Venäjän propaganda sivuuttaa itselle epäedulliset faktat

Anonyymi-ap

Venäläispoliitikot raivostuivat Suomen päätöksestä toimittaa Ukrainaan sotatarvikkeita Venäjältä jäädytetyillä varoilla.

Suomen päätöstä ovat toistaiseksi kommentoineet valtioduuman kansanedustaja Svetlana Žurova ja senaattori Vladimir Džabarov, joka toimii Venäjän liittoneuvoston eli parlamentin ylähuoneen kansainvälisten asioiden varapuheenjohtajana.

Džabarov väittää, että ”Suomen nykyjohto on menettänyt järkensä”.

– Tämä on maa, joka ensin saavutti itsenäisyyden Leninin ansiosta ja sitten palautti sen hävittyään toisessa maailmansodassa. Sitten se elpyi ja vahvistui halvan venäläisenergian ja puutavaran ansiosta, Džabarov sanoi RT:lle."

Leninin tunnustushan oli vain väliaikainen. Halusi aseellisesti kaataa saman porvarillisen Suomen hallituksen jolle oli 31.12.1917 tunnustuksensa antanut. Suomen nimeksi olisi Leninin vaatimuksesta tullut Suomen sosialistinen työväentasavalta jos punaiset olisivat sodan vuonna 1918 voittaneet.

Dzabarov sivuuttaa myös talvisodan jolloin NL pyrki Suomen valtaamaan mutta Suomi onnistui sen torjumaan.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/7dd78b83-0c73-4515-b507-858b7f194c19?_gl=1*7p5n5z*_ga*NDE3MTUzMjg0LjE3NDU2OTg1NDM.*_ga_3L539PMN3X*czE3NDc4MTAyNzMkbzMkZzEkdDE3NDc4MTAzMDEkajAkbDAkaDA.

10

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Historian saa näyttämään mieleiseltään poimimalla sieltä vain sopivia asioita.

    • Anonyymi

      Suomen sosialistisessa työväentasavallassa 1918 sodan jälkeen tai O W. Kuusisen kommunistihallituksen johtamassa Suomessa talvisodan jälkeen elintaso olisi ollut yhtä matala kuin Neuvostoliitossa.

      Suomen hyvinvointi perustuu näiden Leninin ja Stalinin tavoitteiden onnistuneeseen torjuntaan.

      • Anonyymi

        Venäjän propagandistit tämän kyllä tietää . Juuri siksi he siitä ei puhu mitään.

        Suomen sosialistisessa työväentasavallassa tai Terijoen hallituksen Suomessa elintaso olisi ollut yhtä alhainen kuin NL:ssa tai alempikin.


    • Anonyymi

      Venäjä kuten NLaikoinaan on suuri maa - ja siksi valhepropagandakin on suurta

    • Anonyymi

      Lenin veti tukensa pois Suomen punaisilta, kun Saksa , joka bolsevikkeja rahoitti, teki rauhan ja ensimmäinen maailmansota loppui. Pari viikkoa sen jälkeen saksalaiset nousivat maihin Hangossa ja pitivät voitonparaatin Helsingissä joskus huhtikuusssa 1918.

      Terijoen hallitukseen onnistuttiin löytämään muutama Stalinin vainoista selvinnyt Karjalaan muuttanut kommunisti. Tais hallituksen aika jäädä kuukauden mittaiseksi.
      Stalin kävi neuvotteluita Suomen laillisen hallituksen kanssa talvisodan loppuun!

    • Anonyymi

      Venäjä on siitä hieno valtio, että sen historiassa ei ole mitään anteeksiannettavaa tai edes keskusteltavaa. Kansanmurhat, väestönjen pakkosiirrot, parin sadan miljoonan työleirit, joilla kaikki suurimmat teollisuuskompleksit ja rautatiet, kanavat ja maantiet rakennettiin! Ja sitten lahjoitettiin Putinin kavereille!
      Venäjä taistelee vain rauhan puolesta. Putinin aikana Tsetseniasssa kahdesti ja pelasti sen sharia-lakia noudattavaksi muslimitasavallaksi, Georgiassa, Ukrainassa , ensin miehittämällä osan, tukemalla asevoimin separatisteja ja sitten hyökäämällä koko asearsenaalillaan!

    • Anonyymi

      ----Venäjän propaganda sivuuttaa itselle epäedulliset faktat-----

      Eikös jokainen maa teekin tuolla tavoin, Suomikin? Kerro ja nimeä jos tiedät poikkeuksen.

    • Anonyymi

      Suomen olisi pitänyt pysyä etäämmällä tästä sodasta vai painostiko EU taas tässäkin asiassa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3372
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      45
      3184
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2688
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      86
      1487
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe