Venäläispoliitikot raivostuivat Suomen päätöksestä toimittaa Ukrainaan sotatarvikkeita Venäjältä jäädytetyillä varoilla.
Suomen päätöstä ovat toistaiseksi kommentoineet valtioduuman kansanedustaja Svetlana Žurova ja senaattori Vladimir Džabarov, joka toimii Venäjän liittoneuvoston eli parlamentin ylähuoneen kansainvälisten asioiden varapuheenjohtajana.
Džabarov väittää, että ”Suomen nykyjohto on menettänyt järkensä”.
– Tämä on maa, joka ensin saavutti itsenäisyyden Leninin ansiosta ja sitten palautti sen hävittyään toisessa maailmansodassa. Sitten se elpyi ja vahvistui halvan venäläisenergian ja puutavaran ansiosta, Džabarov sanoi RT:lle."
Leninin tunnustushan oli vain väliaikainen. Halusi aseellisesti kaataa saman porvarillisen Suomen hallituksen jolle oli 31.12.1917 tunnustuksensa antanut. Suomen nimeksi olisi Leninin vaatimuksesta tullut Suomen sosialistinen työväentasavalta jos punaiset olisivat sodan vuonna 1918 voittaneet.
Dzabarov sivuuttaa myös talvisodan jolloin NL pyrki Suomen valtaamaan mutta Suomi onnistui sen torjumaan.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/7dd78b83-0c73-4515-b507-858b7f194c19?_gl=1*7p5n5z*_ga*NDE3MTUzMjg0LjE3NDU2OTg1NDM.*_ga_3L539PMN3X*czE3NDc4MTAyNzMkbzMkZzEkdDE3NDc4MTAzMDEkajAkbDAkaDA.
Venäjän propaganda sivuuttaa itselle epäedulliset faktat
10
233
Vastaukset
- Anonyymi
Historian saa näyttämään mieleiseltään poimimalla sieltä vain sopivia asioita.
- Anonyymi
Suomen sosialistisessa työväentasavallassa 1918 sodan jälkeen tai O W. Kuusisen kommunistihallituksen johtamassa Suomessa talvisodan jälkeen elintaso olisi ollut yhtä matala kuin Neuvostoliitossa.
Suomen hyvinvointi perustuu näiden Leninin ja Stalinin tavoitteiden onnistuneeseen torjuntaan.- Anonyymi
Venäjän propagandistit tämän kyllä tietää . Juuri siksi he siitä ei puhu mitään.
Suomen sosialistisessa työväentasavallassa tai Terijoen hallituksen Suomessa elintaso olisi ollut yhtä alhainen kuin NL:ssa tai alempikin.
- Anonyymi
Venäjä kuten NLaikoinaan on suuri maa - ja siksi valhepropagandakin on suurta
- Anonyymi
Lenin veti tukensa pois Suomen punaisilta, kun Saksa , joka bolsevikkeja rahoitti, teki rauhan ja ensimmäinen maailmansota loppui. Pari viikkoa sen jälkeen saksalaiset nousivat maihin Hangossa ja pitivät voitonparaatin Helsingissä joskus huhtikuusssa 1918.
Terijoen hallitukseen onnistuttiin löytämään muutama Stalinin vainoista selvinnyt Karjalaan muuttanut kommunisti. Tais hallituksen aika jäädä kuukauden mittaiseksi.
Stalin kävi neuvotteluita Suomen laillisen hallituksen kanssa talvisodan loppuun!- Anonyymi
Höpöhöpö.
https://histdoc.net/historia/1917-18/kv31.html
https://fi.wikisource.org/wiki/Terijoen_hallituksen_julistus
Lenin oli 1918 tosissaan ja Stalin 1939 . Lenin teki valtiosopimuksen Suomen sosialistisen työväentasavallan kanssa ja Stalin teki avunantosopimuksen Terijoen hallituksen kanssa.
Venäjän propagandistit nämä sopimukset täysin unohtaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpöhöpö.
https://histdoc.net/historia/1917-18/kv31.html
https://fi.wikisource.org/wiki/Terijoen_hallituksen_julistus
Lenin oli 1918 tosissaan ja Stalin 1939 . Lenin teki valtiosopimuksen Suomen sosialistisen työväentasavallan kanssa ja Stalin teki avunantosopimuksen Terijoen hallituksen kanssa.
Venäjän propagandistit nämä sopimukset täysin unohtaa.Ei Suomen hyvinvoinnista voisi puhua mitään jos Lenin olisi 1918 onnistunut tai Stalin 1939.
Suomen sosialistinen työväentasavalta toteutunut 1918 tai Kuusisen hallitus päässyt Helsinkiin 1939-1940.
- Anonyymi
Venäjä on siitä hieno valtio, että sen historiassa ei ole mitään anteeksiannettavaa tai edes keskusteltavaa. Kansanmurhat, väestönjen pakkosiirrot, parin sadan miljoonan työleirit, joilla kaikki suurimmat teollisuuskompleksit ja rautatiet, kanavat ja maantiet rakennettiin! Ja sitten lahjoitettiin Putinin kavereille!
Venäjä taistelee vain rauhan puolesta. Putinin aikana Tsetseniasssa kahdesti ja pelasti sen sharia-lakia noudattavaksi muslimitasavallaksi, Georgiassa, Ukrainassa , ensin miehittämällä osan, tukemalla asevoimin separatisteja ja sitten hyökäämällä koko asearsenaalillaan! - Anonyymi
----Venäjän propaganda sivuuttaa itselle epäedulliset faktat-----
Eikös jokainen maa teekin tuolla tavoin, Suomikin? Kerro ja nimeä jos tiedät poikkeuksen. - Anonyymi
Suomen olisi pitänyt pysyä etäämmällä tästä sodasta vai painostiko EU taas tässäkin asiassa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M657272Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1263991Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463886Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn543198Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1333173HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen482589Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e602398Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362222KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2482084Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu101921