Kun on ikänsä roikkunut huonoissa työpaikoissa, niin työttömyys ei juurikaan ahdista

Anonyymi-ap

Alkuun mainittakoon, että en tarkoita tällä sitä, että työttömyys olisi joku tavoittelemisen arvoinen juttu ja Shangri-la. Mutta kyllä se huonon työpaikan voittaa, jossa saa osakseen epätasa-arvoa, huonoa kohtelua ja ala-arvoista palkkaa. Hyvä työpaikka antaa elämälle paljon, huono työpaikka tuhoaa sen.

Jollain tasolla olen onnellinen ja ehkä ensimmäistä kertaa elämässäni olen pysähtynyt ajattelemaan oikeasti asioita. Oravanpyörässä stressaantuneena ja väsyneenä ei edes ajattelu tahdo onnistu. Jos minulle tarjottaisiin sitä nykyistä eläkekertymääni ja mahdollisuutta eläkkeeseen jo nyt, niin melko varmasti tarttuisin siihen.

8

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paras työpaikka on sellainen missä ei tarvitse olla ihmisten kanssa missään tekemisissä.

    • Anonyymi

      kannattaisiko ponnistella enemmän niin pääsisi taatusti eteenpäin, Työpaikoissa roikkuminen ja töissä nysvääminen ei vie eteenpäin. Sellaisesta roikkumisesta ja paikallansa polkemisesta sairastuu kroppa ja päänuppi. Enemmän ytyä siihen työntekoon niin elämä alkaa palkitsemaan.

    • Anonyymi

      Juu, kyllä työttömyys aina kusiluolatyöpaikat voittaa.

    • Anonyymi

      Aika jännä. Mulla ei ole ollut yhtäkään huonoa työpaikkaa...

    • Anonyymi

      Aika saamaton ja aloitekyvytön on jos ei osaa työpaikkaa vaihtaa

    • Anonyymi

      Itse olin ikäni mieleisessä ammatissani ja työpaikoissa, mutta ei tämä työttömyyskään haittaa yhtään, päinvastoin mukava kevennys ennen eläkeen alkua!
      Useita vuosia työttömyyttä nauttinut ja kohta se odotettu eläke alkaakin, kätevää.

      Koskaan ei ole ollut tavoitteena tehdä työtä eläkeikään saakka ja korona tuli kuin taivaanlahja joka aiheutti lomautusta jopa toistaiseksi lomautusta ja itse sanouduin irti ja se oli siinä se työntekeminen hyvissa ajoin ennen eläkeikää!

      Itselle kävi siis todellinen onnenpotku, kuin olisin asian itse suunitellut meneväkin juurikin näin! Ansiosidonnaisella pysyn eläkeelle saakka, koska päivät riittivät mukavasti putkeen!

    • Antaisitko muutamia esimerkkejä kokemastasi epätasa-arvosta, huonosta kohtelusta ja ala-arvoisesta palkasta. Muutoin ne jäävät kovin mielikuvituksenvaraisiksi.

    • Anonyymi

      Yllättävän monet kuvittelevat, että TES palkat ovat erilaiset saman alan eri työpaikoilla pienissä firmoissa?

      No poikkeuksia suurten firmojen jotka yleisnimeltään "tehdas" kautta (+"100-1000" tekijää) joita kierretään jostain syystä kauempaa, mutta näillä onkin vahva käytäntö jakaa bonusta tuotanannon mukaan eli se voi liikkua +3€/t sen jo sovitun palkan (TES palkkaluokan) päälle... n. +400- 600€/kk + erinäiset vapaa-ajan edut elokuvalippuineen ja konsertti/ keikkalippuineen vapaa-aikaan kuka mitäkin haluaa vaikka keilaamaan jne firman piikiin!

      Itse olen käyttänyt kyseistä etua esim. Poets Of the Fall keikoilla, keilahallissa, jääkiekko-otteluissa, elokuvissa, mökki-lomakohteissa, kylpylälomilla, golf-kentillä,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10511
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      141
      8784
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6067
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      60
      4278
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      53
      4227
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4070
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3719
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      67
      3179
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3117
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      67
      2955
    Aihe