Näin YLE vääristelee Trumpiin liittyvää uutisjuttua

Ja tämä on vain yksi esimerkki:
"Trump järjesti Etelä Afrikan presidentti Ramaphosalle ansan. Tämä on totta, kuten media kertoo.
Media ei kuitenkaan kerro kuinka Etelä-Afrikassa marxistisen EFF puolueen johtaja lietsoo väkijoukkoja väkivaltaan valkoisia farmareita kohtaan."

https://www.youtube.com/watch?v=8QB2_Hs_qF0&t=1s

Johtuneeko tämä YLEN asenne suhteessa Trumpiin loputtomasta katkeruudesta kun Trumpista tuli USA:n presidentti?
7118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Höh, jokaisesta maasta löytyy aina joku joukko hörhöjä, jotka lietsovat väkivaltaa jotakin ihmisryhmää vastaan, se ei kuitenkaan ole sama kuin että maan hallitus tukisi kansanmurhaa...

Äänestä

Aloittaja ei tiedä mitään Etelä-Afrikasta. 🥱 Trump valehteli valkoisiin kohdistuvasta vainosta ja esitti sen tueksi valheellisia videoita. Reutersin toimittaja tunnisti videot omikseen ja kertoi kuvanneensa ne aseellisen konfliktin aikana toisesta maasta.

Apartheidin aikana Etelä-Afrikan valkoinen väestö syyllistyi käsittämättömiin julmuuksiin alkuperäistä mustaa väestöä kohtaan. Ihmisiä kidutettiin ja jopa keitettiin kuoliaaksi, kun valkoiset poliisit katsoivat vierestä. Tältä näyttää valtiokoneiston vaino, johon kansainvälinen suojelu (=turvapaikka) perustuu.

Etelä-Afrikka hoiti apartheidin romahtamiseen liittyvän siirtymävaiheen esimerkillisesti. Maassa järjestettiin sovitteluprosessi, jossa uhrit kertoivat mitä ovat saaneet kärsiä. Sen jälkeen annettiin anteeksi ja jatkettiin yhdessä eteenpäin. E-Afrikassa on rikollisuutta - kuten kaikkialla - mutta siellä ei vainota ketään ihonvärin perusteella.

Maassa on epäilemättä valkoisia rasisteja, jotka eivät ole päässeet yli asemansa menetyksestä. He käyttävät hyväksi Trumpin totaalista tietämättömyyttä. Jäljet johtavat tässäkin sylttytehtaalle. Yleisessä tiedossa on, että Elon Musk kasvoi E-Afrikassa rotuerottelun aikana, koska hänen vanhempansa pitivät järjestelmästä.

Äänestä

No kylläpäs avaajaa nyt täään persuttaa. Miksi et muuta jenkkeihin??

Äänestä

Huvittaa tämä kaikenlaisten videoiden jako täällä. "Kun siitä on video, se on totta" Minäkin olen nähnyt videon jossa avaruusolennolle tehdään ruumiinavaus 😆 Sen täytyy siis olla totta.

Äänestä

Trumpin ihailu = mielenhäiriö. MOT.

Äänestä

Trump taisi joutua "kavereidensa" älyttämäksi. ...näytä näitä kuvia, näytä näitä kuvia..
klassinen pikkulasten älyttämistemppu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ja tämä on vain yksi esimerkki:
"Trump järjesti Etelä Afrikan presidentti Ramaphosalle ansan. Tämä on totta, kuten media kertoo.
Media ei kuitenkaan kerro kuinka Etelä-Afrikassa marxistisen EFF puolueen johtaja lietsoo väkijoukkoja väkivaltaan valkoisia farmareita kohtaan."

https://www.youtube.com/watch?v=8QB2_Hs_qF0&t=1s

Johtuneeko tämä YLEN asenne suhteessa Trumpiin loputtomasta katkeruudesta kun Trumpista tuli USA:n presidentti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu