Mum miälestäni on ihan hullua, että mitä enemmän työvuosia työntekijälle kertyy, sitä enemmän henkilölle maksetaan palkkaa. Asian pitäisi olla täysin päinvastoin. Mitä vanhempi ihminen on, sitä vaikeampi vanhuksen on pysyä nuorempien tahdissa ja sitä tuottamattomampia he ovat.
Siksi pitäisikin olla palkan ikävähennykset, eikä korotukset kokemuksen mukaan. Eläkeiän kynnyksellä palkka ei saisi olla enää kuin puolet vasta työuransa alussa olevan palkasta.
Ennen eläkeen alkua työntekijä on kaikista epämotivoitunein työhön. Ainoa tapa säilyttää vanha palkkatasonsa, olisi tehdä enemmän työtä. Tämä olisi samalla siis myös kannustin olla ahkerampi.
Asiantuntijatehtävät voitaisiin kuitenkin laskea erikseen, eikä tämä koskisi heitä. Ainoastaan duunareita!
Suomi tarvitsee uraauurtavan palkkareformin
10
189
Vastaukset
- Anonyymi
sinkuille pitäisi maksaa enemmän palkkaa kuin naimisissa oleville kun joutuvat pyörittämään talouttaa aivan yksin
- Anonyymi
Toisaalta sinkuilla on enemmän vapaa-aikaa ja vapaa-aikaa pitää puolestaan verottaa ankarasti. Siksi alv pitäisi nostaa 50 prosenttiin, jotta ihmiset eivät käyttäisi aikaa kuluttamiseen ja vapaa-ajan hömpötyksiin vaan tekisivät ahkerasti töitä aamusta iltaan ansaitakseen elantonsa!
No ei tarvi. Toi talous hoituu hyvin kenttäkeittimellä. Nyt kun sinkkuja on niin paljon, niin ei oo enää järkee ees tehdä asuntoihin keittiöitä.
Vähän erikoinen juttu että sinkkujen ylikulutus on silleen vaivihkaa hyväksytty.
- Anonyymi
Samaa mieltä.
Palkkaa pitää maksaa työn vaativuuden mukaan.
Jos työntekijä kokee, että homma on hänelle vaativa, on työntekijälle maksettava enemmän palkkaa kuin muille, samasta työstä.
Ja toisin päin.
Ne jotka suoriutuvat työstä helposti, niiden palkkaa alennetaan.- Anonyymi
Yees...lapiomiehelle kovempi palkka kuin kaivinkoneen kuljettajalle. Onhan se lapiointi raskaampaa ja vaatii fyysistä kuntoa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yees...lapiomiehelle kovempi palkka kuin kaivinkoneen kuljettajalle. Onhan se lapiointi raskaampaa ja vaatii fyysistä kuntoa
Mitä palkkaa se kuski edes tarvitsee? Konehan sen työn tekee ja se saa palkakseen polttoainetta, uusia osia ja huollon.
- Anonyymi
Ennen aikaan tehtiin urakalla työt. Liksat oli sen mukaiset. Ja KTAt. Eli nuoret sai rakennettua omakotitalonsa.
Ikälisät ovat kokemuksesta.
Terveisin
Mies 65
Vanhempi Duunari - Anonyymi
Mun miälestä on taasen aivan hullua jotta joku pojanjulli joka ei osaa yhtään mitään muuta kuin soittaa suutansa toistaen EK-mafian haittamölinöitä olisi muka tarpeellinen yksilö suomalaisessa yhteiskunnassa.
Se on nyt vain niin jotta mestari opettaa kisälliä eikä suinkaan päinvastoin. Mistä finninaamaiset persujolliaiset olisivat muka mihinkään ammattiin pätevöityneet kun eivät ole töissäkään olleet kuten on heitä pätevämpi mestarigona sekä Yliasentaja.
Ammattikoulutus on ajettu alas siksi kun nykyteinit eivät halua oppia mitään ja heräävätkin vasta aamukymmeneltä. 1970-luvulla Vallilan ammattikoulun työpäivä alkoi kello 7:05 jatkuen kello 15:50 ja auta armias jos et ilmaantunut oppitunneille vaan aloitit persumaisen mossotuksen jotta älä nyt maikka viitti räksyttää mulle taikka muuten mä puukotan sut. Persut ovat pilanneet Suomen eikä suinkaan sosiaalitantat. - Anonyymi
Olen ihmetellyt tuota ikälisähommaa . Vanhemmiten työtahti hupenee ja kaikkea on jo. 51 vuotiaasta alkaen ikälälisät vähennetään joka 3 vuosi ja eläkeelle menään sitten perus palkalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2444348Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1222802Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412562Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?861546Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1171488- 491209
- 851154
- 45996
- 59993
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En179984