Kumpaa lähden etsimään transporter vai hiace

Anonyymi-ap

4X4 malli. Voimaa ei tarvita vaan toimivuutta kestävyyttä jo valmiiksi paljon ajetussa autossa. 300tkm ja yli ajettuja syy on hinta. Ruostevauriot ei ole ongelma vaikka suuritöisiä onkin sillä toimivuus ei kaunis ulkonäkö on tärkeintä. Eli vuosikausiksi toimiva auto mutta kilometrejä ei hirveästi tule vuodessa. Oikeastaan muut ominaisuudet on ei kiinnostavia. Nettiä jonkin verran tutkinut ja transporter T4 malli on se ainoa mikä kelpaa. Hiacesta melkein mikä vaan mutta 4x4 on kumpaankin pakko. Olisiko pohjoisruotsista hyvä hankinta paikka?

9

1032

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hiacea pidetään luotettavempana ja näin vanhoissa ero joko kasvaa vai saako noihin enää uusia osia esim jakolaatikkoon eteen ja taakse? Pörssin sivuilla käyn silloin tällöin ja muutaman tonnin yksilöitä kattelen osto mielessä ja vakavasti. Autoliikkeissä on 8000€ ja yhtä kaikki vanhoja. Kun en tartte mitään uusia varusteita autoin mutta cruice,ilmastointi olisi kyllä herkku ja kumpaakin saa vanhoihin osaa erillinen jälkiasennus sarjoina. Automaatti on vaikea varuste mutta ilmeisen mukava. Jopa bensa koneisena se 5tkm vuodessa voisi mennä. Liekkö bensa kone vain todella heikko vetämään vaikka ei joku 160nm kuulosta 1.9 volkkarissakaan tunteeton mäkeen koneelta. Ehkä volkkarin 2.4 se viis pyttynen jo jaksaa mennä vaikka en sen voiman perään olekkaan mutta jos auto hyytyy lovaan mäkeen jota kuski ei huomaa mitenkään niin semmoista konetta en halua verenpainetta nostamaan.

      • Anonyymi

        140nm volkkarin vääntö kun tm testisivuilta katoin näin muisti pettää.


    • Anonyymi

      Mitä tarkoitat kestävyydellä, autoihin pitää uusia osia jotka muuttuu, väljistyy, puslan kumimuovi halkeilee. Laakerit uusitaan napoihin heti kun aihetta, kuten jarruosat, kytkin korjataan kun kulunut. 10-20 vuotias 200-500tkm ajettu pakettiauto on kyllä paljon parempi ja kannattavampi hankinta kuin uusi tai hinnaltaan puolet uudesta.

      Vaihteiston rattaiden, laakereiden kesto riippuu käyttäjistä, jotka vedättää isoilla vaihteilla niin vaihteisto on autossa huonommassa kunnossa myöhemmin. Siihen jos lisätään että öljyjä ei uusittu, myös perän kunto riippuu käyttäjistä. Automaatti vikaantuu aina ennen manuaalia ja vie enemmän rahaa.

      Joudut uusimaan 4x4 voimansiirtoon osia jos lähiaikoina uusittu. Henkilöautojen puolella nelivetoiset ajetaan rikki, kardaanin ristikot. Kun ihmiset ei ymmärrä että siellä on asioita jotka ei voi pysyä kunnossa.

      Autojen korin, maalipinnan, korin alapuolen, taka ja etupalkkien kunto riippuu täysin auton omistajista, miten käytetty, missä ajeltu, miten estetty ruostuminen. Jos omistaja ei ole ole viitsinyt pitää suoja-aineissa eli sumuttaa talon pihapiirissä muutamia litroja aineita tiettyihin paikkoihin.

      • Anonyymi

        Ei kannata vastailla kun ei ymmärrä kysymystä. Kiitos että noudatat jatkossa neuvoani ja osoitat kehitystä.


    • Anonyymi

      Hiacesta odottelen kuvia että kannattaako lähteä katsomaan. ja olen siis aloittaja tälle asiattomalle kommetointi ketjulle.

      • Anonyymi

        Ja kuvaa tuli mutta vaihteisto tai perä jako laatikko jokin ujeltaa... onneksi on rehellisyyttä vielä. Nyt kysymys saako noihin kuinka uutta osaa ? +20v kun alkaa olla ikää niin hiacen osa saanti? Ei sitä uutta ollakkaan ostamassa joten autoja korjataan ja kuten toyotaakin mutta ilmeisesti vain harvemmin kuin montaa muuta merkkiä. Siksi on nyt hiace adw vahvoilla.


    • Anonyymi

      Joup edelleen on etsinnässä mutta nyt pakkia lyö kun rahaa meni tonneja muuhun pakolliseen. Alkaa taas pohjalta rahasäkin osalta. Ihan loppua kävin kokeilemassa joka oli liki ilmaisen tasoa mutta loppu mikä loppu. Ajettu varmaan miljoona km rankkaa elämää. Ei kyllä lähtökohta on oltava että on jotain vielä edessä,kilometrejä. Hmm tiedän mutta meneekö 4x4 hiaceen 3l toyotan moottori? Jos sattuu moottorivaurioinen d4d ja tilalle vaihtomoottori d4d kolme litraa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      342
      2770
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      58
      2235
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1929
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      64
      1569
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1512
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      60
      1044
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1009
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      898
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      200
      815
    10. 36
      719
    Aihe