiden noin 5Miljardia vuodessa. Lisäksi pitää muistaa Sannukan 50Miljardin lainanhoitokulut noin 1Miljardi, sekä susi-sotekulut noin 5Miljardia ja lisää on tulossa....
Ilmeisesti pieni osa noista 215000 on siirtynyt työmarkkinoille, kun työttömyys on nousussa? - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen mukaan hallitus ei tule pääsemään asettamiinsa velka-, työllisyys- tai kasvutavoitteisiin.
– (Puoliväliriihen) päätöksistä käy selväksi, ettei hallitus Suomen talouden korjaamiseen enää tosissaan edes näytä pyrkivän."Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen mukaan hallitus ei tule pääsemään asettamiinsa velka-, työllisyys- tai kasvutavoitteisiin."
Kertokaa AntilleK, että EI OLLA EDES PUOLESSA VÄLISSÄ VIELÄ!!!! ja että suunta on nyt oikea eli täysin päinvastainen kuin hänen hallituskaudellaan 2019-2023
- AnonyymiUUSI
Aika kaksinaamaista oppositiolta tehdä välikysymys velkaantumista, koska ovat itse vastustaneet liki kaikki hallituksen säästöjä.
- AnonyymiUUSI
Nythän hei "puhutaan" äärivihervasudemuKommareista!! MITÄ MUUTA HEILTÄ VOISIKAAN ODOTTAA!!?? kuin vastuunsiirtoa muille (lue: OrpoPurran hallitukselle).
- AnonyymiUUSI
"Välikysymys hallitukselle: Kestämätöntä ja täysin vastuutonta talouspolitiikkaa"
Onhan kait tuo tarkoitettu 2019-2023 Demarihallitukselle!?
50 miljardia tul velekoo
25% läx ostovoimasta
4% nous korot
ennätysmäärä konkursseja ja irtisanomisia 2020 alkaen
Nyt maksellaan korkoja ja susi-sote kuluja yli 10Miljardia ELI DEMAREIDEN SÖSSIMISIÄ!!! - AnonyymiUUSI
Ropolla on vastaus.
ON PAKKO.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e2636366Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne573004Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä662804- 1562272
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161789Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1651465- 821444
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o261372Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https351321Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.1091027