Kyynärsauvojen varassa yksin kotona

Anonyymi-ap

Hei!

Onko jollakulla muulla ollut vastaavaa tilannetta? Tein pitkän ja raskaan muuton asunnosta toiseen ja sen seurauksena (ilmeisesti) tuli vaikea rasitusvamma ja kävely vaikeutui ja nyt lopulta pääsen liikkumaan vain kyynärsauvojen kanssa. Asun yksin talossa, josta 12 kiviporrasta pihalle. En pääse käytännössä minnekään muuta kuin kutsumalla taksikuskin avuksi.
Lääkärissä olen käynyt kolme kertaa ja sama määrä soittoaikoja. Ainoat lääkkeet ovat Voltaren Rapid 50 ml ja Norflex 100 mg. Lääkäri sanoo, että välilevyn pullistumasta ei ole kyse (tekemiensä tutkimusten mukaan). Röntgen kuvia ei ole otettu.
Tilanne alkoi pikkuhiljaa jo lähes kuukausi sitten ja paheni tähän pisteeseen noin viikko sitten.
Kenelläkään kokemusta miten pitkään tämä voi jatkua? Alan tulla hulluksi!

1

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jatkoa edelliseen: olen asioinut siis yksityisellä terveysasemalla, koska olen vielä työsuhteessa. Jäi mainitsematta tämä ihmettelyni edellisessä viestissä: onko normaalia, että lääkäri ei kysy sanallakaan miten pärjään kotona, vaikka liikuin lääkäriaseman rullatuolilla vierailun ajan. Sauvoja ei saanut mukaan kuin maksamalla niiden hinnan. Ymmärsin onneksi pyytää paikallisesta terveyskeskuksesta. Eikö lääkärillä ole velvollisuus selvitää missä oloissa lähes liikuntakyvytön ihminen joutuu pärjäämään kotona?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      88
      4397
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      20
      2817
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2684
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1886
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1736
    6. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      152
      1530
    7. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      125
      1511
    8. Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?

      Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin
      Sinkut
      111
      1471
    9. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      282
      1409
    10. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      94
      1360
    Aihe