Kumpaa lähden etsimään transporter vai hiace

Anonyymi-ap

4X4 malli. Voimaa ei tarvita vaan toimivuutta kestävyyttä jo valmiiksi paljon ajetussa autossa. 300tkm ja yli ajettuja syy on hinta. Ruostevauriot ei ole ongelma vaikka suuritöisiä onkin sillä toimivuus ei kaunis ulkonäkö on tärkeintä. Eli vuosikausiksi toimiva auto mutta kilometrejä ei hirveästi tule vuodessa. Oikeastaan muut ominaisuudet on ei kiinnostavia. Nettiä jonkin verran tutkinut ja transporter T4 malli on se ainoa mikä kelpaa. Hiacesta melkein mikä vaan mutta 4x4 on kumpaankin pakko. Olisiko pohjoisruotsista hyvä hankinta paikka?

8

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hiacea pidetään luotettavempana ja näin vanhoissa ero joko kasvaa vai saako noihin enää uusia osia esim jakolaatikkoon eteen ja taakse? Pörssin sivuilla käyn silloin tällöin ja muutaman tonnin yksilöitä kattelen osto mielessä ja vakavasti. Autoliikkeissä on 8000€ ja yhtä kaikki vanhoja. Kun en tartte mitään uusia varusteita autoin mutta cruice,ilmastointi olisi kyllä herkku ja kumpaakin saa vanhoihin osaa erillinen jälkiasennus sarjoina. Automaatti on vaikea varuste mutta ilmeisen mukava. Jopa bensa koneisena se 5tkm vuodessa voisi mennä. Liekkö bensa kone vain todella heikko vetämään vaikka ei joku 160nm kuulosta 1.9 volkkarissakaan tunteeton mäkeen koneelta. Ehkä volkkarin 2.4 se viis pyttynen jo jaksaa mennä vaikka en sen voiman perään olekkaan mutta jos auto hyytyy lovaan mäkeen jota kuski ei huomaa mitenkään niin semmoista konetta en halua verenpainetta nostamaan.

      • Anonyymi

        140nm volkkarin vääntö kun tm testisivuilta katoin näin muisti pettää.


    • Anonyymi

      Mitä tarkoitat kestävyydellä, autoihin pitää uusia osia jotka muuttuu, väljistyy, puslan kumimuovi halkeilee. Laakerit uusitaan napoihin heti kun aihetta, kuten jarruosat, kytkin korjataan kun kulunut. 10-20 vuotias 200-500tkm ajettu pakettiauto on kyllä paljon parempi ja kannattavampi hankinta kuin uusi tai hinnaltaan puolet uudesta.

      Vaihteiston rattaiden, laakereiden kesto riippuu käyttäjistä, jotka vedättää isoilla vaihteilla niin vaihteisto on autossa huonommassa kunnossa myöhemmin. Siihen jos lisätään että öljyjä ei uusittu, myös perän kunto riippuu käyttäjistä. Automaatti vikaantuu aina ennen manuaalia ja vie enemmän rahaa.

      Joudut uusimaan 4x4 voimansiirtoon osia jos lähiaikoina uusittu. Henkilöautojen puolella nelivetoiset ajetaan rikki, kardaanin ristikot. Kun ihmiset ei ymmärrä että siellä on asioita jotka ei voi pysyä kunnossa.

      Autojen korin, maalipinnan, korin alapuolen, taka ja etupalkkien kunto riippuu täysin auton omistajista, miten käytetty, missä ajeltu, miten estetty ruostuminen. Jos omistaja ei ole ole viitsinyt pitää suoja-aineissa eli sumuttaa talon pihapiirissä muutamia litroja aineita tiettyihin paikkoihin.

      • Anonyymi

        Ei kannata vastailla kun ei ymmärrä kysymystä. Kiitos että noudatat jatkossa neuvoani ja osoitat kehitystä.


    • Anonyymi

      Hiacesta odottelen kuvia että kannattaako lähteä katsomaan. ja olen siis aloittaja tälle asiattomalle kommetointi ketjulle.

      • Anonyymi

        Ja kuvaa tuli mutta vaihteisto tai perä jako laatikko jokin ujeltaa... onneksi on rehellisyyttä vielä. Nyt kysymys saako noihin kuinka uutta osaa ? +20v kun alkaa olla ikää niin hiacen osa saanti? Ei sitä uutta ollakkaan ostamassa joten autoja korjataan ja kuten toyotaakin mutta ilmeisesti vain harvemmin kuin montaa muuta merkkiä. Siksi on nyt hiace adw vahvoilla.


    • Anonyymi

      Joup edelleen on etsinnässä mutta nyt pakkia lyö kun rahaa meni tonneja muuhun pakolliseen. Alkaa taas pohjalta rahasäkin osalta. Ihan loppua kävin kokeilemassa joka oli liki ilmaisen tasoa mutta loppu mikä loppu. Ajettu varmaan miljoona km rankkaa elämää. Ei kyllä lähtökohta on oltava että on jotain vielä edessä,kilometrejä. Hmm tiedän mutta meneekö 4x4 hiaceen 3l toyotan moottori? Jos sattuu moottorivaurioinen d4d ja tilalle vaihtomoottori d4d kolme litraa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      281
      11153
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      133
      6990
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      95
      5663
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      38
      5048
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4241
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      3889
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3504
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3452
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      2975
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      78
      2894
    Aihe