SAK:lta ei voi ottaa pois valtaa, koska sitä ei ole sille koskaan annettukaan.

Anonyymi-ap

Suomi on kansanvalta, jota edustaa vaaleilla valittu Eduskunta. Kunnissa ja alueilla on vaaleilla valitut edustuslaitokset. Vaalit ovat yleiset ja yhtäläiset, jokaisella äänioikeutetulla on yksi ääni.

Ammattiliitoilla ei ole valtaa, joten sitä ei voi ottaa niiltä pois, kun sitä ei ole niille koskaan annettukaan. Onko ammattiliitoilla arvovaltaa? Jos on, niin se on heikkenemässä. Se on heikkenemässä liittojen omien valintojen takia.

SAK on romuttanut neuvottelukulttuurin, Kuka kunnioittaa osapuolta, joka ei piittaa säännöistä, vaan kiristää, uhkailee ja vahingoittaa?

Joku voi luulla, että SAK:lla on valtaa, kun se järjestää lakkoja. Lakkojen järjestäminen on ennemmin demokratian nakertamista kuin sen käyttöä. Lakko on sama kuin antautuminen. Ei ehdoitta, mutta antautuminen. Lakkoon ryhtymällä ammattiliitto tunnustaa, ettei se osaa tai kykene neuvottelemaan, ei kykene sopimaan, vaan ryhtyy henkiseen väkivaltaan, kiristämiseen ja vahingoittamiseen. Miksi työntekijä vahingoittaisi omaa palkanmaksajaansa? Paikallisen sopimisen yrityksissä palkkakehitys on ollut parempaa kuin muissa. Sekin osoittaa sopimisen hyvyyden.

Suomessa on liittymisen vapaus. Saa kuulua ammattiliittoon ja saa olla kuulumatta. Lakiteksti jatkuu todeten, että vaikka kuuluisi ammattiliittoon, niin liiton toimenpiteeseen ei ole pakko osallistua. On vapaus. Ei ole pakko osallistua lakkoon.

Lakkoon pakottamista esiintyy. Lakon aikana töihin menijöitä haukutaan, maalitetaan ja eristetään, mikä on rasismia. Ammattiliitoilla on taipumus tällaiseen yhteiskuntaterroriin. Valtaa se ei ole. Se on yhteiskuntaterroria.

Kysymys herää, miksi ammattiliitot eivät ole joutuneet vahingonkorvausvastuuseen aiheuttamistaan miljoonavahingoista yrityksille? Kuukauden satamalakko, mistä ei ollut ammattiliitoille mitään hyötyä, aiheutti valtavat vahingot monille yrityksille. Lisäksi lomautukset ja irtisanomiset vaivaavat ihmisiä. Miksi Teollisuusliitto ja AKT eivät joudu pulittamaan vahingonkorvauksia? Miksi lakkokenraalit eivät joudu tilille täysin vastuuttomista päätöksistään? Valtaa? Ei valtaa, vaan yhteiskuntaterroria.

SAK:lta ei voi ottaa pois valtaa, koska sitä ei ole sille koskaan annettukaan.

6

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siitä huolimatta hyvin saadaan tarvitessa vaikka koko Suomi seis.

    • Anonyymi

      Niin on saatu ja saadaan vastedeskin !!!

    • Anonyymi

      Porvari taitaa nukkua huonosti kun meitä lakkolaisia pelkää. Hyvä niin.

    • Anonyymi

      Demokratia ei ole diktatuuria. Ammattiliittojen toiminta perustuu vapaaseen sopimisoikeuteen ja on eduskunnan vallan ulkopuolella. Hallituksen laittomat toiminnat on pysäytettävä ja Suomeen perustettava perutuslaki tuomioistuin, joka valvoo sitä että jatkossa päätöksenteko pysyy perutuslain rajaamissa puitteissa, joissa eduskunta kokonaisuudessaan toimii.

    • Anonyymi

      Suomi on kansanvalta, jota edustaa vaaleilla valittu Eduskunta. Kunnissa ja alueilla on vaaleilla valitut edustuslaitokset. Vaalit ovat yleiset ja yhtäläiset, jokaisella äänioikeutetulla on yksi ääni.

      Ammattiliitoilla ei ole valtaa, joten sitä ei voi ottaa niiltä pois, kun sitä ei ole niille koskaan annettukaan. Onko ammattiliitoilla arvovaltaa? Jos on, niin se on heikkenemässä. Se on heikkenemässä liittojen omien valintojen takia.

      Lakoilla uhkailu ja kiristys ei ole neuvottelua, vaan tunarointia, töllön töitä.

      • Anonyymi

        Työtaitelu oikeus on kansainvälisesti perus oikeuksiin kuuluva oikeus. Tuosta on säädetty mm Eu peruskirassa:

        https://fra.europa.eu/fi/eu-charter/article/28-neuvotteluoikeus-ja-oikeus-tyotaistelutoimiin

        Sen sijaan valtion hallinnon valta ei ylety yleiseen sopimiseen johon hallituksemme on laittomasti puuttunut. koska perutuslakivaliokunta ei ole lainsäädännössä puuttunut laittomaan lain valmisteluun ja säätämiseen palkansaajien aseman alas ajoon hyväksi käyttäen lainsäädäntöä on nykyisellään sekä tarve saattaa Suomeen aikaiseksi ulkoinen poliittisesti lainsäädäntöä valvova elin: Perustuslaki tuomio istuin.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3926
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      91
      2320
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1982
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1773
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1521
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1516
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1172
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1118
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      109
      1074
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1032
    Aihe