Lapset homottelevat - aikuisten tulee katsoa peiliin

Vasemmistoliiton kansanedustaja Pia Lohikoski vaatii puuttumaan vihapuheeseen kouluissa ja ylipäätään yhteiskunnassa.


https://www.ku.fi/artikkeli/5168335-lapset-homottelevat-aikuisten-tulee-katsoa-peiliin
16169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Homottelu pitää homoepidemian kurissa. Monella nuorella on kiusaus ryhtyä homoksi, mutta ei ryhdy kun homotellaan. Homous kuuluu nuoruuteen, mutta se menee ohi, jos sitä ei ruokita.

Äänestä
  • Onhan se teoria tuokin.

    Äänestä

  • Kukaan ei päätä, että on homo ja vaikka voisi päättää niin mitään motiivia tälle ei ole.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Kukaan ei päätä, että on homo ja vaikka voisi päättää niin mitään motiivia tälle ei ole.

    Mä oon yrittänyt olla homo jo noin 10 vuotta , mut ei vaan onnistu . Mikä auttaisi ?

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Onhan se teoria tuokin.

    lasten suusta tulee totuus :)

    Äänestä

Minun lapseni ruotsinkieliseen kouluun siirtyvät syksyllä . Sie on vähän vihaa ja rasismii .

Äänestä

Sekopäävasuri haluaa ihmisten puhuvan vain sitä mitä vasuri käskee.

Äänestä
  • Tai sit jos vaan kaikki opettelisi puhumaan asiallisesti,jätetään kaikki sekopäävasuri ja natsipersu jauhanta pois. Käytöstavat ja keskustelutaidot kunniaan. Olisiko sellainen mahdollista?

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Tai sit jos vaan kaikki opettelisi puhumaan asiallisesti,jätetään kaikki sekopäävasuri ja natsipersu jauhanta pois. Käytöstavat ja keskustelutaidot kunniaan. Olisiko sellainen mahdollista?

    No vasurit nyt vaan sattuu olemaan sekopäitä. Ei se ole haukkumista vaan tosiasian toteemista.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    No vasurit nyt vaan sattuu olemaan sekopäitä. Ei se ole haukkumista vaan tosiasian toteemista.

    Vasemmalle kallistun ja en itseäni sekopääksi miellä. Asialliseen keskusteluun kykenen ja ymmärrän oikean puolen näkemyksiä. Eikä ole tarvetta haukkua ketään. Mutta kun nykyään ei kyetä keskustelemaan sivistyneesti,ei vasen eikä oikea puoli.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Tai sit jos vaan kaikki opettelisi puhumaan asiallisesti,jätetään kaikki sekopäävasuri ja natsipersu jauhanta pois. Käytöstavat ja keskustelutaidot kunniaan. Olisiko sellainen mahdollista?

    Sekopää on sekopää. Puhutaan asioista oikeilla nimillä.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Sekopää on sekopää. Puhutaan asioista oikeilla nimillä.

    Ja juuri tuo on ongelma nykymaailmassa. Täysin turhaa.

    Äänestä

On ihan normaalia että kristitty vihaa syntiä, jota homoilukin Raamatun mukaan on. Se ei ole mitään vihapuhetta.

Äänestä
  • Raamattu kehottaa kristittyjä huolehtimaan VAIN KÖYHISTÄ. Mutta teitä kiinnostaa vain kaikki muu örvellys, hallituksen pahuuden tukeminen.

    Kyllä minä ymmärrän että pelkäätte homoja koska tiedätte sodoman kohtalon olevan LÄHELLÄ.
    Mutta tuho tulee silti ja kannattaisi pitää huoli itsestä niin ettei Lootin vaimon tavoin rakasta sodomaa liikaa.
    Tulee vieä haikailtua sodoman muinaista "ihanuutta" ja katsahtaa taakseen?!

    Äänestä

Vaikka kuinka massiivisesti yhteiskunnan suvakkisiipi pridettänyt ja viljellyt sateenkaariaatetta niin ei nuoriso ole näemmä muuttunut juurikaan. Nuoressa iässähän se paradoksi osittain kai piileekin. Yritäpä saada juuri ajokortin saaneen ipanan kaasujalkaa kevennettyä tai varovaisemmaksi liikenteessä, ei onnistu kuin ehkä vasta vanhemmalla iällä tai vakavan onnettomuuden jälkeen.

Äänestä

Inkluusioon kuuluu että myös heidät opetetaan samoissa ryhmissä. Erityistukea tarvitsevat opettajat voidaan sijoittaa vaikka Käpylän kouluun.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vasemmistoliiton kansanedustaja Pia Lohikoski vaatii puuttumaan vihapuheeseen kouluissa ja ylipäätään yhteiskunnassa.


https://www.ku.fi/artikkeli/5168335-lapset-homottelevat-aikuisten-tulee-katsoa-peiliin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu