Siivous

Jos mies vie matot ulos tamppaukseen, niin tarviiko mattoja jo sisällä ravistella ja puistella?? Uskomatonta logiikkaa!! Oon tehny saman havainnon useasti, viimeksi toissapäivänä ja kyllä keitti! Tamppaanko ukon ulos?? Nimim. Siivoan tuplaten.

20

1874

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanna

      Miten niin "Siivoat tuplaten"? Matothan heitetään ensimmäisenä pihalle, heti kun siivous alkaa. Ensiksi matot pihalle, sitten imurointi ja pölyjen pyyhkiminen. Lopuksi lattiat mopataan ja tampatut matot tuodaan sisälle.

      Eli mitä se haittaa, vaikka miehesi ravistelee matot sisällä? Imuriinhan ne roskat joutuu samalla kun imuroit talon. Eli what's the problem?!?

      • MMS

        Eihän niitä mattoja sisällä puistella ja tampata. Kaikki saakelin pölyt yms. leijuu huoneilmassa pitkän aikaa tommosen homman jälkeen. Ja saat sitten seuraavana päivänä pyyhkiä pölyt uudelleen kun ne pöllyt on kunnolla laskeutuneet.
        Suut ja nenät täynnä pölypunkkeja. YÖK!


      • Sanna
        MMS kirjoitti:

        Eihän niitä mattoja sisällä puistella ja tampata. Kaikki saakelin pölyt yms. leijuu huoneilmassa pitkän aikaa tommosen homman jälkeen. Ja saat sitten seuraavana päivänä pyyhkiä pölyt uudelleen kun ne pöllyt on kunnolla laskeutuneet.
        Suut ja nenät täynnä pölypunkkeja. YÖK!

        ...käsitin aloittajan viestin niin, että matoista osa pölystä ja roskista tippuu lattialle miehen viedessä niitä ulos. mikäli mies todella puistelee mattoja sisälle (miten se on edes mahdollista?) niin sitten en ymmärrä miestä.

        Siisteintähän se on, jos matoista tekee rullat ja vie pihalle, mutta muitakin tyylejä on. Ja jos oikein pedantti on voi toki ensiksi imuroida matot, rullata ne rulliksi ja sitten viedä ulos ja sen jälkeen imuroida uudelleen. Mutta joo, jokaisella on ongelmansa :)


      • Sanna kirjoitti:

        ...käsitin aloittajan viestin niin, että matoista osa pölystä ja roskista tippuu lattialle miehen viedessä niitä ulos. mikäli mies todella puistelee mattoja sisälle (miten se on edes mahdollista?) niin sitten en ymmärrä miestä.

        Siisteintähän se on, jos matoista tekee rullat ja vie pihalle, mutta muitakin tyylejä on. Ja jos oikein pedantti on voi toki ensiksi imuroida matot, rullata ne rulliksi ja sitten viedä ulos ja sen jälkeen imuroida uudelleen. Mutta joo, jokaisella on ongelmansa :)

        Siis tarkoitan sitä, että mies ottaa maton käsiinsä ja puistelee sitä paikoillaan sisällä! Näkeehän sitä sokea reetakin, kuinka paljon pölyä matoista lähtee ulkona. En halua niitä kaikkia sisätiloihini! En valitettavasti oo siivousfriitikko enkä allergikko!


      • Sanna
        Eveleena kirjoitti:

        Siis tarkoitan sitä, että mies ottaa maton käsiinsä ja puistelee sitä paikoillaan sisällä! Näkeehän sitä sokea reetakin, kuinka paljon pölyä matoista lähtee ulkona. En halua niitä kaikkia sisätiloihini! En valitettavasti oo siivousfriitikko enkä allergikko!

        Miksi miehesi tekee niin? Aivan omituiselta kuulostaa. Miksi teet tästä elämää suurempi ongelma, jos miehesi ei osaa tampata mattoja "oikein" ja puistelee ne sisällä, mitä jos itse hoitaisit matot ja antaisit miehen vaikka imuroida? Ja jos se ei sovi, siivoa itse? Ehkä miehesi tahallaan tekee homman väärin jotta sinä kyllästyisit neuvomaan ja nalkuttamaan, ja alkaisit tehdä homman itse. Onhan se vanha kikka tiedossa, "riko lautanen joka toisella tiskikerralla etkä joudu kovin kauan tiskaamaan".

        Mitäs jos keskustelisitte (rauhallisesti!) asiasta. Kerro miehellesi nalkuttamatta ja räyhäämättä miksi haluat, että hän puistelee matot vasta pihalla.


    • Gege

      Mies ajattelee, että lattialle joutuvat pölyt ja roskat joutuvat kuitenkin imurin kitaan. Miehen mielestä on aivan sama, meneekö pöly ulos vai pölynimuriin, tulos on aivan sama.

    • Nylonbardi

      Jos ei mattojen tamppaus suju yhdessä, niin parempi kun poltat ne rätit sieltä lattioilta. Ei muuta kun takapihalle (jos on sallittua) kunnon rovio, ja pölyongelmat on ohi!

    • Asiasta huvittunut

      Tuskin se sua yhtään enempää rasittaa, jos pölynimuri imee yhden kivenmurusen sijasta kaksi ja sitä rataa. Ei voi muuta kuin kummastella tätä naisen logiikkaa.

    • Sillen nätisti eikä "rouva kaikkitietävä äänensävyllä" Mua nimittäin ainaki nyppii kun nainen alkaa luennoida tyyliin täähän on itsestään selvyyttä. Hyi että oli inhottava olo.... Ikään kuin ei taas ole tienny mitään mistään.

      Onkohan naisella samanlainen olo kun minä kerron jotain uutta. Vai osaako mies opettaa fiksummin kuin nainen... Vähän alkaa tuntua siltä

      • sitä kaivataan miehiltä aina!!!


      • Eveleena kirjoitti:

        sitä kaivataan miehiltä aina!!!

        Niin siis miehen odotetaan ymmärtävän kaikki asiat, koska heillä on maalaisjärkeä ajatella asiayhteydet ja tapahtumat, syyt ja seuraukset. Yleensä se maalaisjärjen puute on enemmän naisten ominaisuus.

        Mut se mies ei tällä kertaa vaan ajattele asiaa, veikkaisin että hän ymmärtää asian jos kerrot mitä tapahtuu kun mattoja puistelee sisällä.

        Enhän minäkään alkanut aukomaan päätäni siitä että nainen ei ymmärrä miten auton peräkärry käyttäytyy peruuttaessa.


    • Samppa66

      Niitä mattoja sisällä
      puristele ja pyristele, vaan
      käärin tarkasti rullalle ja ulkona
      vasta puristelen.
      (Sinkkumiehenä oppinut "via kantapää")

    • siitä

      missä matot tampataan? Jos asutte kerrostalossa, niin huomaavaista mieheltäsi, ettei hän halua ravistella ihmisten niskaan niitä hiekkoja ym.

    • hunsvotti

      Eikös se ole vaan mukavaa kun mieskin siivoaa!!!Olisitko valmis jättämään miehen tuollaisen asian takia senkin taliaivo!?!
      Etkö voi sanoa hänelle, että älä muru ravistele mattoja sisällä jookos...pitääkö tuollaista asiaa tulla tänne ruikuttamaan?!
      huoh, ei yhtään ihme, että Suomessa on niin paljon avioeroja...

    • äippä3

      koko lattia, eli imurointi ja pesu myös. Jos oppisi ajattelemaan;)

    • Kerropa miehelle että matot kuuluu ravistella pihan perällä ei sisällä leijuvan pölyn takia, niin ja asialliseen sävyyn ei suutuspäissään.

      Tuosta tuli mieleen yksi siivoustapahtuma suhteemme alkuajoilta. Mieheni oli päättänyt yllättää minut siivoamalla kämppämme kunnolla. No, siivous oli hieman kesken kun astuin ovesta sisään ja... Miten ihanaa että kotimme tuoksui puhtaalta, tiskit oli tiskattu, matot puisteltuna eteisessä, pölyt pyyhitty ja xzzgogxzöög! Mitä näinkään; hän oli solminut solmuun *hyvinkin vittumaisesti ei todellakaan helposti silittyvät* verhoni. Kyllä oli hankala yrittää hymyillä ja kiitellä kun todella näin punaista verhoista.. :)

      • imuries

        kätevä tapa estää verhojen joutuminen imuriin tms..
        muutenki pitkät verhot on aina tiellä jos yrittää siivota


      • nainen

        Hyvä, että edes puistelevat mattoja. Ollessani nuori perheenäiti. Pyysin miestäni viemään matot ulos. Hän tekikin sen. Kun olin imuroinut ja luutunnut, sanoin hänelle, että nyt matot voi tuoda takaisin sisään. Hän toi ne, mutta PUISTELEMATTOMINA, nyt tuolle voi jo nauraa, mutta silloin oli pikkusen ilme tiukkana nukkumaan mennessä.


    • Vielä selventääkseni tätä asiaa: jos tyhjennän roskapussin, niin en kai ravistele sitä lattialle, että kohta se sieltä imuroidaan ja luututaan pois!

    • jos

      joka päivä on siivottava. Se on ihan fakta, mutta kun mies käsittää siivoamisella vain imuroinnin ja lattian pesun. Ehkä tiskaus. Tavaroiden järjestely, pölyt, pyykit etc. eivät ole siivousta. Ja kun pyydän auttamaan, vastaus; mähän imuroin tiistaina! Eiks se riitä?" -Häh!!!!!???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      26
      2714
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      123
      2682
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      204
      1434
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      140
      1388
    5. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      310
      1321
    6. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      94
      1301
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      52
      1117
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      14
      1064
    9. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      1009
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      65
      964
    Aihe